Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мониторингът на България от ЕК – снет и неснет

Снимка: Reuters

Европейската комисия обяви, че България е изпълнила всички условия за прекратяване на наблюдението за върховенството на закона и борбата с корупцията, прилаган към страната от присъединяване й към ЕС през 2007г. досега. Предвид факта, че механизмът е прилаган от самата комисия, би могло да се каже, че мониторингът е прекратен. ЕК обаче направи уговорката, че ще изчака позицията й да приета от Европейския парламент и Съвета на ЕС, а от това следва, че фактически мониторингът все още не е прекратен. Но дори и нейната позиция да бъде приета, ЕК възнамерява да замени досегашния си механизъм за сътрудничество и контрол спрямо България и Румъния с нов тип наблюдение, който освен тези две държави да обхваща също Унгария и Полша. При подобно развитие на нещата, в непосредствен план България би продължила да е наблюдавана страна, каквато е от 2007г. насам.

Последните новини от Брюксел по въпроса се възприемат твърде нееднозначно от българска страна. Според лявата БСП, препоръката на ЕК за отпадането на мониторинговия механизъм не е повод за гордост или радост, защото съвсем не означава, че мониторингът приключва. Български евродепутати от Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП направиха дадоха противоречиви оценки. Според Елена Йончева, механизмът за контрол ще бъде прекратен не защото е довел до повече справедливост и ред в България, а защото не е успял да изпълни тази своя роля. Не така смята лидерът на Партията на европейските социалисти и евродепутат от БСП Сергей Станишев. Според него, последният доклад на ЕК е добра новина и напълно съответства на позицията на българските евродепутати от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП, че мониторинговият механизъм трябва да отпадне.

Като напомни, че снемането на мониторинга бе нееднократно предизвестявано от доста време насам лично от председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, евродепутатът от „Обновена Европа“ Илхан Кючюк коментира, че това решение е до голяма степен политическо, но има и обективни критерии, които през годините България изпълнява, поради което благоприятства страната. Евродепутатите в групата на „Обновена Европа“ категорично заявиха, че няма никакъв проблем в снемането на мониторинга за България, защото на фона на някои други страни тя е напълно нормална държава.

В първоначалната си реакция по въпроса, външният министър Екатерина Захариева коментира вчера, че формално решение за приключване на механизма за контрол наистина още не е взето, защото ще се изчакат становищата на Съвета на ЕС и Европейския парламент. Въпреки това, посочи Захариева, окончателното решение трябва да бъде на ЕК, а оценките в последния й доклад за България дават основание да се смята, че независимо дали в сегашния си състав или в следващия, тя ще вземе решение за прекратяване. Колкото до очаквания нов механизъм на наблюдение, външният министър днес извести, че България ще отстоява въвеждането на хоризонтален всеобхватен механизъм за мониторинг на върховенство на правото и правата на човека, който да е валиден за всички 28 членки на ЕС. Захариева коментира освен това, че каквито и развития да претърпи темата оттук нататък, процесът на реформи в системите на правосъдието и вътрешния ред на България ще продължи, независимо дали има или не механизъм за сътрудничество и проверка.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

МС: Няма постъпили искания за евакуация на български граждани след атаката срещу Израел

Няма непосредствена заплаха за националната сигурност на България, съобщи правителствената пресслужба. По повод иранската атака срещу Израел служебният премиер Димитър Главчев свика тази сутрин работно съвещание с участието на военния министър Атанас..

публикувано на 14.04.24 в 09:41

БСП ще работи за широко ляво обединение

Българската социалистическа партия ще покани на 1 май т.г. над 25 партии в левия спектър, както и над 20 близки по идеология граждански сдружения и неправителствени организации, съобщи лидерът Корнелия Нинова след днешния Национален съвет. “ Ще..

публикувано на 13.04.24 в 16:19
Стефан Димитров

Подготовката на изборите зад граница върви по план

От Министерството на външните работи обявиха, че получават достатъчно средства за организацията на изборите зад граница. Служебният външен министър Стефан Димитров увери, че подготовката върви по план. В МВнР е сформирана работната група..

публикувано на 11.04.24 в 18:55