Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Bullgaria iu bashkua deklaratës nga Tirana për ndihmën ndaj Ukrainës

Foto: EPA/BGNES

Në samitin Ukrainë-Evropa Juglindore në Tiranë, u miratua një deklaratë që i bën thirrje komunitetit ndërkombëtar të rrisë mbështetjen për Ukrainën. Deklaratës iu bashkuan kryeministri Nikollaj Denkov, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, presidentja e Moldavisë Maja Sandu, presidenti i Malit të Zi Jakov Millatoviç, presidenti i Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç, presidenti i Ukrainës Vollodimir Zelenskii, kryeministri i Shqipëria Edi Rama, presidentja e Këshillit të Ministrave të Bosnjë-Hercegovinës Borjana Krishto, kryeministri i Kroacisë Andrej Plenkoviç dhe kryeministri i Rumanisë Jon-Marçell Çollaku. Nënshkruesit zotohen për mbështetje të palëkundur për pavarësinë, integritetin territorial dhe paqen e qëndrueshme të Ukrainës në përputhje me Hartën e OKB-së dhe Formulën e Paqes në Ukrainë, transmeton BGNES. Kryetarët e 19 parlamenteve në vendet evropiane, përfshirë Rosen Zheljazkov, i kërkuan kryetarit republikan të Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA, Majk Xhonsën, të avancojë paketën e ndihmës prej 60 miliardë dollarësh për Ukrainën, njoftoi AFP, cituar nga BGNES.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Bullgaria ka mbështetjen italiane për anëtarësimin e plotë në Shengen

Bullgaria ka mbështetjen italiane për anëtarësimin e plotë në Shengen Presidenti italian Sergio Mattarella deklaroi mbështetjen e Romës për anëtarësimin e plotë të Bullgarisë në Shengen. Me ftesë të kreut të shtetit Rumen Radev, Mattarella..

botuar më 24-04-18 9.48.PD

Bullgaria dënoi sulmin e 14 prillit ndaj Izraelit dhe bëri thirrje për përmbajtje

Ambasadori i Iranit në Bullgari, Alireza Irvash, u thirr në një takim në Ministrinë e Punëve të Jashtme më 16 prill 2024 për shkak të sulmit të Iranit ndaj Izraelit më 14 prill 2024. Gergana Karaxhova, Drejtore e Përgjithshme në “Çështjet Politike”..

botuar më 24-04-18 9.11.PD

Sot festojmë Ditën Botërore të Radio Amatorëve

Më 18 prill festojmë Ditën Botërore të Radio Amatorëve. Në këtë datë në vitin 1925, u themelua Organizata Ndërkombëtare e Radio Amatorëve IARU. Në Bullgari, nisja e lëvizjes së organizuar të radio amatorëve u hodh në vitin 1926, kur u mblodhën 38..

botuar më 24-04-18 8.25.PD