Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоанета Василева: Образователната система не е подготвена да забелязва сигналите за агресия

Децата и насилието - защо всички по веригата трябва да са бдителни?

Младен Владимиров: Тормозът и насилието са групов феномен, те не са между две деца

Снимка: Pixabay

Образователната ни система не е подготвена да забелязва сигналите за натрупване на агресия.

За това предупреди Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет в интервю за БНР.

"Едно дете, особено в юношеството, расте все повече в училище и по-малко като процент време със семейството си. Това, че не са забелязани знаците за натрупващ се проблем, е болка и на нашата образователна система. Тя не е подготвена да забелязва сигналите за натрупване на агресия. Никой не работи с децата. Никой не им дава инструментите как да се справят с тези емоции."

60% от обажданията на консултативната линия 124 123 са от деца, като по-голямата част от тях са тийнейджъри, които търсят директна подкрепа. Следващата голяма група, която търси консултация, е тази на родителите, отбеляза Василева.

Тя призова родителите, когато забележат проблем, да не го подценяват, защото децата и тийнейджърите са склонни да казват, че всичко е наред и сами да търсят решение.

Спирачки за подрастващите са страхът, че ще бъдат укорени, както и срамът, изтъкна тя.

Ние сме първото поколение родители, които отглежда деца, родени изцяло в ерата на интернет, коментира Антоанета Василева в предаването "Преди всички".

"Тормозът, насилието всъщност са групов феномен. Те не са между две деца. Те са между цялата мрежа на помагачи, на свидетели, на виждащи хора."

Тази позиция застъпи в предаването "Преди всички" психологът Младен Владимиров, който направи паралели между България и Сърбия след случаите на масови стрелби там.

Когато едно дете е аутсайдер, изолирано, тъжно, уединено, ядосано, гневно, някой трябва да реагира, апелира специалистът.

"Младите хора са любопитни, искат да тестват и граници, и нови неща. Не може да му покажеш оръжие и да кажеш – до тук", подчерта той.

Ние нямаме оръжия, но имаме автомобили. Виждаме млади хора, за които единствената форма да покажат зрелост, е шофьорският курс, коментира Младен Владимиров.

"С един автомобил може да убиеш точно толкова хора, колкото и с пистолет. Същото е, когато "посвещават" младото момче да изпие ракия, да си топи пръстчета, когато го заведеш на лов. Тези форми – на заявяване на мъжкото, те не са подходящи за тийнейджърската възраст. Тогава ние трябва да бъдем много отговорни. Момчето е много важно как ще бъде въведено в зрелостта."

Училищата трябва да говорят за тормоза, насилието, конфликтите, агресията, категоричен е Владимиров. По думите му в училище детето трябва да има авторитет, към когото може да се обърне в случай на тормоз и насилие.

"Това е отговорност на всички в една система – от портиера, до директора."

Двете мнения чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Владимир Ненов: При всяко издевателство над деца наказанията да бъдат удвоявани!

Пред Съдебната палата в Пловдив тази вечер ще се проведе протест с искане за по-строго наказание за Петър Чернев, обвинен в жестокото малтретиране на 5-годишния Адриан.  На  Чернев беше наложената присъда от 8 години "лишаване от свобода", а майката на пострадалото дете , която е живеела с него, беше освободена от наказателна отговорност и ѝ..

публикувано на 02.04.25 в 09:45

Диагноза аутизъм се поставя средно на 4 години. Специалисти: Следете за ранни признаци!

Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на професионална помощ, а средната възраст за поставяне на такава диагноза е 4 години . Тази световна тенденция е валидна и у нас, каза за БНР д-р Десислава Маслинкова, детски психиатър в..

публикувано на 01.04.25 в 09:41
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Петьо Еврото беше само посредник между политиците и съдебната власт

От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става дума за тежки съмнения за корупция при българския национален прокурор, който трябва да наблюдава всички досъдебни производства, водени от Европейската прокуратура в България. Това е изключително..

публикувано на 01.04.25 в 09:17

Ще има ли скоро Център за иновации в отбраната у нас?

Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..

публикувано на 31.03.25 в 09:50

Второто висше да е платено от държавата – какви ще са ефектите?

Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев.  Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..

публикувано на 27.03.25 в 11:15

Vihra AI - чатботът, който помага за перфектното CV и връзката с работодателите

Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа.   Инициативата тръгва от статистика, според която..

публикувано на 27.03.25 в 10:17
Протест срещу насилието на животни пред Съдебната палата в София на 23.03.2025 г.

Психологът Валерия Витанова за случая от Перник: Антисоциалното разстройство не означава невменяемост

Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..

обновено на 26.03.25 в 13:42