"Многобройните избори, които се проведоха в България през 2021 г. , не само президентските, показаха, че не сме сами".
Това зави пред БНР вицепрезидентът Илияна Йотова, която задно с президента Румен Радев положиха клетва за втория си мандат на тържествена церемония в Народното събрание.
Тя определи политиката на президентската институция като много последователна през изминалите 5 години:
"Тези 5 години бяха изпълнени с много трудности и предизвикателства. Ситуация на много влошено здраве между институциите, особено между президентската институция и мнозинството в 44 Народно събрание и последното правителство на Бойко Борисов. Имаше моменти, когато се чувствахме като в обсадена крепост. Желанието на предишните управляващи да изолират президентската власт във външнополитически план, но и от процесите в страната, доведоха да това, че днес не са във властта".
Вицепрезидентът изказа очакване България да спре с т.нар. "йес политика" и да има своето място в решаването на кризите в Европа:
"Да се намесваме там, където знаем, че имаме експертизата, там, където зависи от нас дори заради географското ни положение, за да се решават и международни конфликти, за да се стабилизира ЕС, за да се избегнат геополитически стълкновения в тази част на Европа. Надявам се на една много по-активна политика и по-стабилен и категоричен глас на България. Ние ще бъдем инициатори - като институция, но ще бъдем и добър съюзник на законодателната и на изпълнителната власт".
Първата голяма оценка на новото правителство ще е приемането на Бюджет 2022, посочи тя.
Илияна Йотова изтъкна фокуса към обикновения българин като най-важното нещо от речта на президента:
"Да погледнем през погледа и през интереса на обикновения човек. Само тогава политиката ще има смисъл и само тогава решенията ще бъдат актуални и ще имат резултат".
По думите ѝ справедливостта не е нещо, което се постига за ден или за седмица, а е едно постоянно действие, изискващо усилието на много хора, изискващо своите лидери и водачи.
"Президентът днес представи пред Народното събрание неговата визия за България. Преди година ние обявихме своя Проект за нова България. Днес тази национална програма беше представена от президента Радев. Това не е управленска програма, а визия за страната ни".
Йотова посочи няколко консенсусни точки, върху които е поставена тази визия - връщането на държавността и на законността, демографската криза, образованието и здравеопазването.
Вицепрезидентът даде висока оценка на вчерашното посещение на премиера Кирил Петков в Скопие. Тя заяви, че посещението е потвърдило важни клаузи от политиката на София в контекста на стремежите на Северна Македония да започне преговори за членство в ЕС:
"Има нова атмосфера, нов добър вятър между двете страни. ... Г-н Кирил Петков беше донякъде привилегирован, отивайки на тази среща, защото е много добре, когато един министър-председател отива с гаранция зад гърба си и консенсуса на цялата държава - с един много важен документ".
Според Илияна Йотова правителството трябва да препотвърди пред Скопие и българската позиция за общото минало и за езика в РСМ:
"Имаме много добра разработка, чудесна дефиниция на БАН, която казва, че това е писмена форма на югозападно наречие на българския език. Основата на езика не пречи на самоопределението на всяка една държава и на нейния народ на езика, на който те ще говорят. Както и общата ни история до 1944 година, след което тръгва разделението и обособяването на страната".
"Подписаният Договор за добросъседство не се изпълнява. Не работи нито междуправителствената комисия, която трябваше да се събира два пъти годишно, а до този момент се е събрала само веднъж. Зациклиха и отношенията между двете т.нар. исторически комисии. Почти нищо не беше направено в икономическа и инфраструктурна област", коментира вицепрезидентът.
Йотова подчерта, че за България е много важно да бъдат спазвани човешките права на българите, които са граждани на Северна Македония:
"Когато има дискриминация и това, че са българи - граждани на Северна Македония, не могат да израстват кариерно, когато се страхуват да кажат, че имат български произход и български паспорт, за нас това ще бъде най-важното мерило и най-важният критерий за падане на българското вето".
С президента Румен Радев имаме голямата амбиция в нашия мандат да се случи чудото - да имаме съюзничеството на изпълнителната власт и на Народното събрание, за да се създаде Български културен институт, сподели в предаването "Нещо повече" вицепрезидентът Йотова и добави:
"Така, както имат всичките ни партньори в Европа. Не може страната, създала славянската цивилизация, която е в основата на една писменост, която и днес съществува, да бъде без своята културна дипломация, без този излаз навън".
Интервюто на Георги Марков с Илияна Йотова в предаването ''Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
58-годишна жена е била задържана в Перник за поставяне на ботокс без съответната правоспособност, съобщиха от полицията. Арестът е извършен при специализирана полицейска операция на 28 март. Служители от сектор "Противодействие на икономическата престъпност“ при ОДМВР – Перник проверили апартамент в пернишкия квартал "Изток“. В жилището се..
Съществуват нови опасения, че микропластмасата оказва все по-голямо влияние върху здравето на световното население, като създава опасност от епидемия от инсулт, съобщи агенция БГНЕС. Малките фрагменти от пластмаса са станали повсеместно разпространени в околната среда и в телата ни. Според ново изследване, представено на годишната научна сесия на..
Русия атакува град Харков, в североизточна Украйна, за втора поредна нощ. Освен Харковска област, на атака тази нощ бяха подложени и Сумска, Черниговска и Киевска област. По-рано американският президент Доналд Тръмп заяви, че е "много ядосан" на руския си колега Владимир Путин заради преговорите за прекратяване на огъня в Украйна. Двама души са..
За 24 години от съществуването на така нареченото "швейцарско правило" за ежегодното осъвременяване на пенсиите, то е прилагано 14 пъти. В останалите 10 години пенсиите или не са увеличавани изобщо, или е избиран друг подход за нарастване. По данни на Националния осигурителен институт, най-високият процент на осъвременяване по швейцарското..
Българската аграрна камара, в която членуват 13 браншови организации в земеделието, изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. Земеделците в цялата страна са готови на ефективни протести, защото нямат вода за напояване, обясни..
Гърците се въздържат от покупки за празниците до началото на намаленията. Министерството на развитието се споразумя със собственици на търговски вериги за намаление на цените на традиционните стоки за великденските празници. След седмица влиза в сила списък от стоки, които ще бъдат на по-ниски цени. "Великденската кошница" включва агнешко..
Ролята на ЕС и международната общност продължава да е от решаващо значение за Централна Африка . Това обясни пред БНР Алина Гъркова, Euract. Бойци на групировката М23 и армията на Руанда окупираха конгоанския търговски център Гома след разпалване на продължаващия вече три десетилетия конфликт в региона. Това задълбочи хуманитарната криза. В..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...