Санкциите „Магнитски“ подсказват, че след изборите ще трябва да се търси стабилна евроатлантическа формула. Това обясни пред БНР Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл“.
Ако изборите бяха днес, двете основни коалиции - ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, щяха да са на практика с изравнени резултати.Това сочат резултатите от независимото ежемесечно изследване на социалогическата агенция, проведено между 02.02 и 12.02.2023 година. В него са участвали 808 души.
В Народното събрание със сигурност биха влезли пет формации-ГЕРБ–СДС, ПП-ДБ, ДПС, „Възраждане“ и БСП. Две партии са близо добариерата от 4 процента.
В изследването не са уловени в пълнота потенциалните ефекти на санкциите "Магнитски“, посочи Първан Симеонов в предаването „Хоризонт за вас“.
Към настоящия момент коалицията на ПП и ДБ има повече резерв, посочи той.
„Затова те имат нещо като символична преднина. Трябва да се види дали ПП-ДБ ще успее да добави нещо като подкрепа, или ще има хора, които ще предпочетат друга формация. Това пространство обаче показва мобилизация към края“
Основните им опоненти от ГЕРБ-СДС имат всички основания да очакват по-стабилна подкрепа, отчете Първан Симеонов
БСП имат резултати, които не са завидни. Ще се види как ще се отразят драмите в партията.
Важно е да се види и какъв ефект ще има подписките за референдум, каза той.
Хартиеното гласуване също трябва да бъде отчетено като фактор, посочи Симеонов.
Цялото интервю на Снежана Иванова с Първан Симеонов може да чуете в звуковия файл.
Австралия ще организира федерални избори на 3 май, обяви премиерът Антъни Албанезе, чиято Лейбъристка партия ще защитава крехкото си мнозинство, съобщи Би Би Си, цитирано от БТА. Социолозите прогнозират малка разлика между двете големи партии в страната и възможността една от тях да работи с независими депутати или малки партии - които комбинирано..
САЩ настояват за широкообхватна нова сделка за контрол на изключително важните минерали и енергийни активи на Украйна, като същевременно не предлагат на Киев гаранции за сигурност в замяна. Това пише вестник "Файненшъл таймс", запознат с новото американско предложение. Новият проект на споразумение, изпратен до Киев в неделя и видян от "Файненшъл..
Общинският съвет в Ловеч прие предложената от кмета Страцимир Петков нова наредба за платено паркиране в централната част на града, която предвижда заплащане на престоя с SMS – и, месечни, и служебни абонаменти за паркингите, и преференциални цени за живеещите в районите около тях. Новата наредба беше подкрепена с минимално мнозинство от..
Европейската прокуратура в Люксембург съобщи тази вечер, че е отстранила временно българския европейски прокурор Теодора Георгиева, предаде БНТ. От институцията на Лаура Кьовеши съобщиха, че са приложили пълния спектър от вътрешни мерки, за да защитят интегритета на своите разследвания. Според тях отстраняването на българския европейски..
Общинският съвет в Плевен прие нова наредба за придобиване, притежаване и отглеждане на кучета. Забранява се изоставянето на животни на улицата, както и тяхното отглеждани по тераси и в гаражи. Срокът, в който собствениците трябва да декларират в Община Плевен своето куче е 3-месечен от датата на придобиване на животното. Годишният..
На тържествена церемония Асоциацията на индустриалния капитал в България връчи наградите "Икономика на светло". Целта на ежегодния конкурс на организацията е да открои стимулиращи примери за успехи в борбата с неформалната икономика и да отличи институции и личности с активна позиция и принос в ограничаването й. Българското национално радио и..
Сърбия може да загуби вноса на суров петрол от утре заради американските санкции върху единствената рафинерия в страната, съобщават "Файненшъл Таймс" и Ройтерс. Пред вестника сръбският президент Александър Вучич призна, че преговорите с американците за удължаване на отсрочката на санкциите са се провалили и че той самият не очаква компромис в..
Държавата разглежда решаването на проблема с психичното здраве като великия комбинатор на Илф и Петров – спасението е проблем на самите давещи се..
Важните теми са какво правим с корупцията. Но не задаваме корупцията като въпрос, защото тя властва на всички възможни нива . Това коментира пред БНР..
Става дума за едно набеждаване , посочи пред БНР Димитър Иванов, професор по "Национална сигурност и лидерство" в УниБИТ, бивш офицер от Държавна..