Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Добромир Ганев: Не е незаконно да се сключват имотни сделки по данъчна оценка

Недвижимите имоти са пазар на успелите, а не на всички, смята Георги Павлов

Сградата на улица „Латинка“ в столичния квартал „Изток“, известна като „Къщата на буквите“.
Снимка: БГНЕС

Добромир Ганев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ коментира пред БНР казуса с апартаментите на политици от ГЕРБ с думите, че „тук става въпрос първо за икономически понятия - продажна цена и стойност - това са две абсолютно различни понятия“.

В предаването „Хоризонт до обед“ на програма „Хоризонт“ той обясни, че не е незаконно да се придобива собственост на стойност около данъчните оценки за районите. „Това е защитен механизъм… за гарантиране на плащания не само по сделките за придобиване на недвижима собственост, но и за формиране на таксите – смет, местен данък недвижим имот“, каза Ганев.

Той допълни, че пазарната цена на даден имот е тази, която договорят двете страни и тя може да бъде различна, дори в една и съща сграда. И това по никакъв начин не се възпира от нормативни или законови уредби.

В луксозните сгради, в които са закупени имоти от представители на властта, цената на квадратен метър е около 3500 евро.

„Но това е офертна цена, а за съжаление в България няма никаква статистика за пазарни цени“, посочи още Ганев.

Темата бе коментирана в ефира на БНР и от Георги Павлов от една от големите компании за недвижими имоти.

„Покупките са свързани с усещането за сигурност, не просто с текущите доходи, а с усещането как ще се развиват доходите ви… Проблемът е, че в българското общество усещането за сигурност не е много високо“, каза Павлов.

„Говорим за сделки, но истината е, че на пазара на недвижими имоти участва малка част от населението. Той продължава да е пазар на успелите, а не на всички… пазар на 10-те процента успели“, подчерта той.

„Тук няма включване, няма социална политика, която да каже как човек под средни доходи да си купи жилище, а повечето от хората получават под средната заплата… След десетилетие ще се превърнем в нация на наематели, ако вървим така“

Поетът Николай Милчев заяви: „Живея в този квартал и преди да разбера, че един от първите хора на държавата си е купил (апартамент) на последния етаж, гледах на този блок като кич. Няма човек, който да ме убеди, че можеш да живееш в блок, на който са изписани азбуки. Това може да бъде или библиотека, или църква. Глаголицата - изписана, и на главата на глаголицата - Цветан Цветанов. Още малко и той трябва да бъде причислен към Св. Седмочисленици, да стане осмия седмочисленик от култура, от любов и от страдание. Това е възмутително.“

От своя страна Ганев изтъкна, че никой не води статистика за продажбите на данъчната оценка. И посочи, че не може да прецени дали държавата губи някакви средства от подобни сделки.

Цялото интервюто с Добромир Ганев и мненията на Георги Павлов и Николай Милчев може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Цветанов за скандала с новия му апартамент: Компроматна война, в чийто център е президентът

Като компроматна война, в чийто център е президентът Румен Радев, определи Цветан Цветанов скандала около придобиването на последния си апартамент. Във Велико Търново, където е за празника на града и от чийто район е избран за депутат, Цветанов..

обновено на 22.03.19 в 19:10

Президентът и Цветан Цветанов в задочен спор за апартаменти

Случаят с апартаментите далеч надхвърля параметрите на една имотна сделка и пряко рефлектира  върху доверието на политическата класа и върху държавността, каза в Кюстендил  президентът Румен Радев, попитан за новите придобивки на някои от..

обновено на 21.03.19 в 17:28
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода..

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите...

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори..

публикувано на 23.04.24 в 10:16