Както през пролетта птиците пеят от ранни зори и хвалят Господа, така и на Цветница или Вход Господен в Йерусалим в православните храмове ще звучи песента за Цветница, "Задостойник". Днес празнуваме последното влизане на Иисус Христос в Йерусалим. Празникът се нарича Вход Господен в Йерусалим и възгласът е Осанна! Божият Син влязъл като цар и бил посрещнат с радостни възгласи от своите последователи. В Евангелието от Марк, глава 11, стихове от 7 до 10 това събитие е описано така: "И докараха ослето при Иисуса, намятаха върху него дрехите си, и Иисус го възседна. А мнозина постилаха дрехите си по пътя; други пък сечаха клони от дърветата и постилаха по пътя. И които вървяха отпред, и които Го съпровождаха, възклицаваха и казваха: осанна, благословен Идещият в име Господне! Благословено царството на отца ни Давида, което иде в име Господне! Осанна във висините!".
Какво значи думата Осанна? Елица Христова обясни: На староеврейски тази дума означава "молим те, спаси“. Има я и в арамейския език. Този възглас се отправя към небето, когато човек е срещнал Бога. Тя е сбъдната изцяло в Божията и човешката радост, които се съединяват. Когато Иисус влиза в Иерусалим, точно тази радост довежда до екзалтирано състояние новозаветните юдеи. Възгласът “ОСАННА” има възпламеняващо въздействие и с лекота ни свързва освен с Бог-Син и с Бог-Отец, чието име пък, на староеврейски (Саваот) произхожда от староеврейското Цава, което значи “огън”. Сигурно е невъзможно лице от троичния Бог да не съ-радва на хората, зовящи го с “ОСАННА”.
В Евангелието от Лука, глава 19, стихове от 35 до 40: „А когато наближаваше вече да превали Елеонската планина, цялото множество ученици, възрадвани, почнаха велегласно да славят Бога за всички чудеса, каквито бяха видели, като казваха: благословен Царят, Който иде в име Господне! Мир на небето и слава във висините! И някои фарисеи измежду народа Му рекоха: Учителю, запрети на учениците Си. Но Той им отговори и рече: казвам ви, че, ако тия млъкнат, камъните ще завикат." Според Елица Христова само човешкият род хвали Господа в резултат на празнични пулсации. Цялото творение ежеминутно хвали Бога, а ние трябва да притихнем и да се смирим, за да чуем, да почувстваме тази похвала. Творението е по-благодарно към Създателя си. Все пак с Божията помощ и в нашите души се влива Божията радост, която, макар и на празници, ни пречиства, издига и извисява, за да стигнем до състояние, близо до екзалтираната радост и да запеем както се казва в тропара от днешната служба: За да увериш в общото възкресение, преди Твоите страдания от мъртвите въздигна Лазаря, Христе Боже.
В звуковия файл чуйте разговора на Румяна Иванова с Елица Христова.Какъв е ефектът на войната върху икономиката на Израел? Това коментира Шимон Улиел - борсов анализатор от Телавивската борса . На какво се дължи разликата между оценките на рейтинговите агенции като "Мудис", например, и оптимистичната прогноза на Телавивската борса? Израелската борса вече гледа утрешния ден, когато ще има..
И тази година в рамките на Банско филм фест се състоя вече традиционното състезание за любители на спортното катерене – купа „Петър Атанасов“, на името на основателя на международния фестивал. Въпреки силния вятър, за поредна година студенти от НСА, деца и техните родители, гости на фестивала решиха в съботната сутрин да отидат до село..
В звуковия файл можете да чуете изречението-победител за месец ноември, както и новите предложения. Водещ - Даниела Якова
Наричат Надежда Хвойнева „ярка звезда на фолклорния небосклон“, гласът ѝ е “божествено чудо“, а през 1988 г. американската музикална критика я обявява за „най-големия алт на планетата“. Безспорно Надежда Хвойнева е сред най-ярките български изпълнителки, пресъздала в творчеството си магията на Родопа планина и успяла да спечели редица почитатели на..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне направихме досег до същността на тази старина и нейното правилно разчитане. Проф. д-р Добрин Денев е инженер, дълги години преподавал във ВИАС, София и изследовател на древна България и нейни исторически..
Приятели на парашутиста, пострадал тежко миналия месец край Ботевград, отправиха призив за помощ. 37-годишният Георги Пелтеков е претърпял две операции на гръбначния стълб, но има нужда от дълга и скъпа терапия в чужбина, за да може отново да ходи . Необходими са 49200 евро за следващите 6 месеца. През октомври Пелтеков и още двама души предприемат..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...