Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стефан Стефанов след К2: Нямам потребност да се изявявам като алпинист, върховете са храна за душата

| обновено на 16.08.19 в 14:12
Стефан Стефанов
Снимка: Ани Петрова

Стефан Стефанов, който миналия месец осъществи второ българско изкачване на К2, се завърна в България и вече се подготвя за следващата си експедиция. 
На 25 юли той достигна най-високата точка на втория по височина и сочен за най-труден сред осемхилядниците връх - 8611 м. Експедицията протече драматично, но, за щастие, без нито една жертва.
К2 (8611м)
На 18-и юли столичният адвокат и още 120 души стигнаха на 400 метра под върха, но се наложи да прекратят атаката заради дълбок сняг, лавинна опасност и липсата на опънати въжета в последния участък. Малко по-рано в "Гърлото на бутилката" падна лавина, при която пострадаха няколко шерпи, снегът беше дълбок и нестабилен, лавинната опасност - голяма, и шерпите се страхуваха да се върнат тамНай-голямата фирма-организатор на експедиции, с която беше и Стефанов, не получи помощ от другите агенции и така изпратеният екип (един шерп и двама пакистанци) не успя да фиксира въжетата, а после атаката беше спряна. 

Последва отлив на желаещи да изкачат К2 и масово напускане на Базовия лагер. На 22 юли Стефанов и останалите 18 души (9 членове на експедицията и 9 шерпи) поеха нагоре - въжета вече имаше, а и вятърът беше издухал дълбокия сняг. На 24 юли до върха се добраха шерпите, които фиксират парапетите, и Нирмал Пурджа - бившият британски командос, който има за цел да изкачи 14-те осемхилядника за 7 месеца. Часове по-късно, в 2:27 българско време, на 25 юли втори българин (след Боян Петров през 2014 г.) стъпи на К2. 
През май тази година Стефан Стефанов изкачи третия по височина връх на планетата – Канчендзьонга, а миналата пролет – и Еверест. С успеха си на К2 стана първият българин, изкачил трите най-високи върха в света. 

Стефан Стефанов на К2
"Всъщност, именно шерпите на Нимс фиксираха парапетите с още двама шерпи от нашата агенция. Затова всички сме му благодарни, че ни даде втори шанс. Ако не се беше появил той и заради неговия проект, едва ли щеше да има втора атака" - написа после Стефан Стефанов. 
Той се запозна с Нирмал Пурджа на Канчендзьонга, а на К2 се придвижваха заедно до Лагер 2. Заради приятелството, което завързаха, и най-вече заради сходната скорост на придвижване, Нимс реши да покани българина в своя екип, с който смята да опита наесен изкачване на Шиша Пангма от юг.

"Той е невероятен катерач, със супер чувство за хумор" - написа в съобщение до БНР Нимс Дай (както е известен още Нирмал Пурджа) за Стефан Стефанов.

Засега, обаче, Шиша Пангма е затворен от китайските власти и се очаква в близко време да стане ясно дали ще бъде допусната експедиция.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15