Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Веселин Василев: Космосът е сфера, където се преплитат различни интереси

Никоя държава няма специфични способности или желание да използва нападателни оръжия в Космоса

Веселин Василев
Снимка: личен архив

Много статистика се натрупа в седмицата след началото на войната в Украйна, че и Космосът може да стане нейна жертва. Европейската космическа агенция продължава да подкрепя съвместните мисии с Русия. Но с условие за преосмисляне. НАСА също увери, че ще продължи сътрудничеството с Русия. Особено след въведените американски санкции, за които НАСА смята, че няма да пречат на сътрудничеството в „гражданското пространство“. Само преди дни директорът на Роскосмос Дмитрий Рогозин предположи с публикация в Twitter, че „Международната космическа станция може да изпадне от орбита без руска помощ“. Но руският космически кораб "Союз" пък трябва да върне астронавта на НАСА Марк Ванде Хай у дома от станцията в края на март. Конфликтът може би катализира желанието на държавите да развиват собствени независими проекти. Но към момента сътрудничеството е затруднено между научната общност.

„Трябва да имаме предвид, че дейностите в Космоса са както всички други дейности, които човечеството и държавите правят на Земята. Така че във връзка с отбраната  и сигурността това, което се случва на Земята рано или късно се случва на космоса“, каза за БНР Веселин Василев от Аерокосмическия клъстер. Клъстерът обединява бизнеса, академични институции и неправителствени организации в областта на разработката на аеро-космически технологии и тяхното приложение.

По думите му в момента никоя държава няма специфични способности или желание да използва нападателни оръжия в Космоса:

„Не бива да ни притеснява Космоса като среда за водене на бойни действия. Космосът е комплексна сфера, където се преплитат различни интереси - икономически, политически. Всички анализи говорят, че от 2014 година при анексирането на Крим започнаха да се разделечават дейностите и сътрудничеството в Космоса между Русия от една страна и САЩ и Европа от друга поради политически причини. Тогава се взе курс стратегически за по-голяма независимост както от страна на Русия, така и от страна на САЩ“, допълни в предаването „Закуска на тревата“ Веселин Василев.

Според него интересът за поддържане на присъствието на човека в Космоса застава над политическите интереси на случващото се на Земята:

В дългосрочен план пановете са, че всички тези сили ще вървят по техен независим проект спрямо политическите коалиции на Земята. От една страна Европа, САЩ и Япония ще работят заедно по лунна станция. Русия и Китай ще работя по друг техен проект“.

Той заяви, че космосът е сфера на технологично и икономическо развитие, където ще преобладават икономическите интереси и способности:

„С напредването на технологиите все повече страни ще имат достъп за независимо, самостоятелно присъствие в Космоса, по един или друг начин, капацитет“.

Василев коментира, че в момента държавите, които имат възможност, обмислят мерки, които да предотвратят рисковете за тяхна космическа инфраструктура:

Междузвездни войни, които виждаме във филмите едва ли ще се случат скоро, защото те ще доведат и до ескалация на  една наземна война, която никой не иска. Разрушаването на спътник на една държава - това е акт на агресия“. 

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38