Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трети мандат в БСП означава почти сигурно нови избори"

Радан Кънев: Решението е във втория мандат, не виждаме Радев да играе конструктивна роля

"Малко неща са по-опасни от т. нар правителство за зимата"

Радан Кънев
Снимка: Европейски парламент

"Има логика да се заложи на втория мандат, защото не виждаме в момента президентът Румен Радев да играе конструктивна роля. Дори виждаме, че по отношение на позиционирането на войната в Украйна, по отношение на ключово решение - като това за еврозоната, държавният глава е избрал да представлява едно доста ограничено малцинство от българските граждани. Т.е. излиза от конституционната си роля. Рискът за четвърти път Радев да даде третия мандат на БСП не е малък, а мандат в БСП означава почти сигурно нови избори. БСП не трябва да бъде фактор в следващото управление на България на никаква цена. Така че да се разчита на Румен Радев да играе конструктивна роля с третия мандат, е най-малкото пресилено в момента. По всичко личи, че неговите планове са да управлява поне до март месец, а може би и по-нататък. Здравата политическа логика е да се търси решение с втория мандат. Ако е неуспешен, това не означава да се откажем, а да се водят преговори, така че третият мандат да бъде връчен на политическа сила, която може да го реализира".

Това мнение изложи пред БНР Радан Кънев, евродепутат от "Демократична България"/ЕНП, и уточни, че лидерът на ГЕРБ, Бойко Борисов, вижда втори шанс в отиването на третия мандат в партията на Стефан Янев:

"Втори шанс, след първия мандат, да опита да сформира правителство, в което ГЕРБ да доминира политически, което не е възможно с втория мандат".  

По думите на Кънев малко неща са по-опасни от т. нар правителство за зимата или за 6 месеца, защото за такъв период от време сериозна политика и сериозна законодателна дейност не могат да се прокарат:

"Създаването на такова правителство ще е удължена предизборна кампания, в която взаимните усилия за торпилиране на правителството ще бъдат използвани като аргумент в предстоящите избори. Разговорът за 6-месечно правителство е опасна мимикрия на конструктивност и казано направо - лъжа към гражданите".

Кънев подчерта, че няма как предсрочни избори през зимата да са позитивен сценарий, а има много рискове да стане по-зле.

"Нямаме кой знае каква демократична традиция, за да си позволим да се подиграваме с нея", категоричен беше евродепутатът от Европейската народна партия.

В предаването "Неделя 150" Радан Кънев изказа хипотеза, че кабинет с втория мандат на "Продължаваме промяната" или с трети мандат на "Демократична България", с ясна реформаторска програма и с намерена формула за подкрепа от ГЕРБ може да бъде изключително успешен:

"Ако не бъде свален на третия или шестия месец, преди да е успял да реализира политика. Такъв кабинет може да консолидира външнополитическа позиция на България, позицията в ЕС и в НАТО - по начин, който не е постиган от десетилетия насам. Това е изключително важно и за националната ни сигурност, и за икономическия просперитет, и за ролята ни в ЕС, която досега винаги е била плаха и пасивна. Такова правителство би могло да реализира умна финансово-икономическа политика, да задържи тренда на изпреварващ, спрямо еврозоната, икономически растеж, да подпомогне българската индустрия, промишленост да реализират огромния си, очевидно, потенциал във време на прекъснати вериги на доставки".

Кънев каза, че все още няма обратна връзка по писмото на българските евродепутати до властите в Нидерландия, в което те настояха България да бъде приета в Шенген.

Интервюто на Диана Янкулова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мариана Манушева: Повечето инциденти се случват поради недооценяване на обстоятелствата

"Има голямо значение как се действа, за да остане и този, който оказва първа помощ, в безопасност и да не нарани себе си.  Повечето от инцидентите се случват поради недооценяване на обстоятелствата. Хората винаги трябва да са нащрек в една такава ситуация и да се придържат към правилата за безопасност, за да не се получава така, че да има много..

публикувано на 23.05.24 в 11:49

При рестрикции в кредитирането може да има отлив и от банковия, и от имотния пазар

"Апетит към кредитиране, към задлъжняване има. Този "апетит" не е от вчера. Това е процес, който продължава години. Доста изразителен стана в момента, в който се случи високата инфлация – хората изпитаха притеснения какво се случва с техните спестявания, с тяхното обезценяване. Българинът е традиционалист - в подобна ситуация се насочва към..

публикувано на 23.05.24 в 08:27

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21