„Covid кризата ескалира усилията ни да запазим тези работни места на всяка цена. Сега е време да се направи равносметка“, посочи Надя Шабани в предаването „Преди всички“.
Според данните НСИ за миналата година като социални предприятия са се самоопределили над 3 хиляди организации. Това никак не е много на фона на 800 000 фирми у нас, коментира Шабани. „Това е един много малък сегмент.“
В специалния регистър към Министерството на труда и социалната политика обаче, който е нов, са записани едва 30.
Една от причините за това разминаване според Надя Шабани е в поставените доста високи критерии за регистрация.
„Те изискват да имаш минимум наети три лица на трудов договор или да имаш печалба за миналата година поне 7 хиляди лева. Всъщност на социалните предприятия им коства доста време, за да достигнат до етапа, в който въобще имат печалба.“
МТСП иска да насърчи тази екосистема, но трябва да се намалят критериите, за да се даде възможност на повече от тези предприятия да се идентифицират, смята Надя Шабани.
Според Надя Шабани друга причина записаните в регистъра на социалното министерство да са само 30 е това, че хората не виждат стимули. „Последните десет години само обменяме ноу-хау. Добрите примери са ясни“, изтъкна тя.
Европейски държави като Италия и Холандия инвестират много в тази политика на развиване на социалните предприятия, защото тя е по-добра от това да раздаваш помощи и да държиш хората на социални плащания, категорична е Шабани.
„Даже те имат специална марка, която слагат на продуктите и като отидете в Италия и познавате марката – вино, колбаси, паста, всякакви други неща – можете да видите и да разпознаете кои са продуктите на социалните предприятия.“
И в България има създадена такава марка, но за да има смисъл от нея, тя трябва да е съпроводена от съответната кампания и популяризиране. „Да ти създава условия да можеш да предлагаш стоката си.“
Хората са съпричастни с тези каузи, сподели свои наблюдения Надя Шабани. Тя даде пример с платформата „Дар пазар“, която представя продукти на социални предприятия.
„В началото не можехме да смогнем на поръчките на хората. Беше ясно, че се обаждат и си поръчват, просто защото искат да споделят тази кауза. Виждат в това един смислен начин да подкрепят организациите и това, което правят.“
Надя Шабани е категорична, че социалните предприятия трябва да имат достъп до ресурс от Плана за възстановяване от коронакризата.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..
Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..
2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..
Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..
Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти. Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..
Цената на земеделската земя в България се понижава. Това заяви пред Евгений Орашъков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделски земи. Той уточни, че това са данни от техните наблюдения на пазара, а официалната статистика за 2024 г. предстои да излезе. "Колко точно е понижението - трудно може да се обобщи. На места..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..