От 240 направени проби на 16 март 10 са положителни, уточни ръководителят на Националния оперативен щаб за COVID-19 генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски. Повечето от пациентите са на домашно лечение, а само 16 са в болници. Още информация ТУК.
На профилактични тестове са се подложили премиерът Бойко Борисов, ген. Мутафчийски и всички членове на оперативния щаб. Пробите на всичките са отрицателни.
Заради разрастващата се пандемия, Европейската комисия предлага поне 30-дневна забрана на допускането в Европейския съюз на граждани на всички останали страни по света. "Колкото по-малко хора пътуват към съюза, толкова по-голям шанс ще имаме за овладяване на коронавируса", заяви председателката на еврокомисията Урсула фон дер Лайен след проведена видео конференция с лидерите на страните от Г-7.
По-рано днес, Германия затвори частично границите си с пет държави - Франция, Австрия, Швейцария, Дания и Люксембург. Германската гранична полиция ограничи достъпа до територията на Германия. Забраната за влизане не важи за доставчиците на стоки и за трансграничните работници.
Междувременно, продължават инициативите в подкрепа на медиците, полагащи грижи за болните. Пловдивският митрополит Николай разпореди всяка вечер от 21:00 до 21.15 часа, до края на месец март, да бият всички църковни камбани в Пловдивската епархия в тяхна чест.
Полезно:
На 14 февруари в "България днес" сме на празнична вълна. Почитаме и Трифоновден, и деня на Св. Валентин, и деня на археолога. В аванс поглеждаме и към 89-ия рожден ден на Радио България. И още…. Водещ е Красимир Мартинов. 02:00 - Актуална..
На 13 февруари радиата по света говорят за климата – темата е акцент в Световния ден на радиото. "Въздухът ни прави равни и свободни" – мнението е на климатолога проф. Георги Рачев, с когото в "България днес" говорим за климатичната..
На 12 февруари говорим за цените и дали народното недоволство ще се материализира в национален бойкот на магазините на 13 февруари. Разказваме за пътя на една мечта от Лудогорието до Брюксел. Гостува ни виртуозният перкусионист проф. Христо Йоцов, който..