Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени маркират героичните места и личности в България на карта

Снимка: museumruse.com

Картата "Следите на героичното време", която маркира 100 места на памет, разположени на територията на цялата страна, беше представена в Регионалния исторически музей в Русе. Картата е част от двугодишен проект "Следите на героичното време", по който работят учени от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН под ръководството на доц. д-р Николай Вуков. Съставител на картата е проф. д-р Николай Ненов.


Изследователският проект има за цел да маркира и анализира местата на памет за личности и събития от националноосвободителните борби (1867-1878), като проучва ритуални практики на честване и възпоменаване. Открояват се начините, чрез които паметниците и музеите "разказват" за героичното време, семантиката на гражданските ритуали в България, както и функционирането на националните символни пространства в различни културни, политически и социални контексти.Проектът "Следите на героичното време" е подкрепен от фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието и науката.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Харман кая

Древните структури Харман кая и Асара в Източните Родопи "проговарят" с помощта на лидар

За първи път два от най-загадъчните археологически обекти в Източните Родопи бяха подробно проучени от въздуха. Български археолози заснеха скалния комплекс Харман кая до село Биволяне и старинната крепост Асара край Татул с т.нар. лидар...

публикувано на 25.04.24 в 11:45

Д-р Стайко Стайков поставя основите на климатологията в България

След Освобождението през 1878 г. страната ни започва да се развива с темпо, което да уплътни пропуснатото през петвековното отсъствие от историческата карта на света. Млади българи завършват престижни европейски университети и донасят наученото в..

публикувано на 24.04.24 в 06:55

На 22 април започва еврейския празник Песах

След залез слънце (17 ч.) на 22 април започва Песах - един от трите най-големи празници за евреите. Като дата празникът е променлив и настъпва след 14-ия ден от пролетния месец нисан, започващ след пролетното равноденствие при появата на първия сърп..

публикувано на 22.04.24 в 10:56