Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Незабравими срещи 2020: България през погледа на чужденците

Снимка: архив

Какво е да си чужденец в България? С какви предизвикателства се сблъскват постоянно пребиваващите у нас чуждоземци, какво им липсва от родната им култура и как се адаптират към българската реалност? През изтеклата непредвидима 2020-та, репортерите на Радио България ви срещнаха с интересни личности от различни краища на света, избрали да живеят, да работят или да учат в страната ни.

В годината, когато светът беше разтърсен от пандемията с Covid-19, България остана привлекателна дестинация за млади хора, желаещи да трупат знания в университетите ни. И докато преди време в тях учеха предимно младежи от съседните Гърция и Турция, сега чуждите студенти са с по-разнороден състав – тенденция, която остана постоянна дори през проблематичната 2020 г. И всички те споделят любовта си към България.

Но основната пречка, с която се сблъскват, поне в началото, е езиковата бариера. Проблем, пред който се изправя и Серджо Оливейра от Ангола. Той учи във Висшето военноморско училище във Върна и е у нас от три години. Но първата му година е била за подготовка по български език. Серджо харесва България, но признава, че тук климатът е …студен за хора от Африка. Иначе е доволен от университета си. Живее в общежитие, заедно с други негови сънародници, а по време на локдауна учи дистанционно. Твърди, че единственото нещо, което му липсва в България е семейството. Вижте повече - ТУК.

Първият й допир със снега – това е най-силното преживяване на Рита Санчес у нас. Тя е от Филипините, пристига тук преди две години, заедно с мъжа си. Живее в Козлодуй и се е преименувала на Филипина Йорданова, защото е единствената филипинка в града. Създава свой влог, в който споделя културния си сблъсък у нас. Непрекъснато сравнява нейната азиатска култура с българските нрави и стига до извода, че сме по-освободени и независими от сънародниците й. Но не й харесва, че българите са черногледи и само се оплакват. Затова пък обожава нашата кухня. Усвоила е до съвършенство тънкостите на типични нашенски ястия, като баница, лютеница, кюфтета и кисело мляко. Прочетете интервюто с Рита Санчес ТУК.

През изтеклата година Радио България ви срещна с един нестандартен нидерландец. 28 -годишният Леон де Лю е влюбен в страната ни. Пристига тук преди 6 години. Днес той работи в София и говори чудесен български език. А всеки свободен миг използва, за да пътува сам из България. Неговият YouTube канал, в който разказва за живота си у нас, има голям успех. Обожава изоставените места в планините ни – разпилени сред чукарите стари махали, рушащи се сгради, обезлюдени села. В тях младият Леон открива меланхолична красота. И споделя, че в България изпитва неземно чувство. Вижте повече в материала ни за нидерланския влогър Леон.

Лесно ли е да зарежеш предишния си живот, за да последваш мечтите си в България? Оказва се, че не! Но си струва, смята чилиецът Даниел Монтилио. Той живее във Варна от 15 години, заедно със семейството си, научил е български и помага на своите „събратя по съдба“ чрез основаната от него платформа. Смята, че основните спънки пред  чужденците у нас, са бюрокрацията и двойният стандарт. Но и Даниел недоумява, защо българите са недоволни от страната си. За него България е, място в което можеш да се радваш на спокоен семеен живот, да работиш това, което ти харесва и да си в хармония със себе си и околните. Чуйте го – ТУК

Съставил: Венета Николова

Снимки: архив, Рита Санчес, Леон де Лю, Даниел Монтилио



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Служебният министър на вътрешните работи Калин Стоянов (в центъра) дава брифинг в село Гара Елин Пелин за взривовете в складовете за пиротехнически средства - 28 юли 2024 г.

Заради пожар в минно поле на границата с Гърция се чака самолетна помощ от ЕС

България е задвижила механизма за гражданска защита на ЕС и иска самолет за гасене на пожара на българо-гръцката граница, съобщи вътрешният министър Калин Стоянов. За съжаление, пожарът в планината Славянка навлиза в част от българската територия и то..

публикувано на 28.07.24 в 16:32

60 метрова трапеза сближи съседи и столичани в София

„Донеси храна. Опознай съседа", под това мото община „Оборище“ организира „Голямата маса“. В събота общата трапеза затвори за коли централната столична улица „Екзарх Йосиф“. Опънатата 60 метрова маса събра съседи, но също гости и туристи. Край масата с..

публикувано на 28.07.24 в 15:41

Български момичета спечелиха медали на Европейската олимпиада по информатика

С 3 медала и почетна грамота се окичи българският национален отбор по информатика на четвъртата Европейска олимпиада по информатика за момичета. Надпреварата се проведе от 21 до 27 юли 2024 г. във Велдховен, Нидерландия, съобщи ръководителят на отбора..

публикувано на 28.07.24 в 14:14