"Компромисът, който се прави в момента, е най-доброто, което може да се направи, защото избираме най-малкото зло. По-голямо зло би било да оставим парламентарната демокрация да се разпада, от което печелят руската агентура в България, проруските радикали и президентът Румен Радев".
Този коментар направи пред БНР проф. Димитър Вацов, философ, културолог, преподавател в НБУ.
Той подчерта, че е много лабилна политическата ситуация и обществото е твърде разколебано, но "надеждата на здравия разум е, че някакъв компромис все пак трябва да се направи", за да има редовно управление на страната.
Недоволството сред сред симпатизантите и членовете на ГЕРБ и на ПП-ДБ от договореното правителство може да бъде туширано, ако то просъществува известен период от време, така че "да санира базисните неща, които са нужни на България - бюджет, закони за ПВУ, приемането в Шенген и еврозоната", смята проф. Вацов.
По думите му формулата на управление през първите 9 месеца, когато премиер би трябвало да е Николай Денков от ПП, а Мария Габриел е вицепремиер, ще е правителство на малцинството, подкрепено от ДБ и ГЕРБ.
"Ако има провал по някое от договарянията между ПП и ГЕРБ, тогава може да има пропукване между ПП и ДБ. Всеки, който бламира този минимален шанс да се състави правителство, би бил по-тежко потърпевш. Нямаме данни от експресно проучване, но със сигурност повечето поддръжници и на ГЕРБ, и на ПП-ДБ биха предпочели все пак да има правителство, което да предотврати извънредната власт на Радев, която продължава да е проруска. България остана единствената страна в ЕС, която не подкрепя осигуряването на муниции за Украйна. Такива неща автоматично ще бъдат поставени на мястото от един редовен кабинет".
"Разпадът на прокуратурата е разпад на държавността. Ние сме в политическа криза, защото не може да се състави правителство след поредица от избори. Чувството за разпад на държавността се подсилва изключително от това, което се случва в прокуратурата", коментира още проф. Димитър Вацов.
Интервюто на Георги Марков с проф. Димитър Вацов и анкета на Мария Филева в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковите файлове.
Дали и колко скоро в България ще има Център за иновации в отбраната. Тази идея беше лансирана, след като ЕС обяви плановете да дава стотици милиарди за отбрана . В България обаче има Център за иновации в рамките на Министерството на отбраната. В момента се търси юридически вариант за вписването му в бъдещата структура, но засега няма яснота как..
Държавата да може да финансира второ и следващо висше образование или образователна степен - идеята е на просветния министър Красимир Вълчев. Според изпълнителния директор на Институт "Отворено общество" Георги Стойчев ако идеята се реализира, част от хората, които ще се възползват от нея, частично или напълно ще трябва да се оттеглят..
Може ли изкуственият интелект да направи по-лесна връзката между младите хора и бъдещия им работодател? Решения предлага компанията JobTiger, която следи от близо тенденциите на българския пазар на труда, но също и съпоставя нуждите на бизнеса и нагласите на новото поколение кандидати за работа. Инициативата тръгва от статистика, според която..
Извършителите на престъпленията с животни в Перник вероятно имат антисоциално разстройство, но това не означава, че не могат да носят наказателна отговорност. Това заяви за БНР психологът доктор Валерия Витанова , главен асистент в катедра "Социална, организационна, клинична и педагогическа психология" във Философски факултет на Софийския..
Продължава изготвянето на Бележник 2025 на Националната мрежа за децата. Анализът се изготвя от десетки независими експерти и включва оценка за напредъка на държавните институции в различни области. Оценката на детското правосъдие през 2024 г. беше "Добър 3,77" , припомни пред БНР Георги Еленков - юрисконсулт, директор "Политики за децата" към..
Детството, социалната среда, травмите, любовта на родителите, всичко това оказва влияние върху поведението и отношенията ни като възрастни . В комуникацията си с другите, емоционално отдаваме част от себе си и съответно акумулираме от тях техните настроения и нагласи. Оглеждаме се едни в други и си влияем. Това ни издига или руши. Може..
Хазартът е част от ежедневието на почти всяко българско семейство. Той е феномен, за който все по-често ще се говори . Това заяви пред БНР Иван Кънчев от Сдружение "Българска история". От сдружението подеха инициатива да им бъде предоставено рекламно място, което срещу заплащане те да ползват, за да бъде написано " Наехме този билборд, за да..
Как една сива сграда, в която стотици хора всеки ден търсят работа, може да стане пространство за изкуство и да вдъхне оптимизъм, знаят в русенската..
"Външната политика на българското правителство е заплаха за националната сигурност" . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...