Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Асенов: Ако затворят пътя на Русия към Европа и САЩ, пътят към Китай е отворен

Много по-силни санкции не биха се отразили добре на много европейски държави и в някаква степен на САЩ, казва преподавателят

Асен Асенов
Снимка: Борислава Борисова, БНР

„Това са едни от най-сериозните санкции, които САЩ са налагали на Русия и на Съветския съюз. Можеха да бъдат и по-силни санкциите, но нека не забравяме, че руската икономика, за разлика от съветската някога, е много по-добре интегрирана в световната икономика и едни много по-силни санкции биха се отразили не много добре на много европейски държави и в някаква степен на САЩ.“ Това каза в интервю за БНР проф. Асен Асенов, доктор по икономика и преподавател в Американския университет във Вашингтон.

Асенов даде пример: Германия внася около 35% от енергоносителите си и повишаването на цената им ще направи нейната икономика неконкурентноспособна.

Според Асенов изключването на Русия от системата за банкови разплащания SWIFT означава „прекратяване на търговските отношения с Германия, завъртане на крана за газа“.

„Кой ще пострада от това? Европа и САЩ. Тук фондовите пазари паднаха, инфлацията расте. Има много фактори, които казват, че резки движения не бива да се предприемат.“

„Русия има много по-добра интеграция с китайската икономика и ако ѝ затворят пътя към Европа и САЩ, пътят към Китай е отворен“, отбеляза Асен Асенов.

„Неслучайно Путин беше там за Олимпиадата, за да си осигури нещата в своя тил.“

Коланът се затегна от всички посоки в света, с изключение на Китай и в някаква степен колебливата позиция на Индия, обърна внимание преподавателят.

Между Китай и Русия има вече дългосрочно стратегическо партньорство – в икономиката, политиката, военната област.

Проф. Асенов изтъкна, че зависимостта от Русия за осемте години от 2014 г. насам е нараснала, като „Северен поток 2“ е само една от линиите. През тези години на руската икономика бяха наложени много санкции и тя в определена степен се стабилизира – храни и лекарства започнаха да се произвеждат в Русия, поясни той.

„Тя имаше 8 години да се подготви за този момент, докато европейската икономика тръгна в една малко по-различна посока – зелената енергия, и се оказа, че не е подготвена за нея, нямаме и класическите енергоносители.“

В начина на мислене на Америка и Европа война в такъв мащаб в 21 век е немислима, обобщи Асенов.

Русия не можеш да я разбереш с една рационалност. Там има една друга, неевропейска рационалност, ирационалност. Това е проблем за западния начин на мислене и за разбирането на Русия.“

Преподавателят каза още, че руският президент държи по-твърда линия, отколкото на Запад са очаквали. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проевропейската президентка Мая Санду спечели втория тур на изборите в Молдова

Проевропейската президентка Мая Санду печели втория тур на изборите в Молдова, като победи приятелски настроения към Русия кандидат Александър Стояногло. 55,41% от отишлите до урните в неделя са подкрепили Санду, сочат резултатите при почти 100% обработени протоколи. Голяма част от западните лидери я поздравиха за победата, а проруските..

публикувано на 04.11.24 в 18:00
Милена Кирова

Милена Кирова, БНТ: От ЦИК ни обясниха, че видеонаблюдението е само наблюдение

" В случая с изчезналите гласове на "Величие", които ние открихме и се появиха, първоначално аз получих един сигнал за секция в Пазарджик, където  гласовете на тази партия са изчезнали . Разгледах протокола, изгледах и видеоналбюдението, така установих това пренасяне на гласовете. В РИК-Пазарджик обаче се бяха усетили и бяха поправили протокола,..

публикувано на 04.11.24 в 14:32

Българи след наводненията във Валенсия: Невероятно е да се види солидарността на хората!

След наводненията в района на Валенсия хората се опитват да разчистят улиците и домовете си, да издирят изчезналите и да превозят телата на загиналите. Все още има труднодостъпни места в засегнатия район, където се разчита предимно на взаимопомощ. В района живеят десетки българи, които солидарно ежедневно се включват в необходимите дейности...

публикувано на 04.11.24 в 10:31
Севим Али

Севим Али: Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали е явно или скрито

Не бихме подкрепили правителство с участието на Пеевски, независимо дали  е явно или скрито . Това заяви пред БНР Севим Али, член на ЦОБ на ДПС. Той ще бъде депутат от АПС. "Моделът "Пеевски" руши държавността и използва всички държавни институции като бухалка".  Биршен Ибрямова: Проблемът с ДПС не е вътрешнопартиен, а на цялата..

публикувано на 03.11.24 в 13:56
Снимката е илюстративна

Протестиращи блокираха пътя София - Варна край търговищкото село Буховци

Протестиращи блокираха движението по главния път София - Варна край търговищкото село Буховци. Те настояват за справедливо разследване на смъртта на 24-годишния Момчил, който загина при катастрофира с мотоциклета си край Попово в началото на април тази година. Близките на младия мъж са убедени, че инцидентът не е само пътно произшествие.  Осигурени са..

публикувано на 02.11.24 в 18:38

Микаел Герстад: Няма срив в украинската армия, но тя може да не си върне отстъпените територии

8000 бойци от Северна Корея са разположени край Курск - вече съвсем близо до района на бойните действия между руските и украинските войски, заяви в четвъртък представителят на Съединените щати в Съвета за сигурност на ООН Робърт Ууд. Ефектът от тях ще е по-скоро политически, отколкото военен, твърдят анализаторите, до които се допитахме...

публикувано на 02.11.24 в 11:57

Чарлс Купчан: Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор

Западът трябва да помогне на Украйна да устои на руския напор - само това, изглежда, може да убеди Путин да преговаря сериозно за примирие, казва в интервю за БНР преподавателят по международни отношения от Джорджтаунския университет Чарлс Купчан  в коментар на публикация във "Файненшъл таймс". Британският вестник писа, че Русия и Украйна..

публикувано на 02.11.24 в 11:35