Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристина Палазова: Да се обърнем към корените и да разплетем родовите си нишки

Фрагмент от книгата „ Разкази от корена“ на Кристина Палазова
Снимка: Славена Илиева

Кристина Палазова е гост в „Нощен Хоризонт“ и тя ни отвежда към ролята и силата на рода, към корена.

Кристина Палазова първо е разследващ полицай, завършила е право, а след това и психология на здравето.

Написаните истории са вдъхновени и тясно свързани с  родопската мистична действителност. Герои са обикновените родопчани, сред тях са и  видни хора от нейния род.

Потомка е на Хаджи Ангел Ников Каишев - родопски родолюбец, радетел,живял в не леките условия и по време на османската власт. Но и разбираме от нея,че това е „ огромен дълг, повод за гордост, но  и голяма отговорност“!„ Бил е дарител, родолюбец, построил е българска църква, една от стаите му е била превърната в българско училище,  изучил е шестимата си сина на български език, вкарал е от гръцко първата камбана в родното село, бил е основен църковен дарител ...“

Макар и първа книга, Кристина Палазова вече е носител на няколо престижни награди за разказите си.

„Тук сме не само да се ограничим върху собственото си битие, а да бъдем полезни за цялото, за общността в земния ни път!“, казва авторката.

Кристина Палазова

Кристина Палазова започва да пише през 2020 г. по време на пандемията. На заглаванта страница са изобразени дърво с корени, особена църква и ключ, част от разказите й в книгата. 

С дебютната си книга „ Разкази от корена“ се отправяме към красивите Родопи, с цел да се докоснем и да научим повече за вътрешното й аз, към интуицията, за силата на корените и род.

Те и провокират, за да се замислим във всеки един момент за ценното,  да опознаем традициите, най-вече корените си  и необходимостта да се обърнем към тях, за да те да ни дадат сила и да изживеем по-пълноценен начин този живот.

„ Стигнах до този извод,че всички сме едно цяло и именно заради това реших да разплета родовите си нишки, защото ние не сме самотни пъзелови парченца, а сме част от родовото цяло“.

Ние сме дървета, които трябва да бъдат гордо извисени, непоклатими и стабилни, благодарение на мощните си корени!  И дори те да са невидими, те са там и ни крепят, разпростират се в недрата ни бълграски като в подземна кора и се преплитат  в други корени на друг род, за да ни превърнат в народ и това са същността и цялото! “, смята още Споделя Кристина Палазова. И допълва:

„Ако не познаваме и не изслседваме миналото си няма как да търсим щастие в настоящето“.

Родопският говор е вплетен в разказите й. Ще научим нов говор, ще разберем, че „клин“ означава родопска баница с ориз; „бърканица“ е вид млечна напитка подобна на айрян; „кардио“ е зеле,“ кападалия“ означва наперен; „кабахат“ е грях;

В разкази като „Прошка“, „Обет“, „Дълг“, писталеката ни подканя „ да подсилим духа си и  да сме по – осъзнати!

Представянето на първата  й книга „Разкази от корена",  ще е на  07.06.2023 г. от 19.00 часа в бар "Сингълс".

"Преди не вярвах, но вече зная,че когато осъзнаем, че сме част от едно родово цяло...В нас се влива невероятна родова сила, която ни помага да открием мисията и предназначението си тук и сега.“

Тиражът на книгата е изцяло благотворителен.

Със закупуването на книгата й „Разкази от корена“ ще подкрепите фондация " Искам бебе". Нейният път е тясно свързан също и с не леката й  борба да има деца, именно от там тя е получила помощ до сбъдването на  нейната мечта.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35