Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Войната създаде разделителна линия, все по-трудно е да се поддържа неутрална политика в света"

Проф. Аврам Агов: Китай използва системата, за да се изкачи на върха на световния ред

"Войната в Европа размести пластове в Азия, но се появиха и стари конфликти"

Аврам Агов
Снимка: Личен архив

Руско-украинската война е най-тежкият геополитически конфликт след Втората световна война и ще доведе до много по-големи глобални последици от терористичните атаки на 11 септември 2001 година. Войната в Европа е критичен момент и за набиращата инерция нова световна сила Китай, която трябва точно да анализира и оцени посоката на конфликта и неговото потенциално въздействие върху международния пейзаж, без да изневери на своите дългосрочни интереси. 

"За разлика от Русия, която се опитва да промени световния ред, Китай използва световната система, за да се изкачи на върха на този ред... Китай тепърва ще трябва да решава сериозни структурни проблеми... Европа ще играе важна роля в отношенията с Китай като баланс. При засилващото се икономическо съперничество и в сферата на сигурността Европа все по-трудно ще се позиционира като среда между САЩ и Китай и ще гравитира все по-отчетливо към американския си съюзник". 

Това каза в интервю пред БНР проф. Аврам Агов, преподавател по История на Азия в Лангара колидж и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър, Канада. 

И допълни, че Китай продължава внимателната си политика на неутралитет, макар че поддържа подкрепа за Русия, дипломатически. 

"Руската инвазия в Украйна предизвика голяма дипломатическа каша за Пекин и Си Дзинпин се опитва да се дистанцира от Москва. Пекин недвусмислено подсказва на Москва, че войната създава проблеми на Китай". 

В предаването "Събота 150" проф. Агов посочи, че Китай не е ентусиазиран от сближаване с Русия в този момент и важен показател е отказът на Китай да предостави военна помощ за Русия. 

"Китайският президент не иска да последва Владимир Путин в международната изолация и засили международната дипломация. Си посети наскоро Саудитска Арабия, която е интересен случай в това отношение - стратегически партньор на САЩ, икономически съперник на Русия от гледна точка на енергийни ресурси, основен противовес на Иран в Близкия изток. Китай има много икономически интереси в Близкия изток". 

По думите му войната в Европа е разместила пластове в Азия, но са се появили и стари конфликти

"Най-големият ефект е върху Корейския полуостров. Северна Корея използва този вакуум и ескалира ракетната си програма, изстреля рекорден брой балистични ракети. Денуклеаризацията на Корейския полуостров никога не е изглеждала толкова безнадеждна през последните години. САЩ нямат нови идеи за решаване на проблемите. Северна Корея се сближи с Русия - дипломатически и стратегически. Войната подкопа влиянието на Русия в постсъветското пространство, най-вече в Централна Азия. Иран се оформи като основен съюзник на Москва в Близкия изток. Войната създаде разделителната линия и все по-трудно е да се поддържа неутрална политика в Азия и в света". 

Триъгълникът Русия - Китай - Индия е показал потенциал дори преди пандемията: 

"Русия и Индия имат традиционни отношения, връщайки се към съветската епоха. Индия е интересен пример за неутралитет по отношение на Русия след началото на войната. Дори Индия е пример за продължаваща изолация на Русия в света". 

Според проф. Аврам Агов се забелязва активизиране на американската дипломация в Азия и в Тихоокеанския басейн и може да се каже, че донякъде балансът между Европа и Азия е възстановен от гледна точка на дипломатическото внимание на Вашингтон

Прогнозата му е, че към този момент е изключено в Тайван да се осъществи украински сценарий, макар че в дългосрочен план нищо не може да се изключи заради предстоящи избори в Тайван през 2024 година, когато могат да настъпят нови търкания с Китай. 

Интервюто на Весела Владкова с проф. Аврам Агов можете да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Лозина Владимирова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04

В Монтана откриха детска площадка за 40 000 лева

В Монтана откриха детска площадка за 40 000 лева. С това общината приключи капиталовата си програма за годината. Изграждането на новата детска площадка е финансирано с 40 000 лева от  преходния остатък на община Монтана. Новата детската площадка е в квартал „Младост“, в пространството между блокове 40 и 43. Тя бе построена по настояване на..

публикувано на 23.12.24 в 18:48
Марк Рюте

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте: Засега не се опасявам от руска атака

Новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте в момента не вижда опасност от руска атака срещу територията на отбранителния алианс, но изпитва опасения за бъдещето, предаде ДПА. "Не се опасявам засега", заяви той в отговор на въпрос дали страните от НАТО трябва да се страхуват от Русия.  "Ако не харчим повече и не произвеждаме повече, ще имаме..

публикувано на 23.12.24 в 18:30
Любо Киров

Любо Киров: "Всичко е наред" е, за да си спомням какво имам, а не какво нямам

Когато човек мине през изпитания бързо осъзнава, че да е здрав е много важно. Като попаднеш в реанимация, виждаш колко важно е това за теб и те учи да казваш "всичко е наред", защото някои нямат и това, което ти имаш. Това признание направи в интервю пред БНР попизпълнителят Любо Киров. "Затова са тези падания и ставания в човешкия си..

публикувано на 23.12.24 в 18:29

Нови блокади в Белград и други сръбски градове след трагедията в Нови Сад

Акцията "Спри, Сърбия!" в памет на 15-те загинали при инцидента в Нови Сад в началото на ноември продължава, независимо от предстоящите празници, съобщават сръбските медии.  Студенти и граждани блокираха централни улици в Белград и в други градове.  Продължава блокадата на над 60 факултета в сръбските университети. Александра Томанич:..

публикувано на 23.12.24 в 18:08
Даниела Илиева

Проф. Даниела Илиева: Няма нужда от битки в отношенията мъж – жена

Вярвам, че според природните закони и вярата, че сме създадени като нещо и независимо от технологиите,  ние оставаме жени като пол, анатомия, физиология и мъжете са мъже с техните особености. Няма нужда от битки в отношенията мъж – жена , сподели проф. Даниела Илиева в интервю пред БНР. Проф. Илиева, бивша състезателка по тенис, е..

публикувано на 23.12.24 в 17:37