Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Накъде след първите 100 дни на правителството: България в търсене на нов модел на растеж

Бойко Борисов и Кристалина Георгиева на годишната среща на правителството с бизнеса "Накъде след първите 100 дни на правителството: България в търсене на нов модел за растеж на бизнеса".
Снимка: БГНЕС
Кои са новите източници за растеж на българската икономика и в каква посока ще се развива България след първите сто дни от управлението на новия кабинет. Това бяха част от въпросите, дискутирани по време на четвъртата годишна среща на бизнеса с правителството, на която присъстваха министри, банкери и повече от 200 представители на водещи компании и чужди инвеститори.
Основните акценти в изказванията бяха, че правителството е показало решителна воля за реформи, които ще запазят финансовата стабилност в страната и ще върнат доверието на европейските институции в България. Бизнеселитът смята, че страната ни има шансове не само да преодолее кризата, но и да се възползва от ситуацията, за да преструктурира икономиката.
Като особено важно постижение на правителството през първите сто дни от управлението му, премиерът Борисов открои постигането на балансиран бюджет.
„През месец октомври за първи път излязохме с 52 млн. лв. печалба, като с 15 млн. лв. сме намалили разходите – уточни той. - Така с 8 млн. лева вече сме над нулата, докато при встъпването на правителството на власт имахме дефицит от 564 млн. лв. С днешна дата вече можем да кажем, че имаме балансиран бюджет. В тази посока ще се работи много, защото това е една от гаранциите да влезем и в еврозоната. Постигането на балансиран бюджет е важен сигнал както за нашите партньори и за инвестициите, които искаме да привлечем отвън, така и за намаляване на лихвите по кредитите и осигуряване на финансова стабилност в страната. Едно от важните неща, които направи правителството е, че успяхме да убедим Брюксел да размрази еврофондовете за България. В момента подготвяме тръжните процедури и се надявам през февруари да започне строителството на втория лот от магистрала Тракия.”
Управителят на БНБ Иван Искров прогнозира, че България ще достигне дъното на кризата в края на тази и началото на следващата година. В средата на 2010 г. се очаква спадът в икономиката да спре, а през втората половина може да се наблюдава икономически растеж. “Един от големите успехи на това правителство е по време на криза да излезе и да каже – няма да увеличаваме никакви данъци”, посочи финансовият министър Симеон Дянков като подчерта, че борбата с контрабандата е основна задача пред правителството. Той се надява, че бюджет 2010 г. ще бъде приет бързо от парламента, “за да дадем ясен сигнал, че водим най-стабилната фискална политика в целия ЕС”.
"Българската криза е съчетание между финансова криза, загубено доверие и несвършена работа на предишни правителства. Затова оттук нататък формулата за оцеляване ще е запазване на финансовата стабилност, борба с корупцията и структурни реформи", обобщи своята позиция Иво Прокопиев, председател на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България. Гост на форума бе и вицепрезидентът и корпоративен секретар на Световната банка Кристалина Георгиева. Източноевропейският регион влезе със закъснение в кризата и ще излезе от нея също със закъснение, коментира тя, като прогнозира, че след кризата растежът ще е по-бавен, безработицата ще е по-висока, а финансирането ще е по-трудно и по-скъпо, защото банките са предпазливи. Първият сигнал за излизане от кризата идва от промишлеността както в ЕС, така и в България. С намаляване на лихвените проценти банковият сектор също показва симптоми за възстановяване на икономиката.
По публикацията работи: Таня Харизанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

5 блок на АЕЦ

АЯР лицензира ядреното гориво на "Уестингхаус" за АЕЦ "Козлодуй"

Агенцията за ядрено регулиране издаде разрешение на АЕЦ "Козлодуй" за поетапен преход към нов тип ядрено гориво RWFA за V блок, произведено от "Уестингхаус". Процесът по преминаване към новия тип гориво ще продължи четири години. От агенцията..

публикувано на 22.04.24 в 14:30

Служебният премиер приветства Софийската среща на Виенския икономически форум

Ние сме гаранция за стабилност в региона, казва в своето приветствие към "Виенския икономически форум – Софийска среща 2024" служебният премиер Димитър Главчев, предава БТА. Изправени сме пред предизвикателства, които са последици от пандемията и..

публикувано на 22.04.24 в 11:31

София е домакин на срещата на Виенския икономически форум

Световни лидери, бизнес експерти и предприемачи се събират днес в столичната резиденция Бояна, за да обсъдят най-актуалните предизвикателства и възможности пред регионалната и глобалната икономика. Страната ни през тази година е домакин на срещата на..

публикувано на 22.04.24 в 06:00