Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Образование без раници и без граници:

Мобилно приложение на български дава достъп до глобална образователна платформа

Мисията на „Кан Академия“ – качествено и безплатно образование за всеки, навсякъде по света

Първото по рода си мобилно приложение у нас със задълбочен материал по основните общообразователни предмети вече е факт. То се изтегля и използва безплатно и е част от глобалната образователна платформа „Кан Академия“, която има своята българска версия благодарение на усилията на "Образование без граници".

„Приложението е още една по-лесна и достъпна форма да имаме образованието в джоба си“, посочи пред „Хоризонт“ изпълнителният директор на „Образование без граници“ Розалина Лъскова.

Образователното съдържание е представено чрез видео уроци, тестове, упражнения, задачи и статии. Предлагат се и теми, изготвени с помощта на големи партньори на академията като музея „Тейт“, калифорнийската академия и НАСА.

Основателят на „Кан Академия“ е от индо-бангладешки произход. През 2006 г. той започва с интерактивно преподаване на математика за братовчедка си в САЩ. След това започва да записва клиповете, разказа Даниел Чолаков, член на УС на "Образование без граници" и един от основателите. Той живее в САЩ, в началото се занимавал с бизнес консултиране, попаднал във фирма за изкуствен интелект и анализ на големи данни.

„Ние си опитваме да си представим една класна стая след 10-15-30 години и след това да си зададем въпроса защо тази класна стая не се случва днес, какво можем ние да направим, за да я постигнем – поне части от нея“, така Чолаков дефинира мисията на проект като „Кан Академия“.

Един от аспектите на тази мечта е: защо ни трябват оценки, кой ни е накарал да ги ползваме? В крайна сметка искаме да развиваме умения. В "Кан Академия“ можем да следим тези 1400 умения - от детска градина до висша математика и всеки учи, докато ги научи. Нашето мото е, че всеки може да научи всичко.“

„Днес изглежда всеки родител очаква от родителя да бъде супер герой, но не всички учители са супер герои и не всеки като Батман има прищевки, които да му помогнат да си свърши работата по-добре. Нашата работа е  в този процес да дадем правилните инструменти“, допълни Даниел Чолаков.

През последните месеци на учебната година българският вариант на платформата е бил посещаван от около 50 хиляди потребители. На годишна база се регистрира тенденция за сериозен растеж, съобщи Розалина Лъскова. В глобален план потребителите са около 82 милиона души, като само регистрираните учители са около четвърт милион. Платформата се превежда на над 30 езика.

От самото й създаване „Кан Академия“ има своя мисия – качествено и безплатно образование за всеки навсякъде по света, изтъкна Лъскова. По думите й, предимството на формата в случая е лесно структурираното знание. 

Още за инициативата за безплатно образование онлайн слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15