Няма изненада. България се е съгласила да участва в този процес и периодично се осъществява взаимен мониторинг от останалите държави, обясни в интервю за БНР Руслан Стефанов, програмен директор и главен икономист в Центъра за изследване на демокрацията.
Отбелязва се, че страната ни не е взела мерки след отправените от експерти препоръки през 2021 г. Този процес се осъществява в сътрудничество с правителството, уточни той.
"Една от първите препоръки е, че липсва политическо лидерство, единно разбиране, че има такъв риск, че той е висок. Съответно да се предприемат стъпки, които да доведат до противодействие на този висок риск", каза програмният директор на ЦИД.
"Това е част от по-общия дебат защо не влизаме в Шенген, защо се отлага еврозоната непрекъснато", отбеляза Стефанов.
За всички банкови институции това влизане в "сивия списък" означава, че определени сделки няма да се сключат, а определени бизнесмени ще се въздържат от инвестиции. Този етикет в очите на нашите партньори е "нещо като икономически Шенген" и си има икономическа цена, изтъкна експертът.
Идеята на механизма е да не се влияе от политическата конюнктура в страната. Това е технически доклад, подчерта той.
"Българското общество е претръпнало. Като започнем от големите въпроси - за КТБ, за големите руски проекти, които бяха изпъстрени с множество разкрития за злоупотреби, ежедневното замеряне в пространството с "мистър Кеш", "Магнитски", санкции, които нищо не произвеждат и до които не се стига, обвинения за 60 милиона, дадени от бизнесмен, който очевидно е имал сериозен контрол върху регулаторни органи. Всичко това се трупа и хората го отбелязват. Липсата на каквато и да е техническа способност да се противодейства на това е притеснително. Тях не ги интересува, че не сме имали две години правителство", коментира Руслан Стефанов в предаването "Преди всички".
"Не се преследват в детайл тези престъпления", допълни той. По думите му, "няма движение, няма решения". Няма оценка на риска и политическа ангажираност, обобщи Стефанов.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..
Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..
Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения . Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения. Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..
В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците. Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...
От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..
Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..
Българският енергиен и минен форум (БЕМФ), съвместно с "Клуб Сенатор", организира професионална дискусия на тема "Аргументи - "За" и "Против" добива на шистов газ в България". Участниците в дискусията излязоха с Отворено писмо. В него се посочва: Над 13 години на територията на Република България и българската акватория на..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...