Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мила Минева: Едни социологически изследвания дават тенденции, други - моментни картини

Мила Минева
Снимка: Ани Петрова

Българската социологическа асоциация излезе с декларация, в която заяви, че опитите да се дискредитират социологията и добросъвестните агенции, изследващи електоралните нагласи, са насочени срещу правото на гражданите да получават достоверна информация.

"Всъщност това, което правят социолозите е, че успяват да ни ориентират в някаква картина, но картина, която ние, анкетираните, сме конструирали. Ние можем да лъжем", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Мила Минева, преподавател по социология в СУ "Свети Климент Охридски" и член на Управителния съвет на Българската социологическа асоциация. 

Проблемът на социолозите е, че се опитват да произведат картина на обществото, но ако хората не искат да разказват собствените си нагласи, социолозите нямат избор, изтъкна тя.

"Ние не сме сигурни, че наистина има такива разминавания, за каквито става дума и за каквито става дума просто защото е сензационно да се говори за това. Може да се дължат на методологически трудности и тези методологически трудности могат да бъдат от най-различен порядък. Могат да бъдат свързани с типа извадка, могат да бъдат свързани с откази от участие."

Тенденции и моментни "снимки"

Голяма част от скандалите са свързани с това, че в началото на предизборните кампании се появяват едни проучвания, а след това резултатите са други, коментира Мила Минева.

"Нека да си представим, че има изследвания, които показват тенденции, но има такива, които показват моментни картини. И тяхната работа е да бъдат верни за момента, а не за дългосрочна прогноза", обясни Мила Минева. 

Изследванията, които представят социолозите пред обществото, помагат на това общество да разбира себе си по-добре, подчерта тя.

30 години след края на Желязната завеса консерватизмът расте

"Краят на комунизма се мисли като важен, както за страните от Източна Европа, така и за тези от Западна Европа. И това може би е шансът да прекратим едно разделение, което иначе сме склонни да провеждаме в мисленето си. Разбира се, че разлики се виждат, но те не са такива големи", заяви още Мила Минева по повод публикуваното изследване на Pew Research върху общественото мнение от двете страни на вече несъществуващата Желязна завеса 30 години по-късно.

Повечето хора са притеснени от подкопаването на семейните ценности след края на комунизма, отбеляза преподавателят по социология.

"И понеже никога не съм си представяла комунизма като някак си разцвет на семейните ценности много, много се изненадах. Та, ми се струва, че това поне аз бих го определила като увеличаване на консервативните нагласи в населението и то естествено върви с нарастване на хомофобия, притеснения от еднополови бракове и всякакви такива неща."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15