Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откриват едновременно паметници на Пенчо Славейков в Трявна и в Брунате

Градовете, в които Славейков се ражда и умира, отдават почит на поета

4
Музей "Славейковата къща" в Трявна. Пред сградата ще бъде разположена скулптурна композиция в памет на поета.
Снимка: tryavna-museum.eu
На 6 септември в град Трявна се открива скулптурна композиция като израз на уважение към личността на Пенчо Славейков. По същото време ще бъде поставен и нов паметник на поета в италианския град Брунате, където той умира.

Новата скулптура на Пенчо Славейков ще бъде поставена пред родния му дом в Трявна, сега музей "Славейковата къща".

"Ще представлява композиция, която големият автор ще е седнал, съответно вглъбен в своето неспокойствие на духа, което ние не можахме да разберем преди години. По- точно нашите прадеди и те позволиха той да бъде своеобразно изгонен от България. И след това изгонване от нашата родина бил е достатъчно унижаван от тогавашните му съратници, интелектуалци. Ние ще възродим към него една почит, с която ще извиним тези наши предци, защото наистина оставихме този наш велик съгражданин да завърши своя живот далеч от пределите на нашата родина, а именно в град Брунате", каза в предаването "Преди всички" кметът на Трявна Дончо Захариев.

Авторът на композициите е младия скулптор от Габрово Адриян Новаков. Той изработва и скулптурата, която ще бъде поставена в къщата в италианския град Брунате, където е починал Пенчо Славейков.

"И двете къщи са емблематични, защото в едната е голямото Славейково семейство, в другата е голямата любов между Мара Белчева и Пенчо Славейков. Една изключителна история, която ние продължаваме да разказваме. Всеки един наш турист, който отиде в Брунате, търси този дом, търси там, където са последните дни от живота на Пенчо Славейков. По този начин ние ще увековечим, ще дадем на още едно място, на нашите български граждани да посетят този наистина изключителен паметник", подчерта кметът на Трявна.

По думите на Дончо Захариев на двете места - и в Трявна, и в Брунате ще има идентични скулптурни композиции, които да представят "началото и края на живота на нашия велик съгражданин".

В момента в град Трявна има паметник на Пенчо Славейков.

"Както знаете Пенчо Славейков е една от най-емблематичните фигури за нашия град, той е роден в Трявна. Това е единственият български интелектуалец, който е номиниран за Нобелова награда, която за жалост не получава заради своята преждевременна смърт. Изграждането на двете скулптурни композиции уговорихме преди около три години с кмета на Брунате - градчето, в което той напуска този свят. И решихме да изразим по този начин уважение към големия ни поет - както в Брунате, където мястото е посещавано от много български туристи, така и в Трявна, където е неговото родно място", отбеляза Дончо Захариев.

Община Трявна има идея да закупи част от имота, в който е живял Пенчо Славейков в италианския град Брунате, допълни той.

"Имаме още по-амбициозна цел, която е въпрос на много по-далечна перспектива - да се опита да се закупи чрез министерска помощ, разбира се, част от имота, в който той е бил и да се превърне в един своеобразен музей. Но това е само в начална фаза като идея..."

Повече по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15