Удължават извънредната епидемична обстановка
На 26 август Министерството на здравеопазването внася в Министерския съвет Доклад за удължаване на извънредната епидемична обстановка, съобщи във Варна ресорният министър проф. д-р Костадин Ангелов. В последните две седмици, в сравнение с предходните, заболеваемостта в България намалява. Ако тенденцията се задържи, няма да има засилване на мерките, тъй като здравната система ще понесе натоварването, подчерта Ангелов. Министърът определи като грозна лъжа твърденията, че носенето на маски навън отново ще стане задължително.
Новите случаи на Covid-19 в България са 99
Според данните на Единния информационен портал, за последното денонощие 2,76 % от направените 3588 PCR тестове са дали положителен резултат. Излекуваните са 159 души, а 18 болни са загубили битката с вируса. В лечебни заведения с коронавирусна инфекция са 714 пациенти, като 65 от тях са в интензивни отделения. От началото на пандемията в България са направени 374 374 PCR изследвания. От тях положителни са били 15 386, или 4.11%.
Заради пандемията, културата, спортът и развлеченията са най-губещи, през юли
През юли, 44.6% от фирмите от сферите на културата, спорта и развлеченията са регистрирали намаление в приходите, в сравнение с юни 2020 г. Това показва изследване на Националния статистически институт за състоянието на икономиката в условията на пандемията. В индустрията спад бележат 37.6% от компаниите, а в търговията, транспорта и ресторантьорството, както и в строителството приходите намаляват с 32.8%. При фирмите, които се занимават с недвижими имоти загубите са 21,2%.
Външно министерство подкрепя протестите на българските превозвачи
Министерството на външните работи подкрепя справедливите искания на българските превозвачи за възстановяване на свободното движение на хора и стоки през граничния пункт Илинден-Ексохи. В позиция на министерството се казва, че затварянето от 22 юли на ГКПП „Илинден-Екзохи“ има негативен ефект върху бизнеса и от двете страни на границата и нарушава правото на свободно придвижване на хора и стоки в ЕС. През последните седмици разпространението на Covid-19 в България е намаляло значително за разлика от епидемиологичната обстановка в Гърция, където заразата бележи ръст, се казва още в позицията на МВнР.
Учителите не подкрепят дистанционното обучение
Повечето учители (82%) искат редовен учебен процес от 15 септември. Едва 13% са за обучение в електронна среда и 6% приемат хибридно преподаване, сочи анкета на Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Срещу хибридното преподаване са 55%, а 36 % са заявили, че биха го направили, но ще им е много трудно. Според 81 на сто от педагозите изборът за дистанционно обучение не трябва да се определя от родителите, а 15% от тях смятат, че е демократично родителите да имат думата. 81% са готови да протестират, ако ги задължат да преподават двойно - в класните стаи и в интернет за дистанционно обучаваните.
В кризата гражданите и фирмите увеличават спестяванията си
В края на юли 2020 г. депозитите на неправителствения сектор са 44.94 млрд. евро. Сумата е 79.1 на сто от БВП. Годишното увеличение на депозитите е с 8.4%, съобщи Българската народна банка. Депозитите на нефинансовите предприятия са 13.59 млрд. евро. в края на юли 2020 г. В сравнение със същия месец на 2019 г. те се увеличават с 10%. Финансовите предприятия са увеличили депозитите си с 8.9 на сто и достигат 1.95 млрд. евро. Спестяванията на домакинства и нетърговски организации, обслужващи домакинствата, са 29.40 млрд. евро или 51.8 на сто от БВП, като на годишна база се увеличават със 7.7%. Кредитите за домакинствата също нарастват – със 7,7% спрямо миналата година и са 12.67 млрд. евро или 22.3 на сто от БВП.
Всичко по-важно за Covid-19 на български език можете да проследите и в специалната секция на БНР по въпросите на коронавируса.
Актуална информация за коронавируса и мерките в България ще откриете на още девет езика – в чуждоезиковите секции на уебсайта на Радио България.
В навечерието на парламентарни избори на 27 октомври, които се надяваме да родят стабилно управление на държавата ни, в "България днес" ви предлагаме мнения на млади хора за политиката и избирателната активност у нас. От Здравка Момчева узнаваме..
В "България днес" на 24 октомври Иво Иванов разговаря с доц. Спас Ташев от БАН за различните демографски процеси в контекста на изненадващата констатация на Министерския съвет, че за първи път от 38 години в България..
„България днес“ в средата на работната седмица предлага отново пъстър и разнообразен поглед към родината. Ще започнем искрено и лично за сметките в държавния бюджет за 2025 година. След това ще погледнем към радостите и страстите на българите в Албания и..
На 28 ноември в „България днес“ ви предлагаме анкета с българите в Лондон – какво мислят за..