Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С президента имаме амбиция да създадем Български културен институт

Илияна Йотова: Имаше моменти, когато се чувствахме като в обсадена крепост

България да спре с "йес" политиката, да има свое място в решаването на кризите в Европа

Илияна Йотова
Снимка: Ани Петрова

"Многобройните избори, които се проведоха в България през 2021 г. , не само президентските, показаха, че не сме сами".

Това зави пред БНР вицепрезидентът Илияна Йотова, която задно с президента Румен Радев положиха клетва за втория си мандат на тържествена церемония в Народното събрание. 

Тя определи политиката на президентската институция като много последователна през изминалите 5 години:

"Тези 5 години бяха изпълнени с много трудности и предизвикателства. Ситуация на много влошено здраве между институциите, особено между президентската институция и мнозинството в 44 Народно събрание и последното правителство на Бойко Борисов. Имаше моменти, когато се чувствахме като в обсадена крепост. Желанието на предишните управляващи да изолират президентската власт във външнополитически план, но и от процесите в страната, доведоха да това, че днес не са във властта".

Вицепрезидентът изказа очакване България да спре с т.нар. "йес политика" и да има своето място в решаването на кризите в Европа:

"Да се намесваме там, където знаем, че имаме експертизата, там, където зависи от нас дори заради географското ни положение, за да се решават и международни конфликти, за да се стабилизира ЕС, за да се избегнат геополитически стълкновения в тази част на Европа. Надявам се на една много по-активна политика и по-стабилен и категоричен глас на България. Ние ще бъдем инициатори - като институция, но ще бъдем и добър съюзник на законодателната и на изпълнителната власт".

Първата голяма оценка на новото правителство ще е приемането на Бюджет 2022, посочи тя.

Илияна Йотова изтъкна фокуса към обикновения българин като най-важното нещо от речта на президента:

"Да погледнем през погледа и през интереса на обикновения човек. Само тогава политиката ще има смисъл и само тогава решенията ще бъдат актуални и ще имат резултат".

По думите ѝ справедливостта не е нещо, което се постига за ден или за седмица, а е едно постоянно действие, изискващо усилието на много хора, изискващо своите лидери и водачи.

"Президентът днес представи пред Народното събрание неговата визия за България. Преди година ние обявихме своя Проект за нова България. Днес тази национална програма беше представена от президента Радев. Това не е управленска програма, а визия за страната ни". 

Йотова посочи няколко консенсусни точки, върху които е поставена тази визия - връщането на държавността и на законността, демографската криза, образованието и здравеопазването.

Вицепрезидентът даде висока оценка на вчерашното посещение на премиера Кирил Петков в Скопие. Тя заяви, че посещението е потвърдило важни клаузи от политиката на София в контекста на стремежите на Северна Македония да започне преговори за членство в ЕС:

"Има нова атмосфера, нов добър вятър между двете страни. ... Г-н Кирил Петков беше донякъде привилегирован, отивайки на тази среща, защото е много добре, когато един министър-председател отива с гаранция зад гърба си и консенсуса на цялата държава - с един много важен документ".  

Според Илияна Йотова правителството трябва да препотвърди пред Скопие и българската позиция за общото минало и за езика в РСМ:

"Имаме много добра разработка, чудесна дефиниция на БАН, която казва, че това е писмена форма на югозападно наречие на българския език. Основата на езика не пречи на самоопределението на всяка една държава и на нейния народ на езика, на който те ще говорят. Както и общата ни история до 1944 година, след което тръгва разделението и обособяването на страната".

"Подписаният Договор за добросъседство не се изпълнява. Не работи нито междуправителствената комисия, която трябваше да се събира два пъти годишно, а до този момент се е събрала само веднъж. Зациклиха и отношенията между двете т.нар. исторически комисии. Почти нищо не беше направено в икономическа и инфраструктурна област", коментира вицепрезидентът.  

