Eмисия новини
от часа

Një disident rus bëri thirrje para BNR-së të flitet më shumë për atë që po ndodh në Rusi

Autoriteteve ruse nuk janë për t'u besuar, ata gënjejnë vazhdimisht, tha për BNR nga Lituania Mika Golubovski, një redaktor në faqen e internetit të opozitës ruse Mediazona. “Sa i përket rrethanave specifike rreth vdekjes së Aleksei Navalni, ne të..

19.02.24 09:41 |

151 vjet nga vdekja e Vasill Levskit

Më 19 shkurt mbushen 151 vjet nga vdekja e Vasill Levskit. Të shumta janë veprat popullore kushtuar Apostullit të Lirisë Bullgare. Në fondin e pasur të Radios Kombëtare Bullgare (BNR) ruhen një sërë këngësh të cilat na e mbajnë të gjallë..

19.02.24 05:05 |

Radio Bullgaria - misioni vazhdon

88 vjet pas transmetimeve të para të radios bullgare jashtë vendit dhe 87 vjet pas hyrjes masive të programeve në gjuhë të huaj në median e parë elektronike në vendin tonë, edhe sot ekipi i Radio Bullgarisë vazhdon misionin e tij për ndërtimin e..

16.02.24 16:02 |
Radioja Kombëtare Bullgare

BNR e vë fillimin e një serie audio vizuale për nxënës

Duke filluar nga muaji tjetër, Radioja Kombëtare Bullgare (BNR) planifikon të zhvillojë dy seri të reja audio-vizuale që synojnë audiencën e shkollës, njoftoi Ivo Todorov, Drejtor i Drejtorisë së Programeve Digjitale të Radios Kombëtare Bullgare gjatë..

15.02.24 18:11 |

Radio-teatri nuk i përket të shkuarës në botën digjitale

"Me ardhjen e radios, u shfaq një lloj i ri vepre - shfaqja në radio, shfaqja dëgjimore, siç e quajnë disa... Për shkrimtarin modern hapet një fushë krijuese në të cilën ai mund të shfaqë si dhunti, ashtu edhe zgjuarsi dhe mendjemprehtësi, të..

13.02.24 07:05 |

Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare prezanton sekretet e tamburasë

Një festë e vërtetë i pret adhuruesit e folklorit bullgar më 8 shkurt , kur Orkestra e Muzikës Popullore e Radios Kombëtare Bullgare (BNR) me dirigjent Dimitër Hristov do të prezantojë edicionin e katërt të projektit "Sekretet e veglave popullore..

07.02.24 08:35 |
Boris Mashallov

110 vjet nga lindja e këngëtarit të madh popullor Boris Mashallov

Sot festojmë 110 vjetorin e lindjes së këngëtarit të madh popullor bullgar Boris Mashallov, i njohur për interpretimet e tij kryesisht të këngëve nga krahina folklorike veriore. Ai ka lindur në qytetin Sevlievo, Bullgari Qendrore, në vitin..

30.01.24 06:05 |

Një lutje për të vdekurit dhe ceremoni e bekimit të ujit për shëndet u kryen në kishën e BNR-së

Peshkopi Polikarp i Bellogradçikut mbajti një lutje përkujtimore dhe u mbajt një ceremoni e bekimit të ujit të shenjtë për shëndet në kishën "Shën Gjon Gojarti" në oborrin e Radios Kombëtare Bullgare (BNR). Kështu përfundoi kremtimi i 89-vjetorit..

26.01.24 16:56 |

Radioja Kombëtare Bullgare shpërndau çmimet e saj vjetore të gazetarisë

Radioja Kombëtare Bullgare shpërndau çmimet e saj vjetore të gazetarisë "Bashkësitë bullgare jashtë vendit dëgjojnë Radio Bullgarinë me shumë interes," tha nënpresidentja Ilijana Jotova. Në ditën që feston 89 vjetorin e krijimit..

25.01.24 22:44 |
Çavdar Arnaudov

Çavdar Arnaudov: Në Radio Bullgaria, pata fatin të punoja me përkthyesit më të mirë nga dhe në frëngjisht

Radio Bullgaria në formën e saj origjinale u shfaq një vit e një muaj pas krijimit të Radios Bullgare, në atë kohë Radio Sofja. Radio Bullgaria që në fillimet e saj paraqet një imazh të ndryshëm dhe autentik të vendit tonë dhe në këtë rol të rëndësishëm..

25.01.24 07:30 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна