Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Mike Pompeo: Bullgaria mund të bëhet një qendër energjetike për Evropën Juglindore

Foto: arkiv

Bullgaria mund të bëhet qendra energjetike e Evropës Juglindore, tha ish-Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo në një leksion në Sofje. Ai denoncoi agresionin rus në Ukrainë dhe akuzoi Perëndimin, duke përfshirë administratën e Joe Biden, se nuk i furnizon Kievit armë të mjaftueshme për ta fituar luftën më shpejt. Arma më e fortë e Moskës janë furnizimet energjetike, beson gjithashtu diplomati amerikan, sipas të cilit Evropa duhet të çlirohet nga furnizimet ruse dhe të mbështetet në burimet e veta. Është në këtë kuptim që Pompeo sheh një mundësi për zhvillimin e potencialit energjetik bullgar, njoftoi gazetarja e BNR Marta Mladenova. Ish-sekretari i shtetit bëri thirrje gjithashtu për rimëkëmbjen e minierave shist, që sipas tij është një hap i rëndësishëm drejt burimeve më të gjelbra të energjisë.

Pompeo ndodhet në Bullgari me ftesë të Kryetarit të Konfederatës së Punëdhënësve dhe Industrialistëve në Bullgari Kirill Domusçiev.


Më shumë nga rubrika

KQZ: Makinat e votimit do të dërgohen jashtë vendit në kohë

Nuk ka rrezik që makinat që do të përdoren për të votuar në zgjedhjet parlamentare të 2 prillit të mos arrijnë në kohë në komisionet seksionale zgjedhore jashtë vendit, tha në një konferencë për media zëdhënësja e KQZ-së, Rosica Mateva. Më herët..

botuar më 23-03-23 4.06.MD

Një për qind ndan forcat e para dhe të dyta politike

Pesë apo gjashtë forca politike do të hyjnë në parlamentin e ardhshëm, parashikon Qendra për Analizë dhe Marketing. Sipas sondazhit, koalicioni "Po e vazhdojmë ndryshimin-Bullgaria Demokratike" merr miratimin më të madh me 25.7%, i dyti është koalicioni..

botuar më 23-03-23 3.31.MD
Rumen Radev

Bullgaria do të prodhojë predha për partnerët e BE-së

Bullgaria nuk merr pjesë në dërgimin e përbashkët të predhave në Ukrainë së bashku me 9 vende të tjera, tha presidenti Rumen Radev në Bruksel para samitit të BE-së. Vetëm 17 vende lidhën një marrëveshje furnizimi për Ukrainën. Bullgaria u angazhua..

botuar më 23-03-23 3.11.MD