Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лютица обещава „златни” открития

БНР Новини
Снимка: БГНЕС

Екипът, ръководен от директора на Националния исторически музей доц. д-р Бони Петрунова, който проучва средновековния град Лютица край Ивайловград, намери първата на този обект златна монета. Тя е от типа, въведен от никейския император Йоан ІІІ Дука Ватаци (управлявал през 1222- 1254 сл. Хр.). Такива монети са били сечени от венециански майстори. Датировката на златната монета, според проф. Константин Дочев, е от периода 1240-1260 г. През юли тази година в Лютица бе открит печатът на императрица Йоланда Монфератска, свързана с византийската династия Палеолози. Намирането на златна монета в този средновековен град показва, че мястото е ценен извор на информация и богатства.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Българският храм „Свети Стефан“ в Истанбул

Преди 164 години в Цариград е заявена българската църковна независимост

На 3 април 1860 г. по време на тържествената великденска служба в българския храм „Свети Стефан“ в Истанбул митрополит Иларион Макариополски не споменава името на вселенския гръцки патриарх. Вместо името на патриарх Кирил VII е произнесено това на..

публикувано на 03.04.24 в 10:41

Католици, арменци и протестанти празнуват Възкресение Христово

Католиците в България и по свята празнуват Възкресение Христово . Най-голямата католическа общност живее в Пловдивска област и региона на Свищов. В полунощ срещу неделя на 31 март католическите храмове в България се изпълниха с вярващи, а..

публикувано на 31.03.24 в 10:27
Отец Александър Чъкърък

Създаденото от отец Александър Чъкърък в Одрин дава своите плодове

Непосредствено преди избухването на Балканската война 1912-1913 г., българите в района на Одринска Тракия наброявали 410 724 души, по информация на тогавашното Министерство на външните работи на България. С превземането на Одринската крепост на 26..

публикувано на 27.03.24 в 13:05