Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешественикът Валентин Илиев: Във Венецуела живеят трудно, но няма нихилизъм

Докторантът от Софийския университет изследва природни забележителности в Латинска Америка

Валентин Илиев
Снимка: Виолета Панова

Не видях гладуващи и просещи хора във Венецуела - разказа в предаването "Преди всички" Валентин Илиев, докторант в Катедра „Регионална и политическа география“ в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Свети Климент Охридски". В група от двама българи, двама руснаци и китайци той посети Венецуела, Бразилия и Гвиана.

"Те осъзнават, че с тази хиперинфлация живеят в ситуация, която не е нормална, но това не е повод за нихилизъм", подчерта той. „Когато трябваше да комуникирам с тях, те не казваха, че живеят в лоша страна. Те просто казваха „Времената са странни. Живеем в луди времена“. Няма го този нихилизъм. Понякога се обвиняваме тук, в България – вижте какво ни е икономическото положение, такава държава като нашата няма. Самите те в нито един момент не казаха „Тази нашата Венецуела за нищо не става“. Не, нямаше такова нещо.“

"Тези икономически проблеми, които са най-видими, хората трябва да се справят с тях, да навигират покрай ситуацията, и изобщо да отиграват създадената ситуация. Това, което видях, не беше нищо драматично. Не бих героизирал моето пътуване във Венецуела, доколкото видях едни обикновени хора, които водеха своя обикновен живот, който за нас е странен, с оглед на необходимите действия, които те трябва да предприемат и да извършат, за да изкарат деня или изобщо да продължат да живеят така, както са свикнали, и както им налага текущата ситуация", коментира Валентин Илиев.

Той опроверга мита, че за дребна стока човек трябва да напълни сак или раница с обезценяващата се валута на страната. "Хората плащат изключително с банкови карти и по този начин се елиминира това чисто житейско неудобство да се вадят едни бали с пари, те да се броят, за да се вземе някаква обикновена стока."

"Докато бях там, аз не видях никакво социално напрежение по улиците, не видях някакви бунтове, за което в момента се коментира по медиите“, допълни картината Илиев.

"Ние можехме да си купим хляб и други продукти, обядвали сме в квартални ресторанти в тези градове. Те нямат баничарници, имат така наречените сандвичерии, където се продават сандвичи. Също така и в хотела имаше всички удобства. Храна със сигурност имаше преди два месеца, вярвам, че и в момента храната не е свършила. Не съм бил болен и не ми се е  налагало да купувам лекарства, не мога да коментирам дали има някакъв недостиг на лекарства. Ток, вода, интернет, комуникации също имаше", сподели Илиев.

По време на пътешествието си Валентин Илиев е видял делтата на река Ориноко и най-високия водопад в света - Анхел във Венецуела. Пътешественикът имал амбицията да изследва природни забележителности във Венецуела, Бразилия и Гвиана.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15