Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Технологичните гиганти изпускат контрола и не могат да предвидят всички последици

Футуролог: Метафората за черна кутия в ИИ е жива. Разработчици докладват за критични моменти

Политиците не са наясно с рисковете от ИИ, а технологичните гиганти се застраховат, като искат регулации, смята Мариана Тодорова

| Интервю
Мариана Тодорова
Снимка: Иван Русланов

Шансовете "Скайнет" – съзнателната компютърна мрежа от филма "Терминатор", която унищожава света с човешките оръжия, да се "събуди", са 50:50, смята футурологът Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН.

В интервю за БНР Тодорова коментира последните разговори в американския Конгрес с ръководителите на големите технологични компании за контрола върху изкуствения интелект, както и казуса с  намесата на Илон Мъск в някои от политическите дела около войната в Украйна.

"Не само Илон Мъск инициира среща в Конгреса и Сената. Сам Алтман, с популяризацията на ChatGPT и OpenAI инициира редица срещи с водещи политици имаше изслушване в Конгреса, което беше доста критично към него. След това започна нещо като политическо турне и се срещна с президенти и министър-председатели от различни страни по целия свят."

Самите технологични лидери осъзнаха, че политиците не разбират каква технология е изкуственият интелект, подчерта Тодорова. Тя споделя мнението, че политиците не са наясно с рисковете.

"Затова и Сам Алтман, и Илон Мъск, осъзнавайки, че самите те изпускат контрола и не биха могли да предвидят всички последици, защото самият изкуствен интелект, проявен в тези големи генеративни езикови модели, е като черна кутия. Иззеха това лидерство, започнаха да търсят мнението и на политици, и на неправителствения сектор и искат да предизвикат глобален дебат."

Досега собствениците на подобни компании винаги са се интересували от ефективността и печалбата, а сега те са тези, които искат регулации, отбеляза Мариана Тодорова. По думите ѝ това е така, защото самите те не знаят "как би възникнало следващото ниво на ИИ, който е конкурентен на нас, не могат да предвидят този процес".

"Следващият голям проблем е изравняването с човешките ценности. Човечеството не е намерило механизъм да изгради някаква глобална етика и да се разбира, затова и все още войните са ключово средство за решаване на конфликти."

Последните езикови модели са изградени от невронни мрежи, конструирани подобно на нашия мозък и съдържат стотици пластове, а самите разработчици докладват, че виждат какво се случва само в първите три пласта, изтъкна още Тодорова.

"Тоест, когато метафората за черна кутия в ИИ е наистина жива и обяснява картината, частично ние вече знаем, че не можем да упражняваме контрол, те разчитат само на това да има консенсус за регулации, така че при евентуален проблем да не носят само те вината. В случая те се застраховат и печалбата не е на първо място."

Разработчиците докладват за критични моменти, уточни Мариана Тодорова.

"Също така е правил опит ChatGPT4 да достигне до критична инфраструктура. Всяка връзка с физическия свят – ядрена централа или дрон, която не е под надзора на човека, е възможно потенциално голямо бедствие или планетарна катастрофа. Още догодина ChatGPT 4 и другите езикови модели ще заместят човешките тролове и ще бъдат произведени стотици хиляди фалшиви новини. Наскоро правих експеримент, питайки един от тези езикови модели за историята на София, и той изхалюцинира – каза, че София е столица от 9. век."  

Сред рисковете, които футурологът открои, са блокиране на градове, спиране на електричество и други подобни, които биха били равносилни на атентат.

ИИ ще бъде глобално явление и когато една страна има дадено достижение, другите ще трябва да я догонват, за да не губят геополитически и геостратегически предимства, коментира Мариана Тодорова в предаването "Хоризонт до обед".

Технологичните гиганти ще имат все по-голямо влияние. Киберсигурността ще бъде по-важна от реалната сигурност, а войните ще бъдат все повече кибервойни, прогнозира тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54