Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тодор Галунов: Политическият елит е длъжен да постави националния интерес пред партийния

"Идеята за празния хладилник измества изцяло политическите идеи, това е битовизиране на политиката"

| Интервю
Проф. Тодор Галунов:
Снимка: Личен архив

Идеята за празния хладилник измества изцяло политическите идеи, това е битовизиране на политика. Тичане от избори на избори разрушава самото занимание с политика.

Това коментира политологът проф. Тодор Галунов в предаването "Нещо повече" на БНР.

"В момента действащият политически елит има своя шанс да докаже, че сегашната система е жизнена. Това става, когато загърбят своя интерес и направят кабинет. Виждаме 3 години как българският политически елит поставя на първо място партийните интереси", предупреди професорът.

Според него в дясното политическо пространство имат еднакви доктрини и вътрешна политика, няма големи разлики. 

"Проблемът се крие чисто личностно и кадрово – не се разбраха за регулаторите. В крайна сметка въпросът е изцяло личностен", посочи политологът.

Той предупреди, че смяната на политическия модел е трудно, защото минава през Велико НС: 

"Мисля, че сегашният модел може да устои. Засега само се говори за проекта на президента Радев, а ние трябва да говорим за конкретни неща. Българският политически елит показва, че не притежава определени нива на коалиционна култура. Виждам, че има 9 формации в НС и щом никой не ги е оспорил, това е волята на българските граждани, а българският политик трябва да изпълни тази воля."

Проф. Галунов определи 51-вия парламент като пъстър, интересен и може да има сблъсък на идеи, "представени са всички - крайно дясно, крайно ляво, проамериканско, проруско, хората са различни и е нормално да пращат различни политици".

"Общото е, че всички трябва да мислят за държавата. Трябва да се направи нещо, за да не се постави под съмнение целият политически модел, защото може да се появи нещо радикално. По-добре е да спасим парламентарната демокрация", препоръча проф. Галунов.

Според него националният интерес трябва да бъде обединяваща сила и досегашният действащ елит е длъжен да постави националния интерес пред партийния.

"Защо искаме циментирани мнозинства, ние много повече сме патили от липсата на реална опозиция. В последните 7 избора имаме лица, които са копи-пейст депутати. Сега е последен шанс да покажат, че са загърбили своето политическо его - могат да направят кабинет и да докажат, че в шарен парламент са намерили решение", посочи политологът.

И коментира, че "Борисов има основание, като казва, че хората са гласували по този начин, но когато се види, че политически кабинет е невъзможно да се направи, е добре да се пробва и този вариант - за експертен".

Той обясни, че са възможни два вида мнозинство в новия парламент – ад хок и постоянно, идеята е да проработи парламентът и правителството, за да се решат важните въпроси – Шенген, еврозона и в България да се живее малко по-спокойно политически.

И е категоричен:

"Най-добрият вариант е тези хора, които се вълнуват, просто да излязат да гласуват масово и да дадат легитимност на властта, каквато и да е тя. Защото масовото гласуване нямаше да промени кой знае колко съотношението на силите в парламента. Вероятно щеше да има едно равномерно разширяване, но тогава парламентът и правителството щяха да имат висока степен на легитимност, а не 35%. Един парламент, избран с 60% - 70%, тогава никой няма право да отказва да образува правителство, никой няма право да отказва управление. Така че масовото гласуване трябва да се състои рано или късно, за да може да има промени в същността на правене на политика". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антон Иванов: Ше трябва да платим дефицитите - да се разделим с част от държавната енергетика

Очевидно е, че енергетиката ни трупа дефицити. И за тях не се предприемат стъпки да бъдат премахнати. И в крайна сметка ние ще ги платим, няма кой друг, предупреди в интервю пред БНР Антон Иванов от Българския енергиен и минен форум. "Сега се радваме на по-ниски цени, на компенсации, на възможност да заобиколим фактите, но ще дойде..

публикувано на 21.04.25 в 09:12
Премахване на незаконните постройки в столичния квартал

Активисти ще подкрепят загубилите домовете си в "Захарна фабрика"

От 19 часа тази вечер активисти планират да се съберат на мястото на съборените ромски къщи в софийския квартал "Захарна фабрика". В писмо до медиите организаторите изтъкват, че над 200 души са загубили домовете си "поради произвола на кмета на район "Илинден". Два протеста в столичния квартал "Захарна фабрика" Божият кръст..

публикувано на 21.04.25 в 09:11

Вандалски прояви на митинг в подкрепа на транссексуалните в Лондон

Британската полиция апелира за информация, след като седем статуи, включително на суфражетката Милисънт Фосет, бяха изцапани с графити по време на митинг за правата на транссексуалните в Лондон. Столичната полиция съобщи, че криминалните щети са нанесени по време на протеста на площада пред парламента в събота. Хиляди хора се събраха за..

публикувано на 21.04.25 в 08:38
Ремонтът на Дунав мост при Русе

Ограничен брой трасета на ГКПП "Станке Лисичково", продължава и ремонтът на Дунав мост

От "Гранична полиция" напомнят, че заради ремонт на пункта "Станке Лисичково" на границата с Република Северна Македония преминаването през него се извършва на ограничен брой трасета. В сила остава и въведената временна организация на движението на българския участък на Дунав мост при Русе, където се прави основен ремонт на 70-годишното..

публикувано на 21.04.25 в 08:26

Хутите съобщиха за жертви на американски удари в Сана

Йеменските бунтовници хути съобщиха малко след полунощ днес за най-малко 12 убити при предполагаеми американски въздушни удари по контролираната от свързана с Иран групировка йеменска столица Сана, предаде АФП. Тридесет души са били ранени при атаката, каза още контролираното от хутите Министерство на здравеопазването. То направи..

публикувано на 21.04.25 в 08:18

Председателят на НС ще посети Босилеград за детски великденски фестивал

Председателят на Народното събрание Наталия Киселова ще посети Босилеград за детския фестивал "Великденско яйце", който се провежда за 32-и път там. Очаква се тя да посети и уникалния храм от средата на XIX век в село Извор. Председателят на парламента ще разгледа фотоизложбата "Босилеград преди и сега", която е представена в Културния..

публикувано на 21.04.25 в 08:10

Константин Войников: Вярвам, че в момента правим промяната в борбата срещу затлъстяването

Вярвам, че в момента правим промяната в борбата срещу затлъстяването. И се надявам, че в близките години ще имаме резултата и ще намаляват хората със затлъстяването. Тепърва ще има повече опции за лечение на проблема и повече професионалисти в сферата на здравеопазването, които тепърва се обучават, каза в интервю пред БНР Константин..

публикувано на 21.04.25 в 08:10