Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Все още не се прилага наредбата, даваща на неосигурените бременни право на повече прегледи и изследвания. Защо?

Снимка: БГНЕС

Здравно неосигурените бременни жени вече имат право на 4 безплатни прегледа, 4 изследвания и 2 хоспитализации. Доскоро Наредба 26 на Министерството на здравеопазването даваше на тези жени правото само на един безплатен преглед и едно изследване. Затрудненият достъп до здравни услуги на неосигурените бременни рефлектира върху последващи многократно по-високи разходи за лечение на заболявания на майките и техните деца, алармират отдавна от неправителствения сектор.

Би трябвало вече тази наредба да се прилага, но към момента не се прилага, тъй като не е приет новият бюджет за 2023 г. и не е сключен договорът между НЗОК и Лекарския съюз, който позволява тези дейности да се извършват, поясни в интервю за БНР Невена Маджарова, ръководител на проект "Клуб на нестопанските организации" в Търговище. 

Снимка: БГНЕС

"Клуб на нестопанските организации" обединява НПО от област Търговище. От 15 години клубът е доставчик на социални услуги и работи активно с ромската общност в малките населени места, по различни програми извършва и дейности с деца. От клуба насърчават кърменето и настояват още да се въведе и национална програма за хранене на децата до 3-годишна възраст.

"В различни страни от ЕС раждането на едно бебе е съпроводено от всички тези неща, които са важни, за да расте то в здравословна среда. При нас – ражда се едно дете и на неговото семейство се дават символични детски и някаква социална помощ. Тя е крайно недостатъчна за съвременното отглеждане на едно дете", коментира Маджарова.

Снимка: БГНЕС

Ражданията на неосигурени бременни жени у нас са над 7000 годишно, припомни в предаването "Хоризонт до обед" Сашо Ковачев от сдружение " Ларго" – Кюстендил.

По думите му тези раждания се характеризират с висок процент недоносеност, детска смъртност и заболявания на новородените. Той направи и съпоставка в разликата на изразходваните средства при раждани на здраво бебе и при раждане на дете със здравословни проблеми.

Ковачев е категоричен, че е необходимо популяризиране на промените в наредбата, които отпушват достъпа на неосигурените бременни до здравна помощ.

"Децата са бъдещето на тази страна и това е богатството. Майчиното и детското здраве трябва да бъде приоритет на всяко правителство, независимо от политическата ситуация."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване, разказа за фотографа Валери Бобенков , който обича да пътува и ни разказва за местата, които е посетил. Това..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51
Народен театър

Преводачът на "Оръжията и човекът": Критиката отвън се приема като подигравка

"В сюжета е заложена една от най-съкровените битки в българската история – при Сливница. Действието се развива в България и има само български герои , с изключение на един. Това е повече от достатъчно, за да събуди интерес в българския читател." Това каза пред БНР за пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът" нейният преводач Стоян Чапразов,..

публикувано на 07.11.24 в 06:56
Ученици в училище в Кипър.

Кипър: 1000 евро помощ при раждане на първо дете

Втори правителствен пакет от мерки за справяне с "тревожния демографски проблем" в Кипър обяви президентът Никос Христодулидис в специално телевизионно обръщение в понеделник вечерта. Повече от 50 млн. евро се насочват за преодоляване на негативните демографски тенденции и за съвместяване на семейния и професионалния живот. Ситуацията с..

публикувано на 05.11.24 в 08:27
Калин Славов

Калин Славов: Идеята за преброителни центрове е изпробвана на терен, работи!

Купуването и продаването на гласове вече стана демоде . В последните няколко избора вече виждаме, че модерният начин е купуването на цели избирателни комисии . Това мнение изрази пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници". Според него е реалистично да се смята, че купеният вот възлиза на 4-5%. Това са..

публикувано на 04.11.24 в 08:15