Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕС - единен в подкрепата си за Украйна, но твърде разделен как да бъде осъществена

Година след руската инвазия, ЕС е единен в подкрепата си за Украйна, но твърде разделен как да бъде осъществена тя и също толкова трудно стига до компромиси по санкциите срещу Русия. Последното доказателство е непостигнатото съгласие вчера между страните-членки по 10-ия санкционен пакет.

"Ако Путин се стремеше да раздели ЕС, да отслаби НАТО и да пречупи международната общност, то той постигна точно обратното. Ние сме по-единни от когато и да било и ще удържим на тази война, която, ясно е, ще спечелим. Обединени сме и ще останем обединени" - председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен повтаря тези думи непрекъснато под една или друга форма от началото на войната. Същото послание се възпроизвежда като ехо от страните членки след всяко заседание на техните лидери, но зад това ехо ситуацията изглежда по-различно.

Разделението идва, когато се заговори по две теми - санкции срещу Русия и доставка на оръжия за Украйна. Първото избива с всеки нов санкционен пакет, включително и с последния десети, засега все още несъществуващ. Особено в частта енергетика. И особено от страна на Унгария.

"Сега се появи идеята за ембарго и санкции върху нефта, без да се даде отговор на въпросите, свързани със сигурността на енергийните доставки за Унгария. Ситуацията, в която се намираме, е трудна и е създадена от Комисията. Отговорността днес да не се постигне споразумение е изцяло нейна. Енергетиката е сложен въпрос и първо изисква решения, след това санкции. Досега подходът в първите пет пакета беше точно обратният - първо санкциите и после започвахме да мислим за последствията и да търсим решения", гласи критичната позиция на унгарския премиер Виктор Орбан.

Опасенията на унгарския премиер, изречени в края на май обаче са допълнени едва три дни по-късно от нова претенция, която трудно може да бъде обяснена със сериозни последствия за страната му - от санкционния пакет да бъде изваден патриарх Кирил, сочен като един от идеолозите на войната в Украйна. Стъпка, продължаваща като поведение и спрямо последния санкционен пакет, от който Орбан поиска изключването на четирима души. С което ни оставя за домашно да търсим отговора на въпроса с какво присъствието им в него би застрашило сигурността на Унгария.

България се постави в същата орбита и със същите аргументи. Президентът Румен Радев:

"Ние не можем да приемем санкция в ядрената енергетика, защото това ще повлияе пряко върху нашата ядрена енергетика. Няма как да се случи. Ако се наложи, ще наложим вето."

Неохотата за оказване на оръжейна помощ за Украйна също оказа особено влияние върху укрепването на българо-унгарските отношения:

"Това е кръвопролитна война. Все по-рядко чуваме гласове за мир. Чуваме само гласовете на оръжията. Чуваме само призиви за победа, без някой да може да дефинира какво означава победа."

Така двете страни се оказват най-големите миролюбци в ЕС и дори надминават традиционно неутралните Финландия и Швеция, които вместо да размахват гълъба на Пикасо, подадоха молба за членство в НАТО. Нещо повече - Финландия обяви, че ще достави танкове "Леопард" на Украйна още преди де факто да е станала част от Алианса. Ястреб, наистина, на фона на членките от десетилетия България и Унгария.

Геополитическите реалности обаче са далеч по-сложни и излизат от рамките на ЕС. Протоколите за присъединяване към НАТО на Финландия и Швеция не са ратифицирани не само от Унгария. Турция намери повод да поиска своето, преди да пусне двете страни в Пакта, а именно, да й върнат, по думите й, между 100 и 130 терористи, намиращи се на тяхна територия. Алъш-веришът по естествен път взе връх и за пореден път геополитическото решение стана заложник на интересите на друга страна-членка. 

Когато две големи сили, при това на един континент, си разменят удари, никой не остава неуязвим. Но все още нито една от страните не е уцелила ахилесовата пета на противника си. Русия не успя да смаже ЕС чрез спирането на енергийните доставки, а Съюзът все още не я е докарал дотам, че икономиката й да рухне до степен да спре войната. "Санкциите работят", твърдят от Брюксел, но тутакси добавят, че за реалния им резултат трябва време. Колко - засега остава загадка. Но не е загадка това, че краят съвсем не се вижда - нито като дата, нито като резултат. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Петър Димитров призова към намаляване на загубите във водопреносната мрежа

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров призова общините да се възползват от предоставените над 7 милиарда лева за общински проекти по програма на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за до 2026 г. за намаляване на загубите във водопреносната мрежа. "Силно препоръчвано на местната власт, особено на кметовете..

публикувано на 27.11.24 в 21:59
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд

Двама от кандидатите за президент на Румъния внесоха жалби в Конституционния съд на страната с искане за анулиране на резултатите от вота на 24 ноември, съобщават местни медии. Президентските избори в северната ни съседка бяха спечелени изненадващо от независимия кандидат, известен с проруските си и антинатовски позиици Калин Джорджеску, който получи..

публикувано на 27.11.24 в 21:39
Вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията по връчването 14-ите национални отличия „За жените в науката

Обявиха трите победителки в Националната програма "За жените в науката"

На официална церемония в Ректората на Софийски университет "Св. Климент Охридски" бяха обявени трите победителки в 14-ото издание на Националната програма "За жените в науката".  Всички те получиха по 5000 евро награда за подпомагане на кариерното им развитие.  "За жените в науката" е инициатива на Националната комисия за ЮНЕСКО - България, Софийския..

публикувано на 27.11.24 в 20:37
Снимката е илюстративна, архив.

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София

Не са засечени взривни вещества при проверката на пратки в куриерска фирма в София, съобщиха от МВР. Няма причини за притеснение, допълниха от вътрешното министерство. Проверката вече е приключила.  Рентген е засякъл взривни вещества в пратки на куриерска фирма в София По-рано тази вечер беше задействана апаратура за откриване на опасни..

публикувано на 27.11.24 в 20:12

КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни вноски

При предсрочно прекратяване на договорите с мобилните оператори клиентите вече ще дължат само стандартната неустойка в размер до три месечни вноски. Начисляваните досега допълнително лихви за неизползваните от абонатите отстъпки за времето до изтичането на договора са неравноправни условия, които трябва да отпаднат до един месец, съобщиха от..

публикувано на 27.11.24 в 20:05

С черна кърпа върху бюста на Левски в Босилеград напомниха за 105 години от Ньойския договор

Българи от Западните покрайнини поставиха черна кърпа върху бюста на Васил Левски в Босилеград по случай 105-ата годишнина от Ньойския дотовор, с който над 200 000 българи остават извън границите на България. Босилеградчани отпътуваха днес за София за участие в митинга по повод  годишнината от Ньойския договор в София. В Босилеград решиха по този..

публикувано на 27.11.24 в 19:58

Шествие "Български марш" на ВМРО по повод 105 години от подписването на Ньойския договор

От Войнишкия лъв при НДК тръгва шествие "Български марш", организирано от ВМРО по повод 105-годишнината от подписването на Ньойския договор. Тук звучи "Шуми Марица", чуват се и тъпани, виждат се и български знамена. В деня, в който през 1919 година е подписан Ньойският договор, членове и симпатизанти на ВМРО се събраха пред Войнишкия паметник в..

публикувано на 27.11.24 в 19:39