Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български антарктици участват в международен проект за глобалното затопляне

Проф. д-р Христо Пимпирев, директор на Българския антарктически институт и членовете на 18-ата поредна експедиция до българската полярна база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън.
Снимка: БГНЕС

Първите шест учени от 18-ата българска антарктическа експедиция заминаха за българската база “Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън. България е една от 30-те държави в света, които имат свои изследователски бази на ледения континент. Страната ни е и сред двайсет и осемте постоянни членки на Антарктическия договор, които са с право на глас и на вето относно съдбата на континента. Задачата на първите български антарктици ще бъде да оборудват построените през последните две години две нови постройки, едната от които е научна лаборатория. Изследователската работа на Антарктида ще продължи три месеца и в нея ще вземат участие 23-ма български учени. Всяка експедиция е различна, но тази носи емоцията на младостта, тъй като повечето от участниците в нея са млади хора, коментира проф. Христо Пимпирев, ръководител на експедицията и директор на Българския антарктически институт. Ето какво още каза той:

“Втората част на експедицията през януари и февруари ще бъде фокусирана основно върху научните програми. Ще работим по един международен проект, свързан с глобалното затопляне. Той се реализира съвместно с Испания и Португалия и е подкрепен от ЕК, тъй като полярните региони са най-чувствителни на климатичните промени. С работата си по този проект ще осигурим научни резултати от най-студената част на Земята, които ще помогнат изключително много да разберем причините за глобалното затопляне и ще помогнат на световната научна общност да даде нови научни данни на политиците, за да се предприемат мерки за предотвратяването на този световен проблем. Освен това ще работим по един дългогодишен проект към Министерството на околната среда и водите. По него ще изследваме геоложкия строеж и минерализациите около базата, тъй като тази част на Антарктида е много богата на различни природни ресурси – мед, злато, сребро. Паралелно с това ще изследваме екологията и как човешкото присъствие влияе на тази уникална чиста среда. Ще продължим също проучванията на биоразнообразието на растителния и животински свят.”

Международният проект за климатичните промени, по който работят българските учени, е с продължителност три години. Той се финансира от научните фондове на Португалия и Испания и е на стойност около 800 000 евро. По проекта е закупена за българската база нова моторна лодка. Миналата година изследователите са направили 10-метров сондаж в замръзналата почва в района на българската база на о-в Ливингстън и са поставили чувствителни сензори за измерване на температурата в дълбочина. “Това ще ни помогне да разберем как се е променял климатът през последните няколко столетия, както и да направим прогнози за бъдещето”, обяснява проф. Пимпирев.

По публикацията работи: Румяна Цветкова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Георги Стоев

От България огласяват доклад на ОИСР за уменията на учениците

Днес България е домакин на глобално събитие на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие. От София ще бъдат обявени резултатите от глобалния доклад на организацията за социално-емоционалните умения сред 15-годишни ученици от цял..

публикувано на 26.04.24 в 06:20

Премиерът: Търсим възможности за освобождаване на българските моряци от Galaxy Leader

Премиерът Димитър Главчев и заместник-министърът на външните работи Иван Кондов се срещнаха в Министерския съвет с близки на отвлечените български моряци от кораба Galaxy Leader. Главчев увери, че постоянно се търсят възможности за..

публикувано на 25.04.24 в 20:25

Слънчево време и сняг по планинските върхове в петък

През нощта над западната половина от страната облачността ще се разкъса и намалее до предимно ясно, докато над източната все още ще превалява дъжд.  В петък , 26 април, ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб предимно северен вятър. Минималните..

публикувано на 25.04.24 в 19:25