Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Kartolinat e reja QSL të BNR-së për vitin 2024 tashmë janë fakt!

Foto: Desisllava Semkovska

Përshëndetje te dashur miq!

Kemi kënaqësinë t'ju informojmë se me bashkëpunimin e Ministrisë së Turizmit të Republikës së Bullgarisë tashmë janë bërë fakt kartolinat QSL të Radios Kombëtare Bullgare (BNR) për vitin 2024. Dy seritë e reja titullohen "Bukuria e Bullgarisë".

Me serinë prej 6 kartolinash konfirmohet dëgjimi i programeve të "Radio Bullgarisë" në të gjitha gjuhët.

Për të marrë këtë seri, duhet të na dërgoni raporte që tregojnë datën dhe gjuhën e programit të dëgjuar, si dhe detajet e përmbajtjes së tij. QSL dërgohet pas marrjes së numrit të kërkuar të raporteve, pavarësisht nga gjuha në të cilën janë dëgjuar programet në faqen tonë.

Për kartolinën QSL Nr.1 – 3 raporte për janarin dhe 3 raporte për shkurtin

Për kartolinën QSL Nr. 2 – 3 raporte për marsin dhe 3 raporte për prillin

Për kartolinën QSL Nr. 3 – 3 raporte për majin dhe 3 raporte për qershorin

Për kartolinën QSL Nr. 4 – 3 raporte për korrikun dhe 3 raporte për gushtin

Për kartolinën QSL Nr. 5 – 3 raporte për shtatorin dhe 3 raporte për tetorin

Për kartolinën QSL Nr. 6 – 3 raporte për nëntorin dhe 3 raporte për dhjetorin


Me serinë prej 12 kartolinash konfirmohen të gjitha sinjalet e dëgjuara në transmetimin e Radios Kombëtare Bullgare ("Horizonti", "Hristo Botev", stacionet regjionale dhe transmetimet e "Radio Bullgarisë" – programet në gjuhë të huaja).

Për t’i marrë këto kartolina, duhet të na dërgoni një raport që tregon datën, kohën dhe frekuencat e transmetimit që keni dëgjuar, si dhe detajet e përmbajtjes së tij dhe cilësinë e sinjalit.


Raportet mund të dërgohen në: reception.report@bnr.bg, ose në adresën postare: Bulgaria, Sofia, Blvd "Dragan Tsankov" 4, BNR, Desislava Semkovska

Ja se çfarë shkruhet në kartolinat e “Radio Bullgarisë” për këtë vit:

QSL 1 – Magjia e Rezervatit Arkitekturor Historik Bozhenci


QSL 2 – Ura e Djallit në Ardino


QSL 3 – Meandrat e lumit Arda


QSL 4 – Piramidat e Mellnikut


QSL 5 – Kishëza "Ngjitja e Zotit në Qiell” në Rodope


QSL 6 – Kisha e zhytur në liqenin artificial Zhrebçevo

Seria prej 12 kartolinash do t'ju befasojë me vende të bukura, pak të njohura dhe tërheqëse në Bullgari!

Lexoni më tepër:

Foto: Desisllava Semkovska

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Vesella MançevaПоследвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bullgaria sot – 17 maj 2024

Në këtë program më parë mund të dëgjoni lajmet e ditës. Në rubriken Shoqëri do te flasim ne lidhje me fenomenin burnout (lodhjes fizike dhe mendore). Në rubriken Kënga e ditës do të dëgjoni këngën “Dy zemra” nga Kris Gran. Ju urojmë minuta të këndshme!..

botuar më 24-05-17 3.00.MD

Bullgaria sot – 16 maj 2024

Në këtë program më parë mund të dëgjoni lajmet e ditës. Në rubrikën e përditshme “Kënga e ditës” do të dëgjoni një interpretim të formacionit “Fondacioni”, i cili është duke bërë një turne në SHBA-në. Ju urojmë minuta të këndshme!..

botuar më 24-05-16 3.00.MD

Bullgaria sot – 15 maj 2024

Në këtë program më parë mund të dëgjoni lajmet e ditës. Në rubriken Kënga e ditës do të dëgjoni këngën “Brazzy People” në ekzekutim të Big Bendit të BNR-së me dirigjent Angell Zaberski. Ju urojmë minuta të këndshme! • 01:39 - Lajme  •09:59 -..

botuar më 24-05-15 3.00.MD