Какво е да си чужденец в България? С какви предизвикателства се сблъскват постоянно пребиваващите у нас чуждоземци, какво им липсва от родната им култура и как се адаптират към българската реалност? През изтеклата непредвидима 2020-та, репортерите на Радио България ви срещнаха с интересни личности от различни краища на света, избрали да живеят, да работят или да учат в страната ни.
В годината, когато светът беше разтърсен от пандемията с Covid-19, България остана привлекателна дестинация за млади хора, желаещи да трупат знания в университетите ни. И докато преди време в тях учеха предимно младежи от съседните Гърция и Турция, сега чуждите студенти са с по-разнороден състав – тенденция, която остана постоянна дори през проблематичната 2020 г. И всички те споделят любовта си към България.
Но основната пречка, с която се сблъскват, поне в началото, е езиковата бариера. Проблем, пред който се изправя и Серджо Оливейра от Ангола. Той учи във Висшето военноморско училище във Върна и е у нас от три години. Но първата му година е била за подготовка по български език. Серджо харесва България, но признава, че тук климатът е …студен за хора от Африка. Иначе е доволен от университета си. Живее в общежитие, заедно с други негови сънародници, а по време на локдауна учи дистанционно. Твърди, че единственото нещо, което му липсва в България е семейството. Вижте повече - ТУК.
Първият й допир със снега – това е най-силното преживяване на Рита Санчес у нас. Тя е от Филипините, пристига тук преди две години, заедно с мъжа си. Живее в Козлодуй и се е преименувала на Филипина Йорданова, защото е единствената филипинка в града. Създава свой влог, в който споделя културния си сблъсък у нас. Непрекъснато сравнява нейната азиатска култура с българските нрави и стига до извода, че сме по-освободени и независими от сънародниците й. Но не й харесва, че българите са черногледи и само се оплакват. Затова пък обожава нашата кухня. Усвоила е до съвършенство тънкостите на типични нашенски ястия, като баница, лютеница, кюфтета и кисело мляко. Прочетете интервюто с Рита Санчес ТУК.
През изтеклата година Радио България ви срещна с един нестандартен нидерландец. 28 -годишният Леон де Лю е влюбен в страната ни. Пристига тук преди 6 години. Днес той работи в София и говори чудесен български език. А всеки свободен миг използва, за да пътува сам из България. Неговият YouTube канал, в който разказва за живота си у нас, има голям успех. Обожава изоставените места в планините ни – разпилени сред чукарите стари махали, рушащи се сгради, обезлюдени села. В тях младият Леон открива меланхолична красота. И споделя, че в България изпитва неземно чувство. Вижте повече в материала ни за нидерланския влогър Леон.
Лесно ли е да зарежеш предишния си живот, за да последваш мечтите си в България? Оказва се, че не! Но си струва, смята чилиецът Даниел Монтилио. Той живее във Варна от 15 години, заедно със семейството си, научил е български и помага на своите „събратя по съдба“ чрез основаната от него платформа. Смята, че основните спънки пред чужденците у нас, са бюрокрацията и двойният стандарт. Но и Даниел недоумява, защо българите са недоволни от страната си. За него България е, място в което можеш да се радваш на спокоен семеен живот, да работиш това, което ти харесва и да си в хармония със себе си и околните. Чуйте го – ТУК.
Съставил: Венета Николова
Снимки: архив, Рита Санчес, Леон де Лю, Даниел Монтилио
Стефан, Ана и Александър Петрови дариха на Отделението по неонатология в УМБАЛ Бургас апаратура за 72 000 лв. Част от средствата са събрани на юбилея на Стефан Петров, който пожелал гостите да не му подаряват подаръци, а да подкрепят..
Година на политическа нестабилност и противопоставяния не толкова на идеи за излизане от дългогодишния властови ребус, в който се намира България, а на лично его и собствени сметки. Така изглеждаше 2024 година в политически план. Като резултат от..
Протокол за сътрудничество и обмен между Министерствата на образованието и науката в България и Украйна за 4 учебни години до 2028-а бе подписан във видеоконферентен режим. С подписите си министрите Галин Цоков и Оксен Лисовий уреждат обучението на..
На 10 януари поглеждаме от върха на алпийския ски подиум с емоцията на един шампион – Алберт Попов. След това отскачаме на приятна среща в центъра на..
Румъния става най-големият производител на природен газ в ЕС Румъния е била най-големият производител на природен газ в ЕС през 2024 г., а от..
В събота, 11 януари, ще нахлува студен въздух. Ще е облачно. Валежи от дъжд ще има в източните райони и Горнотракийската низина. В Лудогорието и..