Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

22 септември – Ден на българската независимост

Снимка: архив

Това е светла дата в българската история. Наистина, България се държи като независима от първия ден на своя нов живот след Освобождението от Османска власт през 1878г. Но Великите сили /Австро-Унгария, Великобритания, Германия, Русия, Италия и Франция/ са решили Княжество България /днешна Северна България и Софийска област/ де юре да бъде васал на султана. Южна България става автономна област в Османската империя, а българите в Македония и Тракия си остават – без промени − поданици на Високата порта. След Съединението /1885г./ на Северна и Южна България васалният статут се запазва, остават и множество проблеми. Например, митническият режим, наложен от Великите сили на Османската империя, който води до неизгодни за България вносни мита. През 1908г. в Истанбул побеждава националистическата Младотурска революция. Скоро става ясно, че положението на българите под османска власт може само да се влоши. Перспективата за тежка освободителна война е вече близка. България се нуждае от независимост, за да преговаря за изгодни заеми с цел нова инфраструктура и по-модерно въоръжение, както и за да търси съюзници. Междувременно идват редица поводи за напрежение. Един от тях е протоколен, но не маловажен: Високата порта показва надмощие спрямо васала си, като отказва да покани българския посланик  на важен прием, даван от султана. Скоро дипломатическите отношения София-Истанбул реално са прекратени. Но идват и обнадеждаващи сигнали –  Русия и Австро-Унгария, водени от своите интереси, се договарят да признаят евентуална българска /де юре/ независимост. Съдбоносното решение е взето бързо. На 22 септември 1908г. в старата столица /от 12-14 век/ Търново правителството обявява България за независима. Князът – Фердинанд I - е провъзгласен за Цар на всички българи /в което е заложена идеята за национално обединение/. В тържествена обстановка манифестът е прочетен на историческия хълм Царевец. Градът ликува, ликува и цялата страна. Българската армия е поставена в бойна готовност, но до война не се стига. Великите сили бързо признават българската независимост и помагат да се уредят спорните въпроси с Високата порта. Оттам нататък България поема по път на победи, но и поражения, успехи, но и кризи, на всичко добро и лошо, което съпътства живота на свободните хора.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Нови технологии пресъздават битката при Тутракан

Иновативен музеен обект отваря врати във военното гробище край Тутракан. Мемориалът "Тутраканска епопея – 1916" е в построена за целта нова музейно-експозиционна сграда. Тя включва редица нови технологии, които потапят посетителя в историята на..

публикувано на 18.04.24 в 12:15

Навършиха се 80 години от последната бомбардировка над София

На 17 април преди 80 години е последната, най-жестока бомбардировка над София по време на Втората Световна война.  На този ден по обед, през 1944 г., 350 американски бомбардировача, придружавани от изтребители "Тъндорболт" и "Мустанг" хвърлят над София..

публикувано на 17.04.24 в 14:00

Документална изложба разказва за католиците в България

Документална изложба "Католиците в България XVII-XXI век" ще бъде открита днес в Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий". Експозицията ще представи документи за книжовното наследство на българите католици. Посетителите ще научат за..

публикувано на 17.04.24 в 07:05