Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джоузефин Лукито: Студентите предпочитат да използват ИИ като асистент, не като арбитър

| Репортаж
Снимка: БТА

Темата с използването на изкуствен интелект еволюира. Приемането на технологични нововъведения отнема време, като в повечето случаи в началото се наблюдава резистентност. Причините за това може да са различни - усещане за загуба на контрол, прекалено бързата скорост, с която се появяват новости или страх от загуба на работното място. Постепенно обаче неохотата отстъпва място на любопитството и ни прави по-отворени за разговори за възползване от възможностите по по-етичен и отговорен начин. Полярните дискусии, в които можеха да се чуят - от една страна безкритични хвалби, а от друга: предупреждения за екзистенциален риск, вече отстъпват място на по-умерени разговори. 

Една от сферите, в които темата за ИИ (AI) е ключова, е образованието. Учебната година на много места в Америка започна. Много от студентите се надяват това, което получат като знания, да им помогне в живота след завършване, а университетите търсят най-добрия подход. Като се има предвид нарастващото използване на AI в добре платени работи е нормално да има нарастващо желание за получаване на знания в тази посока.

Джоузефин Лукито e професор в University of Texas в Остин, работи в училището по журналистика и медии, където преподава предмети, свързани с журналистика с бази данни и изкуствен интелект. 

"Мисля, че когато този инструмент бе представен, в началото имаше един вид инстинктивна абсолютно отрицателна реакция – не знаем достатъчно за това, не знаем как ще се използва", отчита Лукито. "Обаче с течение на времето, на фона на интегрирането на AI от индустрията забелязваме как педагозите осъзнават, че трябва поне да мислят малко по-комплексно за генеративния AI, защото ако не говорим за генеративния AI, ние не подготвяме студентите си за бъдещето."

В своите часове Лукито има конкретни параметри за етично използване на технологията:

"Имаме допълнителни пояснения в конспекта, където отбелязваме, че ако студентът използва изкуствен интелект, трябва да ни предостави  текста, с който е възложил задачата и да говори за това, което е сработило и което не е сработило при използването на AI инструмента, което според мен спомага за един критичен поглед."

В конспекта също се посочва ясно, че AI не е перфектно средство и са дадени примери за грешки, които са допускани от машините.

Джоузефин Лукито  Снимка: Личен архив
Джоузефин Лукито Снимка: Личен архив

"В нашите курсове не използваме изкуствен интелект толкова за писане, но го ползваме като средство за обобщаване на информация и при решаване на проблеми, примерно при кодиране", разказва Лукито. "Студентите ни клонят към използването му като вид асистент вместо като арбитър при създаването на съдържание за възложени задачи."

Няма как да не отбележим и възможностите, които AI дава за писане на есета. Това е съблазнително за някои, но професорът в този материал доказва, че не си струват усилията. В час Джоузефин Лукито въвежда една от възложените задачи в AIпособие на ChatGPT и демонстрира какъв е резултатът – създава се нещо, което не би получило отличен. Резултатът е оценка, която бихте изкарали, ако бяхте написали нещо без да сте полагали много усилия – може би същите усилия, които сте положили да въведете задачата и после малко да редактирате. 

Същевременно да се хване плагиатстване с помощта на AI не е лесно. Съществуват платформи, които правят това, но проблемът е, че при тях има неприемливо висок шанс да се индикира AI плагиатство при липса на такова – нещо, което може да се окаже пагубно за един студент.

"Много е трудно, да не кажа невъзможно, със 100% увереност да се разкрие използването генерирано от изкуствен интелект съдържание", уточнява Лукито. "Нещо, което смятам, че педагозите трябва да приемат, е, че ние никога няма да можем напълно да разкрием дали нещо е дело на изкуствен интелект."

Шансът да се открие AI с автоматична проверка е 50 на 50. Така вместо да използват платформи за засичане на AI плагиатство, в един от подходите си преподавателите залагат на познанията си отпреди и ако се съмняват в даден студент, предпочитат да проведат откровен разговор преди да престъпят към наказателни мерки.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейвид Лами

Британският външен министър призова Израел да спре атаките срещу болници в Газа

Британският външен министър Дейвид Лами призова Израел да прекрати нападенията срещу болници в Газа, след като пострада едно от малкото функциониращи здравни заведения в територията.  Болницата в Северна Газа, управлявана от Ерусалимската епархия, беше улучена рано в неделя, което наложи евакуация на пациентите. Малко медицинско заведение преди войната,..

публикувано на 14.04.25 в 03:09
Иконата на страдащия Христос,
която се изнася в храмовете на Велики понеделник

От Велики понеделник започва Страстната седмица

От Велики понеделник започва Страстната седмица, през която християнският свят съпреживява последните дни от земния живот на Исус Христос. Седмицата преди Великден се нарича "Страстна" поради страданията на Христос и "Велика", защото е възпоменание великите събития от последните му земни дни. През Страстната седмица богослуженията са..

публикувано на 14.04.25 в 02:52

Кипър очаква окончателно одобрение на безвизов режим със САЩ

Кипър е в решаващ етап на усилията си за присъединяване към програмата на САЩ за премахване на визите за пътувания. Американски екип ще е на посещение на острова през тази седмица като част от процеса за окончателно одобрение на безвизовия режим, съобщиха в неделя от посолството на САЩ в Никозия.    Мисията се провежда в рамките на установения процес на..

публикувано на 14.04.25 в 02:39
Храм

Благотворителна кампания в Ямбол за ремонт на най-старата църква в града

Стотици жители на Ямбол и региона се включиха в благотворителната кампания за събиране на средства за ремонт на най-старата църква в града – „Св. Троица“.  На Цветница беше организиран и голям базар с ръчно приготвени сувенири, сладкиши и напитки.  Кампанията за събиране на средства продължава вече осма година, като междувременно..

публикувано на 14.04.25 в 02:26

В Сливен от 14 април стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден

В Сливен от утре стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от  Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..

публикувано на 13.04.25 в 19:45

В Испания е разкрита мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния

Гражданската гвардия в Испания обяви, че е разбила мрежа за трафик на марокански мигранти от Румъния на Иберийския полуостров. В Мурсия са арестувани четирима души, заподозрени като организатори на престъпната дейност. Според разследващите, трафикантите набирали марокански имигранти, които искат да влязат в Испания. След като са платили по..

публикувано на 13.04.25 в 19:30

Руско-украински преговори за сигурността в Черно море са насрочени в Анкара

Руско-украински преговори, посветени на сигурността в Черно море, са насрочени на 15 и 16 април в Анкара. Това предаде телевизия CNN Turk, като се позова на турското министерство на отбраната. По време на дипломатически форум в Анталия по-рано тази седмица турският външен министър Хакан Фидан заяви, че страната му е готова да посредничи между..

публикувано на 13.04.25 в 19:16