Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Шабани, Български център за нестопанско право:

Инвестицията в социални предприятия е по-добра от раздаването на помощи

Критериите за регистрация следва да се намалят, за да се даде шанс на повече такива предприятия да се развиват

Надя Шабани
Снимка: БГНЕС

В Covid контекста социалните предприятия направиха невъзможното, за да запазят работните места. Те дават шанс на едни много уязвими групи, които иначе трудно биха стигнали до пазара на труда. Това каза пред БНР Надя Шабани, директор на Българския център за нестопанско право. Центърът организира днес онлайн дискусия на тема „Възможности, трудови умения, заетост, достоен живот: социалните предприятия в търсене на най-добрите решения за хората“.

Covid кризата ескалира усилията ни да запазим тези работни места на всяка цена. Сега е време да се направи равносметка“, посочи Надя Шабани в предаването „Преди всички“.

Според данните НСИ за миналата година като социални предприятия са се самоопределили над 3 хиляди организации. Това никак не е много на фона на 800 000 фирми у нас, коментира Шабани. „Това е един много малък сегмент.“

В специалния регистър към Министерството на труда и социалната политика обаче, който е нов, са записани едва 30.

Една от причините за това разминаване според Надя Шабани е в поставените доста високи критерии за регистрация.

„Те изискват да имаш минимум наети три лица на трудов договор или да имаш печалба за миналата година поне 7 хиляди лева. Всъщност на социалните предприятия им коства доста време, за да достигнат до етапа, в който въобще имат печалба.“

Снимка: БГНЕС

МТСП иска да насърчи тази екосистема, но трябва да се намалят критериите, за да се даде възможност на повече от тези предприятия да се идентифицират, смята Надя Шабани.

Според Надя Шабани друга причина записаните в регистъра на социалното министерство да са само 30 е това, че хората не виждат стимули. „Последните десет години само обменяме ноу-хау. Добрите примери са ясни“, изтъкна тя.

Европейски държави като Италия и Холандия инвестират много в тази политика на развиване на социалните предприятия, защото тя е по-добра от това да раздаваш помощи и да държиш хората на социални плащания, категорична е Шабани.

„Даже те имат специална марка, която слагат на продуктите и като отидете в Италия и познавате марката – вино, колбаси, паста, всякакви други неща – можете да видите и да разпознаете кои са продуктите на социалните предприятия.“

Социалните предприятия се нуждаят от популяризиране на дейността им. Снимка: БГНЕС

И в България има създадена такава марка, но за да има смисъл от нея, тя трябва да е съпроводена от съответната кампания и популяризиране. „Да ти създава условия да можеш да предлагаш стоката си.“

Хората са съпричастни с тези каузи, сподели свои наблюдения Надя Шабани. Тя даде пример с платформата „Дар пазар“, която представя продукти на социални предприятия

В началото не можехме да смогнем на поръчките на хората. Беше ясно, че се обаждат и си поръчват, просто защото искат да споделят тази кауза. Виждат в това един смислен начин да подкрепят организациите и това, което правят.“

Надя Шабани е категорична, че социалните предприятия трябва да имат достъп до ресурс от Плана за възстановяване от коронакризата. 

„Чудната градина“ е първото социално предприятие в гр. Добрич, в което работят младежи с интелектуални затруднения Снимка: Фейсбук

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ресми Мурад

Ресми Мурад: Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали

Разцеплението в ДПС не е тема в партийните структури в района на Кърджали, които са сплотени, смята областният лидер Ресми Мурад.  Според него те не одобряват изразената в социалните мрежи позиция на несъгласие спрямо ръководството на ДПС.  В същото време изявени общественици коментираха, че ситуации като тази в Движението са следствие от..

публикувано на 04.07.24 в 16:47

Проф. Димитър Вацов: Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията

Виждаме загуба на управляемост от страна на олигархията, на клиентелистките партии . Коментара направи пред БНР  проф. Димитър Вацов, философ, преподавател в Нов български университет и политически анализатор, като уточни, че очевидно отиваме на нови избори . "Я сно беше, че правителството, което ГЕРБ предложи, не можеше да мине . Това, което..

публикувано на 04.07.24 в 15:51
Томислав Дончев

Томислав Дончев: Като най-големи на ГЕРБ отива да инициират диалог между партиите

Политическата система в България е в дълбока криза и е необходим разговор между партиите как да излезем от тази криза и да върнем политиката, където ѝ е мястото, с конкретни действия.  Това препоръча зам.-председателят на ГЕРБ и бивш министър Томислав Дончев в интервю пред БНР.  "Това, което си говорят политиците, все по-малко и..

публикувано на 04.07.24 в 15:03
Нико Тупарев

Нико Тупарев: Или Франтишек има лична мотивация, или е болен човек

" Трябва да се започне от философия, идея и смисъл на прокуратурата. Ако посоката е грешна за смисъла на прокуратурата, то няма да ни отведе на правилно място. Надявам се тези гадости, които ми се случват, поне да катализират, да се разбере, че има нещо философско сбъркано в тази институция посредством някакви хора". Това коментира пред БНР..

публикувано на 04.07.24 в 09:32

Медийна грамотност сред учениците за фалшиви новини - къде и как?

"Още от началните часове до 4 ти клас е добре да има обучение и за етичните медийни стандарти , за да могат учениците да разберат, че това, че с видели или прочели някаква новина, това не значи, че непременно точно така се е случило , коментира още за "Хоризонт" Асен Александров. Според него учителите трябва да възприемат това не като задължение,..

публикувано на 02.07.24 в 12:58

15-годишната Натали има нужда от финансова помощ, за да оздравее

Натали, диагностицирана с рядка форма на болестта на Хиршпрунг, се моли за своето спасение. Детето се нуждае от спешна операция в чужбина, за да има шанс да живее. Необходимата сума от 45 000 евро не може да се осигури от майка й, която е самотен родител и се грижи денонощно за дъщеря си. Болестта на Хиршпрунг е заболяване, при което липсват..

публикувано на 30.06.24 в 04:44

Стоилка Арсова: С електронни ваучери ще може да се плащат битови сметки, ако има договор с дружеството

Валидността на електронна карта за ваучери - bcard e-vouchers, бикарта, в повечето случаи е 5 години , а самите ваучери, които се зареждат всеки месец, са с едногодишна валидност. Бикартите предлагат на клиентите сайтове, където могат да проверят всеки ваучер с каква валидност е и винаги се ползват първо най-отдавна постъпилите суми...

публикувано на 28.06.24 в 10:17