Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 2 юли ще има пълно слънчево затъмнение

Наблюдение на слънчево затъмнение
Снимка: БГНЕС

В книгата "Гид на любителя астроном 2019" е събрана информация за най-интересните астрономически явления. Книгата е достъпна безплатно в Интернет и всеки може да провери датите, на които ще има слънчеви и лунни затъмнения. Автор е Пенчо Маркишки, който работи като оптик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория при БАН и в катедра "Астрономия" на Софийския университет "Свети Климент Охридски".

На втори юли предстои пълно слънчево затъмнение, обясни Маркишки. "Пълната фаза на затъмнението ще може да се наблюдава от южната част на Тихия океан, от Чили и Аржентина и затова се предприемат пътувания от много хора до там, включително екип от България ще посети Чили"

Пръстеновидното слънчево затъмнение е красиво явление, което може да се наблюдава на 26 декември.

"Случва се, когато Луната, закривайки Слънцето, е най-далеч от Земята в така наречения апогей. Когато тя се вижда с най-малки ъглови размери, поради което по време на пълната фаза на затъмнението тя не успява да закрие изцяло слънчевия диск, а периферията на слънчевия диск остава да свети около Луната във вид на тънък пръстен, което наистина е много красиво явление."

Метеорните потоци са частици оставени от комети, които са преминали някога през централните части на Слънчевата система.

"Тези преминавания може да са станали преди десетки или преди стотици години, но обикновено са, в повечето случаи преди десетки години. Когато една комета премине през централните части на Слънчевата система, от нейното ядро се отделят частици, които продължават да събират по орбита подобно на тази, по която е преминала главата на кометата. От друга страна Земята, обикаляйки около Слънцето в определени дати от годината, пресича тези облаци от космически частици, които ние наричаме още метеорни роеве и ако тогава се случи безлунна нощ и човек е на открито, под открито небе, и е далеч от градските светлини, примерно някъде високо в планина или пък далече в полето, той може да види повишен брой метеори или както народът макар и неправилно ги нарича, масово се използва това название - падащи звезди."

В края на юли ще могат да се наблюдават метеорни потоци.

"30-31 юли някъде, тези нощи, да се постарае по това време да бъде далеч извън градските светлини. Примерно високо в планина, когато Луната ще бъде в новолуние и няма да осветява небето - нещо, което обичайно пречи при наблюдение на метеорни потоци и което, за съжаление, ще бъде факт по време на максимума на персеиди", допълни Пенчо Маркишки.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15