Прекрасната традиция да си подаряваме бяло-червен амулет за здраве в първия мартенски ден е жива навсякъде, където има българи. В "България днес" ще се разходим из работилничките за мартенички по света, ще чуете каква бе атмосферата при децата от Първото българско училище "Васил Левски" в Лас Вегас, а също и в българската детска градина в Братислава. Етнологът д-р Иглика Мишкова разказва за забраните, които е трябвало да спазват жените при изработването на мартеница и кога амулетът е напълно готов да изпълнява своята предпазна функция. С поглед към предстоящия Национален празник, ще ви информираме за събития при сънародниците в Люксембург, Лондон, Рим и Западния бряг на САЩ. Водещ на броя е Елена Каркаланова. Честита Баба Марта!
01:37 - Новини
08:26 - Времето у нас и по света
14:22 - Българи по целия свят изработиха красиви мартеници - символ на зараждащия се живот
16:14 - За символиката на усуканите бели и червени конци, защо мартеница не се изхвърля и как да гадаем по мартеници… разказва д-р Иглика Мишкова от Института по етнология и фолклористика при БАН
36:58 - По съседски – събития от Балканите
45:51 - Специален поздрав за Първи март ни отправят малчуганите от трета група на българската детска градина в Братислава
50:34 - Българите по света се готвят за Националния празник на България:
60:00 - Песен на деня: "Високо", изп. Спектрум
Очаквайте "България днес" всеки ден от понеделник до петък, в 19:00 часа на уеб сайта на "Радио България", както и в подкаст платформата на БНР -"Бинар"Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст у нас?- за всичко това ще говорим в „България днес“ на 19 ноември. И още – колко щедри са били..
Започваме новата работна седмица с истории за българската демокрация – преди и сега. Колко различни са лозунгите от първия свободен митинг в страната ни преди 35 години и днешните искания на гражданското общество?..
В "България днес" на 15 ноември ще разберем какви "неразказани истории на българите" във Франция откриха възпитаниците на българските училища "Кирил и Методий" в Париж и "Надежда" в градовете Сен Назер и Рен. Доц. Спас Ташев от БАН ще ни каже в кои..
Накъде върви българската икономика? Продължава ли икономическата сегрегация на отделни райони в страната ни и къде наблюдаваме най-голям механичен прираст..