Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

“Liruar” – humor veror me Innerglow

Foto: Innerglow

Me këngën e tyre “Liruar” Trioja Innerglow ishte ndër finalistët në edicionin e 55-të të sivjetshëm të Konkursit “Pranvera” të BNR-së. Ideja për të lindi më herët dhe duke kuptuar se tingëllon e këndshme, Todor Kovaçev, Petër Zhelev dhe Matej Hristoskov vendosën ta prezantojnë në fillim të verës. Kjo përkoi me konkursin e BNR-së “Pranvera”, ku kënga ishte premiera e saj në koncertin që shoqëroi ceremoninë e ndarjes së çmimeve.

Ndryshe nga procesi i zakonshëm i krijimit të këngëve nga grupi Innerglow, këtë herë muzika dhe teksti u krijuan pothuajse së bashku dhe ishin në bullgarisht që në fillim. Dhe megjithëse kjo është vetëm kënga e tyre e tretë në bullgarisht, gjërat ndodhën krejt natyrshëm. Todor Kovaçev - frontmeni i grupit dhe autori i tekstit - ndan:

“Ideja filloi nga unë, por siç ndodh gjithmonë me ne, gjërat më pas u bashkuan në një energji të përbashkët krijuese, në një ngarkesë krijuese. Ishte në fund të verës së kaluar. Është mirë që të gjithë ne në grup e mbajmë atë atmosferë tani, dhe ende ndjehemi sikur kënga është diçka shumë e re për ne”.

Vera e Trios Todor, Matej dhe Metër i kushtohet prezantimit në festivale, ndërsa në vjeshtë presin regjistrimin e këngëve të reja, në të cilat premtojnë një bashkëpunim befasues.

Përgatiti në shqip dhe publikoi: Svetllana Dimitrova

Foto: Innerglow 
Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

"Mbetu"– një këngë me një video shumëngjyrëshe

Atazar (shqiptohet АтазАр), Kris V (shqiptohet Kris Vi) dhe këngëtarja Aleksandra Ivanova prezantuan këngën e tyre të përbashkët "Mbetu" me një video shumëngjyrëshe që na transferon në bregdet. Aleksandra i bashkohet për herë të parë ekipit të Atanas..

botuar më 24-07-22 8.10.PD

"Xhaz nën yje" në Kamen Brjag

Shkëmbinjtë mbi fshatin Kamen Brjag, jo shumë larg qytetit tonë bregdetar të Kavarnës, për të dhjetën herë bëhen skena e Festivalit "Xhaz nën Yje". Këtë vit eventi zhvillohet më 19 dhe 20 korrik. Natën e parë adhuruesit e xhazit shijuan..

botuar më 24-07-20 7.15.PD
Керана и космонавтите

"Kaq mundem"

Për të pestin vit radhazi, Sofia Summer Fest - festivali veror i Sofjes - do të ofrojë përjetime të paharrueshme në kulmin e verës. Në Parkun e Jugut, në 30 ditët më të nxehta të sezonit, banorët dhe mysafirët e kryeqytetit do të kenë mundësinë të..

botuar më 24-07-17 1.25.MD