Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колкина дупка счупи рекорда за най-дълбока пещера в България

БНР Новини

Годината 2017-а ще остане в историята на българската спелеология с поставянето на нов рекорд за най-дълбока пещера на територията на България. Първото място вече е заето от Колкина дупка, намираща се близо до село Зимевица, община Своге  и  достигнала дълбочина от 408,5 м. На 1 февруари спелеолозите, на които дължим новото откритие, възкликнаха в сайта си: Райчова дупка до вчера беше най-дълбоката пещера със своите 387 м, но днес осъмна шокирана, че ще трябва да предаде дълго пазения дълбочинен рекорд на зимевишката красавица.

СнимкаЗаслугата е на пещерен клуб „Под РъБъ“. Сдружението става легитимно едва през 2007 г., но неговата дейност започва много преди това, когато едно детско приятелство се превръща в ключов момент за обединяването на група младежи от една обща цел – да подпомагат и развиват по всякакъв начин спелеологията както у нас, така и извън пределите на страната ни. За първи път клубът  посещава Колкина дупка преди десет години, когато измерената дълбочина е едва 85 м. Две години по-късно обаче  спелеолозите забелязват значителен отвес, който ги отвежда до нова, съвсем непозната дотогава част от пещерата, без да предполагат, че през годините пред очите им ще се открият множество езера с пещерни бисери, меандри, дендрариуми и  реки: Огромно приказно царство, през което се промъкваш, пролазваш и внимаваш да не си счупиш нещо – споделят спелеолозите. Днес 408-те  метра  денивелация на пещерата Колкина са картирани, а в сайта на клуба „Под РъБъ“ може да прочетете: Честито приятели и другари пещерняци, минахме 400-така! Тотално дъно не е стигнато, предстои изследване на много нови части, все напред и надолу!

За началото на откритието през 2009 г. спелеологът от пещерен клуб „Под РъБъ“ Павлин Димитров разказва:

Провокира ни това, че през цялото време има едно постоянно течение в пещерата, което остава непроменено. Това ни убеди, че трябва да работим в нея. След две посещения до старото дъно на Колкина успяхме да проникнем в нов меандър, който завършва с 40-метров отвес, но на дъното му бяхме спрени от стеснение. Работата по неговото разширението ни отне 5 години. След стеснението се отвори доста голяма пещера с три поредни зали. Кръстихме ги „1 януари“, „2 януари“ и зала „Церово“.

Снимка

Изследването и картирането на Колкина отнемат близо осем години тежък труд в изключително неблагоприятни условия – полунаводнени галерии, отвеси, обливани с вода и тесни проходи. Самофинансирането също не е лека задача, но спелеолозите са благодарни на няколко фирми, които са спонсорирали част от екипировката им, без което разкриването на пещерата би се забавило може би с години.  Независимо от трудностите, Павлин Димитров отбелязва:

Снимка

СнимкаКолкина си е Колкина! – и допълва – И не прилича на нито една друга пещера по света.  В долната й част има една бисерна зала, която е над малкия водопад. В нея открихме 4 бисера, колкото пластмасови топчета, а има и  малки синтрови джобчета, в които бисерите са съвсем малки – като захар. Хиляди малки зрънца! Също така могат да се видят едни кални образувания, които нарекохме „Мелнишките пирамиди“. Това е струпване, което се е получило от падащата вода, която прояжда глината и оставя конусчета, върху които като че ли са поставени малки камъчета. По този начин са образувани глинените пирамиди.

Според спелеолозите от пещерен клуб „Под РъБъ“ Колкина крие потенциал, който все още не е разгърнат напълно и не е изключено съвсем  скоро да подобри собствения си рекорд.

Снимки: pod-rb.eu


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Над ждрела, поля и реки – къде са най-красивите панорамни площадки в България?

Можете ли да опознаете България от птичи поглед, без помощта на дрон или на летателен апарат ? Отговорът е да, панорамните площадки са именно за това. Те са изградени високо в небето и разкриват спиращи дъха гледки към ждрела, заснежени върхове,..

публикувано на 24.04.24 в 13:15

Условията за планински туризъм не са добри

В планините няма добри условия за туризъм, съобщи Планинската спасителна служба. Температурите са около нулата, облачно е и вали слаб дъжд или сняг. Наблюдават се и заледявания, тъй като на много места все още снегът не се е разтопил. Видимостта..

публикувано на 20.04.24 в 10:13

Над 190 000 туристи са посетили Банско през зимния сезон

От началото на декември 2023г. до 15 април 2024г. пиринският курорт Банско е посетен от над 190 000 туристи от страната, от съседни балкански държави, от Европа и САЩ. Нощувките през сезона са над 656 000. Българските туристи са 163 250 с над 101..

публикувано на 17.04.24 в 13:15