Йотова подчерта, че за България е много важно да бъдат спазвани човешките права на българите, които са граждани на Северна Македония:

"Когато има дискриминация и това, че са българи - граждани на Северна Македония, не могат да израстват кариерно, когато се страхуват да кажат, че имат български произход и български паспорт, за нас това ще бъде най-важното мерило и най-важният критерий за падане на българското вето". 

С президента Румен Радев имаме голямата амбиция в нашия мандат да се случи чудото -  да имаме съюзничеството на изпълнителната власт и на Народното събрание, за да се създаде Български културен институт, сподели в предаването "Нещо повече" вицепрезидентът Йотова и добави:

"Така, както имат всичките ни партньори в Европа. Не може страната, създала славянската цивилизация, която е в основата на една писменост, която и днес съществува, да бъде без своята културна дипломация, без този излаз навън".

Интервюто на Георги Марков с Илияна Йотова в предаването ''Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

Илияна Йотова полага клетва като вицепрезидент



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Последовател на палестинското движение

"Хамас" назова заложниците, които ще освободи утре

"Хамас" назова шестимата заложници, които ще освободи утре съгласно споразумението за прекратяване на огъня с Израел.  По-рано израелският премиер Бенямин Нетаняху нареди на армията интензивни операции на Западния бряг след снощната серия от експлозии в празни автобуси. След експлозии в автобуси - израелският премиер нареди интензивни..

публикувано на 21.02.25 в 15:14
Орлин Владимиров

САС потвърди доживотните присъди по делото за убийството на Евгения Владимирова

Софийският апелативен съд потвърди доживотните присъди по делото за жестокото убийство на 33 - годишната Евгения Владимирова. Тялото на младата жена беше открито през 2021 г. в куфар във водоем край Перник, а за смъртта ѝ бяха обвинени нейният съпруг Орлин Владимиров и баща му Пламен Владимиров. Решението, което може да бъде обжалвано..

публикувано на 21.02.25 в 15:14
Красимир Вълчев

Част от приема на студентите по медицина да се обвърже със задължителна реализация у нас

Част от държавно-финансирания прием по професионалното направление "Медицина" да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната. Това съгласие бе постигнато между ректорите на висши училища, в които има обучение в областта на медицината, с министъра на образованието и науката Красимир..

публикувано на 21.02.25 в 14:52

Трима души са в болница, след като кола блъсна линейка в София

Кола блъсна линейка с включен звуков и светлинен сигнал на столичния булевард "Ломско шосе".   Пострадал е един от лекарите, който е с наранени крак и глава. Ранен е и шофьорът на линейката.  Линейната е транспортирала пациент в спешно състояние, заявиха за Нова тв от Центъра за спешна медицинска помощ. На мястото са изпратени други два..

публикувано на 21.02.25 в 14:51
Божидар Божанов и Надежда Йорданова

ДБ обвини Борисов в опит за "снишаване" по въпроса, че Русия е агресор към Украйна

След призива на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към ПП-ДБ да не политизират декларацията за неучастие на български военни в Украйна, от "Демократична България" обвиниха Борисов в опит за "снишаване" по темата. Причината – отказът да бъде подкрепено тяхното предложение в декларацията изрично да бъде записано, че Русия е агресор. ПП-ДБ..

публикувано на 21.02.25 в 14:36

ЕК: В Европейския съюз са замразени частни руски активи за 28 млрд. евро

Замразените в Европейския съюз частни руски активи са за 28 млрд. евро, съобщи говорител на Комисията.  Той обаче уточни, че те не могат да се конфискуват, само защото притежателите им са санкционирани от ЕС. "Ако имат връзка с криминални дейности, това може да направят страните членки според националните си законодателства", подчерта той...

публикувано на 21.02.25 в 14:15

До юни – промени в Кодекса на труда, гарантиращи адекватни минимални работни заплати

До юни социалното министерство ще разработи промени в Кодекса на труда, с които у нас да се транспонира европейската директива за адекватните минимални работни заплати. Нова формула, по която ще се определя минималното възнаграждение, все още няма.  Темата продължава да се обсъжда в работни групи с участието на бизнеса и синдикатите. Това става..

публикувано на 21.02.25 в 14:13