Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мрачна демография: Европа се топи, България по-бързо

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Наскоро Институтът за изследване на населението и човека към БАН оповести доклад, според който до 2040 г. българите ще намалеят с още 20-25на сто. Съставена въз основа на данни на НСИ, Евростат, ООН и Световната банка, прогнозата бе представена за обсъждане на българското правителство. Агенция БГНЕС посвещава на темата специален материал, в който отбелязва, че когато на 2 април 1962 г. се ражда 8-милионният българин, близо 24 часа фотографите не спират да го снимат заедно с неговата майка. 60-те години на ХХ век са време, когато на всеки 9 минути в страната се е раждало по едно бебе... Съпоставяйки тогавашната ситуация с днешната, авторът на материала отбелязва, че 56 години по-късно населението на България се е стопило до около 7 милиона души. От началото на прехода през 1989 г. страната е загубила почти 2 милиона души, по-голямата част от които са имигрирали в чужбина и вероятността да се завърнат в родината е нищожна. Освен, че търсят щастие зад граница, българите са и сред рекордьорите по смъртност – 14,5 души на хиляда. По данни на ЦРУ за 2017 г. България е на трето място по този показател, наред с бившите съветски републики от Прибалтика и африканските държави. Очакванията са делът на младите хора до 20-годишна възраст да се запази, а на възрастните над 65-годишна възраст да нарасне значително. Това определя и намаление на броя и дела на населението в активна възраст. Стопяването на населението на териториален принцип обхваща почти всички български области, без столицата и вероятно този процес ще е продължителен.

България не прави изключение в Европа, като в почти половината страни от ЕС се очаква намаление на населението. Това ще се случи в поне още 11 държави – Литва, Латвия, Румъния, Гърция, Хърватия, Португалия, Полша, Унгария, Естония, Италия и Словакия. Населението на съседните Сърбия и Гърция ще намалее със сходни темпове на българското. Очаква се до 2041 г. Сърбия да се стопи с 23 на сто и да достигне до 5,5 милиона души. Работната сила в страната значително ще застарее и ще се свие с 21 процента, предупреждават от УНИЦЕФ. По същество Сърбия вече се сблъсква със сериозни негативни демографски тенденции и липсата на работна ръка. В Гърция ситуацията е сходна. Тя е една от държавите в ЕС с най-застаряващото население и вече 21 на сто от него е на възраст над 65 години. До 2030 г. населението на тази балканска държава ще намалее до 9,9 милиона души, а до 2050 ще се съкрати до 8,9 милиона от днешните 10,6 милиона.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Бежанците – малка, но важна част от търсещите работа в България

Съществува Директива, според която граждани от трети държави, получили хуманитарен или бежански статут у нас (или на територията на ЕС), могат да бъдат наети на работа без никакви други разрешителни. Само с този документ за статут, получен от..

публикувано на 26.04.24 в 12:15

Очакванията са разпространението на коклюш да отшуми в края на 2024 г.

Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради разпространението на коклюш, защото не е необходимо. Това съобщи главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. 500 са вече регистрираните в страната случаи на коклюш..

публикувано на 26.04.24 в 12:05

Хоротека на открито в Банско с Оркестъра за народна музика на БНР

Хорà от Пиринския край и всички фолклорни области ще се играят на 26 и 27 април в Комплекса за събития "Бяла сцена" в планинския курорт Банско. Хоротеката ще премине със съпровод на живо от зурни и солисти от Оркестъра за народна музика на..

публикувано на 26.04.24 в 07:35