Eмисия новини
от 09.00 часа
Rumen Radev (majtas) dhe Geoffrey Pyatt

Presidenti Rumen Radev mori pjesë në takimin e formatit "Tre Detet"

Presidenti Rumen Radev dhe Ndihmës Sekretari i Shtetit i SHBA Geoffrey Pyatt diskutuan perspektivat për zhvillimin e energjisë në Evropën Juglindore. Gjatë samitit të nëntë të Iniciativës "Tre Detet" në kryeqytetin e Lituanisë Vilnius, Radev dhe Paiott..

12.04.24 08:59 |

Bullgaria iu bashkua deklaratës nga Tirana për ndihmën ndaj Ukrainës

Në samitin Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë, u miratua një deklaratë që i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar të rrisë mbështetjen për Ukrainën. Deklaratës iu bashkuan kryeministri Nikollaj Denkov, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, presidentja..

29.02.24 09:41 |
Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev do të jetë për një vizitë zyrtare në Kosovë

Më 22 dhe 23 dhjetor, kreu i shtetit Rumen Radev do të bëjë një vizitë zyrtare në Republikën e Kosovës me ftesë të Presidentes Vjosa Osmani-Sadriu. Në fokus të vizitës do të jetë zhvillimi dhe thellimi i marrëdhënieve dypalëshe, bashkëpunimi në fusha..

22.12.23 06:45 |

Bullgaria do të zhvillojë një strategji të re kombëtare të politikës së jashtme

Të gjithë së bashku mund ta bëjmë Bullgarinë një faktor stabiliteti dhe sigurie në Evropën Juglindore, një faktor rritjeje dhe një lider rajonal të inovacionit, tha zëvendëskryeministrja dhe ministrja e jashtme Maria Gabriel para konferencës "Strategjia..

04.12.23 17:15 |

Ka interes për shitjen e rafinerisë “Lukoil” Burgas

Presioni i shtuar i qeverisë bullgare ndaj kompanive ruse bëri që “Lukoil” të nisë një procedurë për shitjen e rafinerisë së naftës në Burgas, tha për “Financial Times” ministri bullgar i financave Asen Vasilev. Tashmë ka “shenja interesi” nga një..

18.10.23 10:22 |

Lufta në Ukrainë mund të shkaktojë procese destabilizimi në Ballkan

Konektiviteti rajonal, lëvizshmëria ushtarake dhe kërcënimet e mundshme për rajonin janë temat që mblodhën në Sofje shefat e mbrojtjes nga vendet e Ballkanit. Në fjalimin e tij në hapjen e konferencës së 16-të vjetore të shefave të mbrojtjes nga..

18.05.23 12:21 |

Vihet në shfrytëzim lidhja e gazit Greqi – Bullgari

Më 1 tetor Presidenti Rumen Radev është mikëpritës i ceremonisë së vënies në punë zyrtare të lidhjes ndërsistemore të gazit Greqi - Bullgari. Veprimtaria mbahet në Pallatin Kombëtar të Kulturës në Sofje. Ndërlidhja e gazit Greqi - Bullgari..

01.10.22 10:05 |

Mike Pompeo: Bullgaria mund të bëhet një qendër energjetike për Evropën Juglindore

Bullgaria mund të bëhet qendra energjetike e Evropës Juglindore, tha ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo në një leksion në Sofje. Ai denoncoi agresionin rus në Ukrainë dhe akuzoi Perëndimin, duke përfshirë administratën e Joe Biden, se..

31.08.22 15:23 |

Bullgaria do të jetë një qendër ballkanike për ruajtjen e antikiteteve arkitekturore

Bullgaria do të jetë një qendër rajonale për ruajtjen e trashëgimisë kulturore në Evropën Juglindore, njoftoi Instituti Kombëtar për Trashëgiminë Kulturore të Paluajtshme. Në shtator pritet krijimi i një grupi pune, i cili do të nisë integrimin në..

06.07.22 13:39 |

Forumi Ekonomik i Sofjes fokusohet në çështje të rëndësishme gjeopolitike dhe ekonomike

Forumi Ekonomik i Delfi dhe Qendra për Strategji Liberale organizojnë sot në kryeqytetin bullgar Forumin Ekonomik III të Sofjes, transmeton BTA. Veprimtaria, e cila synon të krijojë një platformë të gjerë për dialog dhe komunikim, fokusohet në..

21.06.22 09:11 |
Всички новини: днес | вчера

Горещи теми

Войната в Украйна