Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Отделните градове стават острови, а периферията се обезлюдява още повече"

Проф. Надежда Илиева: Бъдещото развитие на дадена територия ще зависи от човешкия капитал

"Колкото повече се отдалечава районът от централните места, толкова повече се влошават процесите"

проф. Надежда Илиева
Снимка: БГНЕС

Когато се прави категоризация и лепване на етикети на даден регион – дали е най-беден, трябва да се взема предвид не само БВП или други демографски показатели. Трябва тази категоризация да става по комплексни показатели, да не се вземат само икономическите.

Това посочи в интервю за БНР проф. Надежда Илиева, ръководител на секция "Икономическа и социална география" в Департамент "География" към Националния институт по геофизика, геодезия и география в БАН.

Конкретно за Северозапада е много важно да бъде изградена адекватна инфраструктура, защото няма транспортна свързаност с най-развития регион в страната, изтъкна тя и допълни, че това автоматично се отразява върху демографските процеси.

Снимка: Ани Петрова

В последните 20 години се наблюдава още по-силна демографска поляризация, в която периферните райони изпадат в още по-затруднена ситуация, отбеляза проф. Илиева.

У нас Видин е с 25% намаление на населението, следва област Смолян, която намалява с 20%. Процесите обаче се разглеждат от специалистите не само на областно, но и на по-ниско териториално ниво – по селища и места, поясни тя.

"Ако направим сравнение между Видин и Габрово, може да кажем, че процесите са сходни."

Снимка: БТА

Колкото повече се отдалечава районът от централните места, толкова повече се влошават процесите, каза проф. Илиева.

В прогнозите за години напред това е много видимо. Отделните градове стават острови, а периферията се обезлюдява още повече, подчерта Надежда Илиева. По думите ѝ връщането към по-малки населени места по време на пандемията се наблюдава само около по-големите градове.

Бъдещото развитие на една територия няма да зависи толкова много от природните ресурси и други дадености, а от човешкия капитал, коментира проф. Надежда Илиева в предаването "Хоризонт до обед".

"Когато има нарушение на демографската система, много трудно може тази територия да бъде възобновена."

Снимка: Ани Петрова

Във Видинска област 34% от населението е извън трудоспособна възраст. Когато се наруши един от тези елементи, след това много трудно може да се възстанови, даде пример тя.

При раждаемостта вече не се наблюдават толкова големи регионални различия, защото е достигнала много ниско ниво, отчита още проф. Илиева.

През последните 3 години имаме нарастване на смъртността от 15 промила на над 21 промила

"Смятам, че ще продължи да се увеличава, но не чак с такива големи темпове. Не очаквам смъртността да се намали."

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48

Учени: България не знае с какви стратегически суровини разполага! Няма дори геоложка служба

Учени настойчиво призовават за приемането на Националната научна програма за критичните и стратегическите суровини . Идеята беше лансирана от БАН и университети миналата година, но няма развитие. Със сигурност в България има от съвременните суровини, необходими за развитието на новите технологии , твърди проф. Ирена Пейчева от Геологическия..

публикувано на 16.05.24 в 12:06

Какво искат негласуващите?

"Ние проучваме системно, по време на всички избори, психологическите профили, начина на живот, емоционалното състояние, психично-здравния статус на хората, които не гласуват. Последното голямо изследване беше 2023 г ., след поредните избори за парламент. Тогава обхванахме 1836 икономически активни българи , без пенсионери, студенти и..

публикувано на 16.05.24 в 08:42
Роберт Фицо

Очакват се подробности за покушението срещу Фицо. Без опасност за живота е

Словашката полиция днес ще съобщи подробности за покушението срещу премиера Роберт Фицо.  Той беше прострелян вчера в град Х а ндлова и опериран в болницата в Банска Бистрица. Вицепремиерът То маш Та раба съобщи, че операцията е минала добре и за момента няма опасност за живота му. Робърт Фицо е дошъл в съзнание след продължилата три..

публикувано на 16.05.24 в 07:23

Прогноза на ЕК: 3,1 на сто е очакваната инфлация за България

3,1 на сто е очакваната инфлация за България за тази и 2,6 на сто за следващата година, сочат данните от огласената пролетна икономическа прогноза на Еврокомисията за 2024-та година. Низходящата тенденция на външните цени се очаква да ограничи инфлацията на цените на енергийните и неенергийните индустриални стоки, се казва в прогнозата...

публикувано на 15.05.24 в 13:36

Атанас Василев: Лозята в България намаляват драстично

От днес започва прием на документи за подпомагане застраховането на реколтата при лозарите . Интервенцията е с бюджет от 800 хил. лв., съобщи преди дни зам.-министърът на земеделието Деян Стратев.  " Тази програма за застраховане на реколта има определен лимит. В момента се застраховат до 400 лв. насажденията ", посочи пред БНР Атанас Василев -..

публикувано на 15.05.24 в 10:19

Прогноза: Летният туристически сезон ще е по-добър от миналогодишния

Първите туристи у нас за летния сезон пристигнаха на 2 май и са от Великобритания. На 17 май ще се състои официално откриване на летния сезон в Несебър. Прогнозите са този сезон да бъде по-добър от миналогодишния.  От ефира на БНР председателят на Асоциацията на агенциите за входящ туризъм Иван Грошев апелира към всички в туристическия бизнес..

публикувано на 15.05.24 в 09:15