Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2023 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Forumi Ekonomik i Sofjes fokusohet në çështje të rëndësishme gjeopolitike dhe ekonomike

Foto: Facebook /@SofiaHotelBalkan

Forumi Ekonomik i Delfi dhe Qendra për Strategji Liberale organizojnë sot në kryeqytetin bullgar Forumin Ekonomik III të Sofjes, transmeton BTA. Veprimtaria, e cila synon të krijojë një platformë të gjerë për dialog dhe komunikim, fokusohet në konfliktin në Ukrainë dhe rolin e Bullgarisë në rajonin e Evropës Juglindore dhe në Ballkan. Në forum, liderët politikë dhe ekonomistë të shquar do të japin përgjigje konkrete për çështjet kyçe rajonale, me fokus energjinë, sigurinë dhe ekonominë.


Më shumë nga rubrika

Bullgaria mbështet mekanizmin evropian të paqes

Në muajin prill, vendi ynë do të fillojë të marrë fondet evropiane për mbrojtjen e kufirit të jashtëm të BE-së në luftën kundër migracionit të paligjshëm, njoftoi presidenti Rumen Radev pas samitit në Bruksel. Bullgaria merr pjesë dhe..

botuar më 23-03-24 7.42.MD

Geraldine Chaplin është në Bullgari për "Sofia Film Fest"

Aktorja e madhe Geraldine Chaplin ndodhet në Sofje si një nga të ftuarit special të “Sofia Film Fest” , transmetoi BNT. Në eventin ndërkombëtar kinematografik ajo do të prezantojë filmin e saj më të ri “Luka” , në të cilin luan rolin e një..

botuar më 23-03-24 6.32.MD

Parashikimi i motit për fundjavën

Të shtunën temperaturat minimale në Bullgari do të jenë nga 2 deri në 7°. Në Sofje do të jetë 3°. Para mesditës do të mbajë mot me diell, pas mesditës me vranësira dhe reshje nga perëndimi. Temperaturat maksimale do të arrijnë nga 19 deri në 24°, në..

botuar më 23-03-24 5.15.MD