Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid-19 в България: Ден 166

Снимка: БГНЕС

Без масов скрининг на контактни лица при заразен ученик
Педиатрите и училищните власти ще получат от Експертния съвет по педиатрия списък с диагнози ‒ предпоставка някои от децата да учат дистанционно, съобщи за БНР държавният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Така родителите ще имат правото на избор за начина на обучение. Оказва се, че повечето майки и бащи предпочитат присъствената форма, а 20-25% подкрепят дистанционната. В случай на коронавирус в даден клас, учениците ще излязат в двуседмична карантина и ще учат чрез компютъра. Няма обаче да се правят масови изследвания на контактните лица, защото „няма да дадат кой знае какви предимства”, обясни д-р Кунчев ‒ интервюто чуйте ТУК.

Детските градини няма да изискват PCR тест при отсъствие
Няма да се изискват изследвания за децата от столичните детски градини, които по желание на родителите са останали у дома заради епидемията от коронавирус и отново тръгват на забавачка през септември. Това съобщи за БНР директорът на дирекция „Образование” в Столичната община Мария Минчева. Изследвания ще бъдат необходими само за новоприетите деца, които за първи път ще прекрачат прага на детските градини. Още информация по темата ‒ ТУК.

Представители на български и гръцки фирми протестират на ГКПП „Илинден-Ексохи”
Десетки камиони и над 50 представители на търговски и превозвачески фирми, както и фермери се събраха на протест от двете страни на граничния пункт „Илинден-Ексохи”. Протестиращите настояват пунктът, който е затворен до 31 август, да бъде отворен за товарни автомобили. Според тях, затварянето на границата в този участък от 22 юли насам, с решение на гръцките власти, нарушава основния принцип на ЕС ‒ за свободно движение на хора, стоки и капитали. Демонстрантите призовават дипломатите на двете държави ‒ България и Гърция, да решат проблема в кратки срокове, в противен случай следва блокиране на работещия граничен пункт „Кулата-Промахон”. Репортаж по темата чуйте ТУК.

Излекуваните отново са повече от новозаразените с Covid-19
За изминалото денонощие у нас са регистрирани 151 нови случаи на заразени с Covid-19 при направени 8649 PCR теста. Според данните на Единния информационен портал 752-ма души се лекуват в болница, а 60 са на интензивно лечение. За изминалото денонощие са излекувани 232-ма души, починали са 8 пациенти. Най-много случаи са установени в Благоевград – 24, в София град и в Пловдив – по 19, във Варна – 12.

Евродепутат: За единен здравен протокол се говори от началото на пандемията
Още през следващата седмица, когато е началото на новия сезон на Европейския парламент, трябва да бъде поставен въпросът за единния здравен протокол за Covid-19, както и за граничните формуляри и за ограниченията на свободата на движение в ЕС, смята евродепутатът Андрей Ковачев. Пред БНР той заяви, че е отправил питане до Европейската комисия за липсата на единен медицински протокол за Covid-19. В началото на пандемията институцията е поискала да има единен отговор на кризата, а не всяка страна поотделно да отваря или да затваря границите си, поясни евродепутатът.

Чартърите за германци към Варна са прекратени
Сезонът за германците към дестинация Варна приключи. Това е мнението на немски туроператори, цитирани от БНТ. Причината е, че чартърната програма за немските туристи беше прекратена с един месец предсрочно, след като Германия постави областите Варна и Добрич в забранителния списък за пътувания заради увеличения брой на заразени с Covid-19. В районите на тези градове се намират и по-големите български курорти, разпознаваеми от немските туристи. Според туроператорите прогнозата и за следващото лято не е оптимистична, защото записвания за сезон 2021 все още няма.

Детската градина в село Бояджик остава затворена
Причината детското заведение да не работи и през следващата седмица са установените случаи на коронавирус в селото и осемте новозаразени в Ямболска област, научи кореспондентът на БНР Даниела Костова. „Два са положителните случаи, заради които се налага да се преустанови работата, тъй като имат контактни малки деца”, каза кметът на община Тунджа Георги Георгиев. Изследванията на децата са отрицателни.

Остава кадровият проблем в добричката болница
Близо десет лекари и медицински персонал в Многопрофилната болница в Добрич са заразени с Covid-19. Един от лекарите е пулмолог и това допълнително затруднява лечението на пациентите с коронавирусна инфекция. Другият щатен пулмолог пък е в отпуск. Кадровият проблем в болницата остава огромен, но новото ръководство е решено да търси начини за връщането на напусналите и за повторното разкриване на Инфекциозното отделение, съобщава кореспондентът на БНР в града.

Напрегната, но под контрол е обстановката в Спешната помощ в Пазарджик
Почти половината от персонала е под карантина, а техните места попълват медици от областта. При последните изследвания на медицинския състав заразените с коронавирус се оказаха 11, в края на миналия месец от Covid-19 почина шофьор на линейка. Засега Центърът за спешна медицинска помощ се справя със собствени сили. Обстановката е напрегната и динамична, но под контрол, каза директорът на областния център д-р Борис Манев. Заради проявената солидарност от страна на медицинските екипи в областта засега не се налага принудително прекратяване на отпуски. Лекарите очакват усложняване на обстановката през есента, и препоръчват съблюдаване на дисциплина и дезинфекция.Още по темата – ТУК.

Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.

Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България

Съставил: Диана Цанкова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България днес - 3 юни 2024 г.

Пъстроцветна е първата за месец юни „България днес“. В днешната програма ще говорим за „умиращите“ български села и „протестът“ на един млад човек срещу тенденциите. Ще ви разкажем за нов и нетипичен подход в борбата срещу горските пожари,..

публикувано на 03.06.24 в 19:00

България днес - 31 май 2024 г.

В последния ден от месец май за тази година в „България днес“ правим мост между децата и българската просвета и история. Ще ви разкажем за добрия пример от едно малко българско градче при отглеждането на най-малките. Ще похвалим заслужено..

публикувано на 31.05.24 в 19:00

България днес - 30 май 2024 г.

В „България днес“ на 30 май разговаряме с историка Петър Стоянович за фигурата на цар Фердинанд в българската история ден след като тленните останки на българския монарх бяха пренесени в България. Представяме ви проф. Рикардо Пикио, италиански славист и..

публикувано на 30.05.24 в 19:00