Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антоанета Василева: Образователната система не е подготвена да забелязва сигналите за агресия

Децата и насилието - защо всички по веригата трябва да са бдителни?

Младен Владимиров: Тормозът и насилието са групов феномен, те не са между две деца

Снимка: Pixabay

Образователната ни система не е подготвена да забелязва сигналите за натрупване на агресия.

За това предупреди Антоанета Василева от Центъра за безопасен интернет в интервю за БНР.

"Едно дете, особено в юношеството, расте все повече в училище и по-малко като процент време със семейството си. Това, че не са забелязани знаците за натрупващ се проблем, е болка и на нашата образователна система. Тя не е подготвена да забелязва сигналите за натрупване на агресия. Никой не работи с децата. Никой не им дава инструментите как да се справят с тези емоции."

60% от обажданията на консултативната линия 124 123 са от деца, като по-голямата част от тях са тийнейджъри, които търсят директна подкрепа. Следващата голяма група, която търси консултация, е тази на родителите, отбеляза Василева.

Тя призова родителите, когато забележат проблем, да не го подценяват, защото децата и тийнейджърите са склонни да казват, че всичко е наред и сами да търсят решение.

Спирачки за подрастващите са страхът, че ще бъдат укорени, както и срамът, изтъкна тя.

Ние сме първото поколение родители, които отглежда деца, родени изцяло в ерата на интернет, коментира Антоанета Василева в предаването "Преди всички".

"Тормозът, насилието всъщност са групов феномен. Те не са между две деца. Те са между цялата мрежа на помагачи, на свидетели, на виждащи хора."

Тази позиция застъпи в предаването "Преди всички" психологът Младен Владимиров, който направи паралели между България и Сърбия след случаите на масови стрелби там.

Когато едно дете е аутсайдер, изолирано, тъжно, уединено, ядосано, гневно, някой трябва да реагира, апелира специалистът.

"Младите хора са любопитни, искат да тестват и граници, и нови неща. Не може да му покажеш оръжие и да кажеш – до тук", подчерта той.

Ние нямаме оръжия, но имаме автомобили. Виждаме млади хора, за които единствената форма да покажат зрелост, е шофьорският курс, коментира Младен Владимиров.

"С един автомобил може да убиеш точно толкова хора, колкото и с пистолет. Същото е, когато "посвещават" младото момче да изпие ракия, да си топи пръстчета, когато го заведеш на лов. Тези форми – на заявяване на мъжкото, те не са подходящи за тийнейджърската възраст. Тогава ние трябва да бъдем много отговорни. Момчето е много важно как ще бъде въведено в зрелостта."

Училищата трябва да говорят за тормоза, насилието, конфликтите, агресията, категоричен е Владимиров. По думите му в училище детето трябва да има авторитет, към когото може да се обърне в случай на тормоз и насилие.

"Това е отговорност на всички в една система – от портиера, до директора."

Двете мнения чуйте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Заплаха ли е старостилната църква за БПЦ?

В предаването "12+4" богословът проф. Иван Желев посочи, че тук въпросът е защо точно сега е реагирал Върховният касационен съд . " Българската православна църква е "запазена марка" . Не може всеки да се нарича православен и да се нарича различен от БПЦ. Притеснителното е, че сега всеки може да започне да си регистрира някаква православна..

публикувано на 31.12.24 в 15:02

Военен обзор за отминаващата 2024-а

Под знака на 20-ата годишната от членството в НАТО българската армия посрещна и изпрати 2024-а година. Но във времето на навлизането в третото десетилетие от членството ни вече стават ясни много истини за състоянието на отбраната. " Прекалено много се криехме в тези 20 години зад колективната отбрана - те ще ни помогнат, те ще ни спасят...

публикувано на 31.12.24 в 12:39

Скандалите в земеделието и земеделието извън скандалите

" Къса клечка изтегли служебният министър на земеделието Георги Тахов . Беше ясно, че чумата по дребните преживни животни няма да ни подмине. Меко казано, той предприе странно действие, като поиска трети проби. От Агенцията по храните на Комисия по земеделие признаха, че това е неправомерно действие". Това коментира пред БНР Анета Божидарова от..

публикувано на 31.12.24 в 11:54

Историята на Теди: История за човечност, дарителство и вяра в чудеса

Дните от последния месец от годината отварят широко вратите на дарителството и човешката съпричастност.  Историята на Силвия Ковачева и нейните две дъщери е изпълнена с болка и надежда, с усмивка и благодарност. Третокласничката Теодора ходи на училище с инвалидна количка, а по-голямата ѝ сестра Ивелина продължава да рисува икони и единствената..

публикувано на 30.12.24 в 10:48

Кметът на Ловеч: Ще имаме колективен иск към електроразпределителното предприятие, отделно ще искаме компенсации от държавата

В 12 села все още има абонати без ток - това са над 150 абоната , съобщи пред БНР кметът на Ловеч Страцимир Петков. Това е и причината днес жители на ловешки села да излязат на протест . Обявено е, че ще блокират пътя София - Варна при пътен възел "Абланица" . По информация на "Електрохолд" без ток има населени места в общините Троян, Тетевен и..

публикувано на 30.12.24 в 09:26
Колаж от онлайн групата на Анастасия Карнаух

На онлайн среща Анастасия Карнаух днес разказва как да си поставим "50 цели за 2025 година"

Нужно ли е да си поставяме цели, които да изпълним през Новата година, която чука вече на вратата ни? И к олко е добре да бъдат те, за да бъдат реализирани - ще може да научите днес от 15 часа на онлайн срещата, организирана в социалната мрежа "Фейсбук" от Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на..

публикувано на 29.12.24 в 08:44

Екатерина Ангелова за тревожността: Ако не се потърси помощ, нещата се задълбочават

" Когато преживееш нещо лично, след това искаш по всякакъв начин да измъкнеш хората, които в момента преживяват това, защото си разбирал болката, трудността и начина, по който те се чувстват ".  Това обясни пред БНР Екатерина Ангелова, която създаде платформата "Поговори с мен", насочена към хора с множествена склероза и депресия. Самата тя е с..

публикувано на 27.12.24 в 11:49