Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо зоопарковете трябва да се ангажират с екологични проблеми

Снимка: facebook.com/zoosf

Представата ни за зоопарка често е остаряла- това вече не е място, в което животни се гледат в клетки. В наши дни стратегията на зоологическите градини вече е да се грижат за опазването на видовото разнообразие, да информират хората за екологичните проблеми, засягащи животните, и са обект на науката. Това заяви екологът Павел Василев- автор в "Климатека", студент в Германия, учи магистратура "Биоразнообразие" към Техническия университет в Дрезден.

От години се развива нова концепция, която се опитва да превърне зоопарковете в обект на науката, които имат за цел опазването на видовете и образоването на хората на тема екология, биоразнообразие и зоология.

"Човекът на места много много отрицателно влияе на природата. Изключително много видове, особено животински видове, са застрашени от изчезване, много вече са изчезнали и много хора се опитват да направят каквото е възможно, за да ги опазят. Една от стратегиите е да има популации на редки видове в плен. Което означава зоопарковете да работят съвместно и да се опитват да развъждат застрашени видове извън природата в случай, че ако изчезнат в природата то да има резервна популация, с която после да може да бъде възстановена дивата популация. И това означава, че не може просто животните да бъда отглеждани с цел развлечение. Но развлечението може да бъде комбинирано и по този начин обикновеният човек да бъде замесен в тази мисия за опазването на видовете и природата", каза Павел Василев.

Екологът казва, че проблемът със зоопарковете, особено тези в Източна Европа, е че не са на ниво. Често просто има една клетка и животното е там. В други зоопаркове като тези в Западна Европа и Северна Америка хабитатът бива пресъздаван в заграждението и така животното е щастливо и човекът научава откъде произлиза това животно. Голяма част от зоопарковете в  Германия, Австрия, Великобритания, имат много богати колекции на видове от цял свят и работят за опазване на видовете, казва още Павел Василев. Смята, че е важно зоопарковете да работят с деца, защото те са бъдещето и трябва едно дете от малко да бъде научено да обича природата.

"Мога да дам пример от България за Софийския зоопарк, който има зооучилище и работи с деца от различна възраст", допълни Павел Василев.

Една от важните дейности на модерните зоопаркове е отглеждането на животни "посланици". Това са видове, които имат пряка връзка с измененията в климата, като или са застрашени от изчезване, или с поведението си могат да му въздействат положително, или тяхното опазване защитава и климата. Пример за българските зоопаркове може да бъде съвместна работа за опазване на лешоядите, обясни Павел Василев. България е държава със сравнително много зоологически градини. Това означава, че има добра възможност хора от цялата страна да бъдат информирани и ангажирани.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05