Вицепремиерът Валери Симеонов обеща собствениците на земеделски земи, ощетени от този план, да бъдат компенсирани. Той беше категоричен, че заповедта на министъра на околната среда Нено Димов не се отнася до риболова в зоната. Самата заповед ще остане в сила, обобщи премиерът Бойко Борисов:
Заповедта със своето действие действа, за да не се налагат санкции, а Устройственият план за управление, за който става въпрос, от петък започвате да го разглеждате. Да не се повтаря това, да я получават заповедта от София. Отивате в Несебър или в Бургас, или в Созопол, или там, където са тези зони една по една, събирате първо хората, обсъждате, правите, подписваш заповедта, извеждаш тогава. Ходите на нивата, виждате я, връщате се, нанасяте. Да, тежък процес, но другият е неприемлив, защото той е силов и не носи никакъв резултат.
Борисов отново повтори, че трябва да се намери работещо решение, което да удовлетворява както собствениците на земи, така и бизнеса, като същевременно отчете националния интерес в текущата ситуация, в която сме с осъдително решение от Брюксел, и допълни:
Димов предложи заповедта да остане в действие, защото нейното оттегляне не е обнародвано в Държавен вестник. С издаването на нова заповед ще се отмени старата.
В дискусията не участваха представители на засегнатите от сдружение "Крайморска Добруджа", но бяха кметовете на общините Каварна, Шабла и Балчик. Те са единодушни, че и към днешна дата хората не знаят докъде се простират границите, определени в заповедта на екоминистъра, а кметът на Шабла Мариян Жечев не видя проблем точно в тази заповед след изготвения от учените план за управление: