Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Археологически разкопки в реално време утре сутрин в "Музейко"

В пряка връзка с древния град Хераклея Синтика ще се състои диалог между посетители и археолози

Археолози, работещи в пределите на древното селище Хераклея Синтика ще участват във видео мост с "Музейко"
Снимка: БГНЕС

Утре сутрин в „Музейко“ ще се състои видео връзка между археолози на терен и посетители на музейния център. Археолозите ще включат камери, за да покажат какво се случва по време на разкопки в реално време. Изследователите на миналото ще отговарят на въпроси на посетителите, свързани с древния град Хераклея Синтика, с който ще бъде осъществена видео връзката. Целта е да се привлече вниманието на децата и техните родители към работата на археолозите. Събитието ще започне в 10.30 часа с филмчето „Животът на една археологическа кофа“, което не е показвано до момента.
     

„Много деца си мислят, че искат да станах археолози, защото са гледали „Индиана Джоунс“. Индиана Джоунс не е археолог, той е на ръба, на границата между археолога и иманяра заради това, което прави. Ние сега ще им покажем какво друго представлява работата на археолога“, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Ирина Вагалинска от платформата „Археология булгарика“, която издава и едноименно научно списание.

„Снимаме много редовно с дрон и показваме на всички, които ни следят как се променя обстановката на Хераклея Синтика по време на археологическото проучване“, обясни гл. ас. Сирма Александрова, която работи на археологическия обект.

Хераклея Синтика Снимка: БГНЕС

Доц. Людмил Вагалински, който също е сред изследователите на Хераклея Синтика, прогнозира, че Големият канал, който учените разкриха в пределите на древния град в много запазено състояние, ще се превърне в туристическа атракция след неговото детайлно проучване и укрепване догодина. Понякога реакциите на хората ни изненадват, учат и обогатяват, посочи доц. Вагалински.

„Да речем един малък фрагмент от глинен съд, от теракота даже, на който грънчарят е издраскал едно име, предизвика такива бурни дебати, такива коментари, много емоционални. И очевидно голяма част от българското общество в момента се вълнува от траки, древни гърци, македони, бих казал, че сме повечко политизирани. Има силно политизиране тук, на Балканите, доста емоционален подход. Всеки си е изработил за себе си някаква теза кой е, откъде идва и каква е правдата и се опитва да я налага. Ние се опитваме балансирано, по различен начин да показваме историята в древността през окото на археологията.“

Настолната игра „Археолози срещу иманяри“ с почти изчерпан втори тираж обяснява в какво се състои работата на археолога по възможно най-популярния и приключенски начин, както и каква вреда нанасят иманярите, разказа още Ирина Вагалинска.

Хераклея Синтика Снимка: БГНЕС

„Играе се от два отбора – археолози срещу иманяри. Понякога може да победят иманярите, защото тя е много близка до реалността. Това е игрално поле с карта на България с 15 реални археологически обекта, от които децата могат да разберат къде се случва нещо интересно, къде какво е изкопано. Да  не са само тракийските съкровища, които разнасяме и ги показваме по цял свят. Има много повече интересни неща, интересни места за посещаване. И ето го вторият хубав ефект – ние популяризираме тези места, което е добре за туризма, не само за децата.“

От малките парченца материална култура археологът сглобява информационна картина за това какво е било миналото на България, обобщи Ирина Вагалинска, като наподоби работат на археолозите с редене на пъзел.

Още за делника на археолозите слушайте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15