В интервю за БНР Тодорова коментира последните разговори в американския Конгрес с ръководителите на големите технологични компании за контрола върху изкуствения интелект, както и казуса с намесата на Илон Мъск в някои от политическите дела около войната в Украйна.
"Не само Илон Мъск инициира среща в Конгреса и Сената. Сам Алтман, с популяризацията на ChatGPT и OpenAI инициира редица срещи с водещи политици имаше изслушване в Конгреса, което беше доста критично към него. След това започна нещо като политическо турне и се срещна с президенти и министър-председатели от различни страни по целия свят."
Самите технологични лидери осъзнаха, че политиците не разбират каква технология е изкуственият интелект, подчерта Тодорова. Тя споделя мнението, че политиците не са наясно с рисковете.
"Затова и Сам Алтман, и Илон Мъск, осъзнавайки, че самите те изпускат контрола и не биха могли да предвидят всички последици, защото самият изкуствен интелект, проявен в тези големи генеративни езикови модели, е като черна кутия. Иззеха това лидерство, започнаха да търсят мнението и на политици, и на неправителствения сектор и искат да предизвикат глобален дебат."
Досега собствениците на подобни компании винаги са се интересували от ефективността и печалбата, а сега те са тези, които искат регулации, отбеляза Мариана Тодорова. По думите ѝ това е така, защото самите те не знаят "как би възникнало следващото ниво на ИИ, който е конкурентен на нас, не могат да предвидят този процес".
"Следващият голям проблем е изравняването с човешките ценности. Човечеството не е намерило механизъм да изгради някаква глобална етика и да се разбира, затова и все още войните са ключово средство за решаване на конфликти."
Последните езикови модели са изградени от невронни мрежи, конструирани подобно на нашия мозък и съдържат стотици пластове, а самите разработчици докладват, че виждат какво се случва само в първите три пласта, изтъкна още Тодорова.
"Тоест, когато метафората за черна кутия в ИИ е наистина жива и обяснява картината, частично ние вече знаем, че не можем да упражняваме контрол, те разчитат само на това да има консенсус за регулации, така че при евентуален проблем да не носят само те вината. В случая те се застраховат и печалбата не е на първо място."
Разработчиците докладват за критични моменти, уточни Мариана Тодорова.
"Също така е правил опит ChatGPT4 да достигне до критична инфраструктура. Всяка връзка с физическия свят – ядрена централа или дрон, която не е под надзора на човека, е възможно потенциално голямо бедствие или планетарна катастрофа. Още догодина ChatGPT 4 и другите езикови модели ще заместят човешките тролове и ще бъдат произведени стотици хиляди фалшиви новини. Наскоро правих експеримент, питайки един от тези езикови модели за историята на София, и той изхалюцинира – каза, че София е столица от 9. век."
Сред рисковете, които футурологът открои, са блокиране на градове, спиране на електричество и други подобни, които биха били равносилни на атентат.
ИИ ще бъде глобално явление и когато една страна има дадено достижение, другите ще трябва да я догонват, за да не губят геополитически и геостратегически предимства, коментира Мариана Тодорова в предаването "Хоризонт до обед".
Технологичните гиганти ще имат все по-голямо влияние. Киберсигурността ще бъде по-важна от реалната сигурност, а войните ще бъдат все повече кибервойни, прогнозира тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..
Ролята на тези управляващи не е да изправят държавата на крака, първата им грижа е да се наместят те! Това мнение изказа пред БНР политологът Слави..
Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори..
В момента всеки се упражнява на тема ДДС в ресторантьорството , но без аргументи за връщане на 20%. Това заявява Георги Тръпков, хотелиер и..