В интервю за БНР Тодорова коментира последните разговори в американския Конгрес с ръководителите на големите технологични компании за контрола върху изкуствения интелект, както и казуса с намесата на Илон Мъск в някои от политическите дела около войната в Украйна.
"Не само Илон Мъск инициира среща в Конгреса и Сената. Сам Алтман, с популяризацията на ChatGPT и OpenAI инициира редица срещи с водещи политици имаше изслушване в Конгреса, което беше доста критично към него. След това започна нещо като политическо турне и се срещна с президенти и министър-председатели от различни страни по целия свят."
Самите технологични лидери осъзнаха, че политиците не разбират каква технология е изкуственият интелект, подчерта Тодорова. Тя споделя мнението, че политиците не са наясно с рисковете.
"Затова и Сам Алтман, и Илон Мъск, осъзнавайки, че самите те изпускат контрола и не биха могли да предвидят всички последици, защото самият изкуствен интелект, проявен в тези големи генеративни езикови модели, е като черна кутия. Иззеха това лидерство, започнаха да търсят мнението и на политици, и на неправителствения сектор и искат да предизвикат глобален дебат."
Досега собствениците на подобни компании винаги са се интересували от ефективността и печалбата, а сега те са тези, които искат регулации, отбеляза Мариана Тодорова. По думите ѝ това е така, защото самите те не знаят "как би възникнало следващото ниво на ИИ, който е конкурентен на нас, не могат да предвидят този процес".
"Следващият голям проблем е изравняването с човешките ценности. Човечеството не е намерило механизъм да изгради някаква глобална етика и да се разбира, затова и все още войните са ключово средство за решаване на конфликти."
Последните езикови модели са изградени от невронни мрежи, конструирани подобно на нашия мозък и съдържат стотици пластове, а самите разработчици докладват, че виждат какво се случва само в първите три пласта, изтъкна още Тодорова.
"Тоест, когато метафората за черна кутия в ИИ е наистина жива и обяснява картината, частично ние вече знаем, че не можем да упражняваме контрол, те разчитат само на това да има консенсус за регулации, така че при евентуален проблем да не носят само те вината. В случая те се застраховат и печалбата не е на първо място."
Разработчиците докладват за критични моменти, уточни Мариана Тодорова.
"Също така е правил опит ChatGPT4 да достигне до критична инфраструктура. Всяка връзка с физическия свят – ядрена централа или дрон, която не е под надзора на човека, е възможно потенциално голямо бедствие или планетарна катастрофа. Още догодина ChatGPT 4 и другите езикови модели ще заместят човешките тролове и ще бъдат произведени стотици хиляди фалшиви новини. Наскоро правих експеримент, питайки един от тези езикови модели за историята на София, и той изхалюцинира – каза, че София е столица от 9. век."
Сред рисковете, които футурологът открои, са блокиране на градове, спиране на електричество и други подобни, които биха били равносилни на атентат.
ИИ ще бъде глобално явление и когато една страна има дадено достижение, другите ще трябва да я догонват, за да не губят геополитически и геостратегически предимства, коментира Мариана Тодорова в предаването "Хоризонт до обед".
Технологичните гиганти ще имат все по-голямо влияние. Киберсигурността ще бъде по-важна от реалната сигурност, а войните ще бъдат все повече кибервойни, прогнозира тя.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..