Programi i ditës
Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministri i Bujqësisë u zëvendësua disa ditë pas marrjes së detyrës

Kirill Vëtev
Foto: BGNES

Kryeministri në detyrë Dimitër Gllavçev ka propozuar që Kirill Vëtev të lirohet nga posti i ministrit të bujqësisë dhe ushqimit dhe në vend të tij të emërohet Georgi Tahov, njoftoi shërbimi për shtyp i Këshillit të Ministrave. Në propozimin e tij drejtuar presidentit Rumen Radev, Gllavçev si arsye për ndryshimin e përmend mospërballimin e detyrave zyrtare, si pasojë e të cilit vazhdon tensioni dhe pakënaqësia në sektorin agrar.

Vëtev ishte një nga katër ministrat e qeverisë së rregullt të PP-DB dhe GERB-SDS, të cilët mbajtën postet dhe në kabinetin teknik, i emëruar zyrtarisht 8 ditë më parë, më 9 prill 2024. Ai arsyetoi qëndrimin e tij në Ministrinë e Bujqësisë me dëshirën për të përfunduar punën e filluar.

Kryeministri në detyrë ka propozuar edhe ndryshimin e ministrit të jashtëm në detyrë.Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Më shumë nga rubrika

Parashikimi i motit për 29 majin 2024

Gjatë natës do të jetë kryesisht i qetë dhe reshjet e shiut do të ndalojnë përkohësisht në shumicën e zonave. Të mërkurën paradite retë do të thyhen. Rreth mesditës do të zhvillohen sërish vranësira dhe do të ketë reshje të shkurtra shiu..

botuar më 24-05-28 7.35.MD

Përplasje trenash në Stacionin Qendror Hekurudhor - Sofje, disa persona u plagosën

Dy trena u përplasën rreth orës 16:40 në Stacionin Qendror - Sofje, njoftoi për BNR qendra e shtypit e Ministrisë së Punëve të Brendshme. Përplasja ka ndodhur mes një treni që duhej të nisej për në Plovdiv dhe një tjetër që po kryente manovra me..

rinovuar më 24-05-28 6.12.MD

Makineritë për votim jashtë vendit do të jenë gati brenda ditëve

Jashtë vendit po instalohen makinat e votimit për zgjedhjet kombëtare dhe ato të Parlamentit Evropian të 9 qershorit. Brenda pak ditësh ato do t'i jepen Ministrisë së Punëve të Jashtme për të transportuar në përfaqësitë tona diplomatike jashtë..

botuar më 24-05-28 3.21.MD